Dňa 12. 12. 2025 sa na Strednej odbornej škole technickej v Tlmačoch niesli chodby v znamení anglického jazyka, súťaživého ducha a príjemnej predvianočnej atmosféry. Konalo sa tu školské kolo olympiády v anglickom jazyku pre žiakov tretích ročníkov v kategórii 2D, ktoré preverilo nielen vedomosti, ale aj schopnosť pohotovo reagovať a komunikovať v cudzom jazyku.
Svoje jazykové zručnosti si zmeralo 16 súťažiacich, ktorí reprezentovali jednotlivé triedy a dokázali, že angličtina im rozhodne nie je cudzia. Súťaž pozostávala zo šiestich disciplín – slovná zásoba, gramatika, počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením, voľný rozhovor a práca s obrázkom. Maximálny počet bodov, ktorý mohli žiaci získať, bol 65 bodov.
V dnešnej dobe je znalosť cudzieho jazyka neoddeliteľnou súčasťou osobného aj pracovného života. Angličtina otvára dvere k novým možnostiam, štúdiu, cestovaniu, ale aj k lepšiemu uplatneniu na trhu práce. O to viac nás teší, že naši žiaci pristupujú k učeniu sa jazykov zodpovedne a s nadšením, čo potvrdili aj skvelé výsledky tejto súťaže.
Na treťom mieste sa s počtom 57 bodov umiestnil Dávid Lukáč z 3.D, druhé miesto s 57,5 bodmi obsadil Samuel Kúdela z 3.D a víťazom školského kola sa stal Peter Vývlek z 3.E, ktorý získal 58 bodov. Rozdiely medzi súťažiacimi boli minimálne, čo len podčiarkuje vysokú úroveň všetkých zúčastnených.
Všetkým súťažiacim ďakujeme za ich snahu, odvahu a výborné výkony a víťazovi srdečne blahoželáme 🎄. Sme hrdí na to, že sa podobné súťaže na našej škole tešia obľube a že úroveň anglického jazyka sa u našich žiakov neustále zvyšuje. Veríme, že táto súťaž bola pre mnohých príjemným spestrením adventného obdobia a motiváciou do ďalšieho štúdia.
Už teraz sa tešíme na ďalšie jazykové výzvy a súťaže, ktoré nás čakajú v budúcnosti!
PhDr. Peter IzsoffPaedDr. Martin Gábor
Vianočná nálada je v nás, vianočná nálada... Aj tento verš, či pieseň od známej slovenskej speváčky Kristíny, nám vnukla myšlienku počas vyučovacích hodín zájsť si v tomto predvianočnom, v adventom období, na vianočné trhy. Nebolo treba veľa. Skvelá myšlienka a chytľavá melódia skladby nás presvedčila k zorganizovaniu návštevy hlavného mesta Maďarska, Budapešti. Tento rok voľba padla na každoročne nádherne vyzdobenú vianočnú metropolu Maďarska.
Kultúrno-poznávací výlet do historického centra Budapešti stál za to. 11. decembra 2025 sa takmer stovka študentov tlmačskej SOŠt stretli tentoraz nie v školských laviciach, ale na parkovisku pred školou, aby spoločne s pani zástupkyňou a pánmi učiteľmi vyrazili na dvoch autobusoch do Budapešti. Po rýchlo ubehnutej jazde a plní očakávaní naše ďalšie kroky smerovali do ulíc Budapešti. Samozrejme sme si dopriali pohľad na viaceré kultúrne, či historické pamiatky mesta, ktoré sme aj poznali, alebo o nich už niektorí aj počuli.
„To je ako z rozprávky! Fíííha, tá Budapešť je ale obrovská! Dýcha to tu vianočnou atmoškou!“ Aj takto reagovali študenti, keď sa pred nami rozsvietila večerná Budapešť. Predvianočný školský výlet nás zaviedol do mesta, ktoré počas adventu doslova ožíva svetlami, hudbou a vôňami. Už prvé kroky v centre naznačili, že tento deň bude super.
Nevedeli sme sa dočkať opravdivej vianočnej atmosféry. Tak sa aj stalo. Vôňa pečenej kačaciny, plnených lokší, klobások, jaterničiek, kapustnice, vareného vína či punču. Tie všetky a ešte množstvo ďalších aróm rozvoniavalo široko-ďaleko. Budapešť nás privítala nádherne vyzdobená, plná vianočných dobrôt, rôznych chutí a s pestrou ponukou na inšpiráciu vianočných darčekov pre svojich najbližších. Túto príjemnú predvianočnú atmosféru sme si dopriali a vychutnali s plnými dúškami.
„Na hlavnom námestí sme mohli všeličo ochutnať alebo si niečo kúpiť. Výzdoba mesta bola nádherná. Všetko krásne svietilo a všade rozvoniavala vôňa vianočného punču. Trhy boli aj pastvou pre oči, pretože stánočky boli preplnené od výmyslu sveta rozličným tovarom. Vianočný stromček žiaril nad trhoviskom. Všetci sme si odniesli kopu zážitkov a vianočnú dobrú náladu,“ priznáva študent tretieho ročníka, mechanik elektrotechnik Šimon Kováč.
Od polovice novembra do Vianoc sa najkrajšie miesta Budapešti premenia na rozprávkové vianočné trhy. Najväčší ruch panoval na Vörösmartyho námestí a pri Bazilike sv. Štefana. Drevené stánky plné svetiel, vianočných ozdôb a darčekov vytvárali neopakovateľnú kulisu. Vôňa langošov, pečených gaštanov a komínového koláča sa šírila celým námestím a málokto jej dokázal odolať.
Študenti sa rozbehli rôznymi smermi - niekto za suvenírmi, iní za horúcou čokoládou, ďalší za dokonalou fotkou na sociálne siete. Smiech, radosť a dobrá nálada sprevádzali každý krok.
Neodchádzali sme naprázdno. Ale naopak s vianočnými ozdobami, s medovníkmi či s drobnými darčekmi, z ktorých mnohé zakotvia pod vianočnými stromčekmi.
Veď to množstvo tovaru, dnes ponúkaného, nám dávalo príležitosti vybrať pre svojich rodičov, súrodencov, rodinu, či priateľov, čo len malú spomienku. Pripomínajúcu nám vo sviatočný čas, ktorý sa blíži, prežitú atmosféru v kolektíve študentov a študentiek jednej školy.
„Náš výlet do Budapešti bol úspešný. Program bol bohatý. Už z okna autobusu sme videli vianočné čaro mesta. Pešiu prechádzku historickým jadrom sme zavŕšili na vianočných trhoch. Stánky boli rôznorodé. Každý sa potešil teplému vianočnému punču. Okrem vianočnej ozdôbky z trhov si mohol každý priniesť domov aj niečo sladké pod zub. Všetci sme si to veľmi užili,“ dodáva náš prvák, budúci obrábač kovov Jakub Nagy.
Nebolo to však len o „materiálnych zážitkoch“, ale predovšetkým o tom, aby každý jeden z nás zažil príjemnú predvianočnú náladu, dobrý pocit z videného, načerpal vianočnú atmosféru, inšpirácie pre prípravu nielen vianočných sviatkov a pochopil dôležitosť, že kolektív tvorí každý jeden z nás, a inak tomu nie je ani u nás v Tlmačoch.
Každý si našiel svoje. Bolo čo vidieť a kde ísť. Niekto si vychutnal dlho očakávanú nádhernú vianočnú výzdobu, iní zas vianočný punč, ďalší prehodili dokonca zopár slov so známymi, spolužiakmi zo základných škôl...
Bola to pre nás príležitosť lepšie sa spoznať, pretože vianočné trhy ešte viac zbližujú. Veľké - malé námestie, kde je natesno stánkom, predávajúcim i návštevníkom, nechtiac inšpiruje k úvahám aj o symbolickej blízkosti ľudí.
Mgr. Marián Sabala
Imatrikulácia je prvým veľkým krokom do sveta stredoškolákov. Byť prijatý medzi stredoškolákov nie je len formalita - je to prelomový okamih, ktorý symbolicky otvára dvere do novej životnej etapy.
Stredná odborná škola technická v Tlmačoch tento okamih v živote študentov oslávila tradičnou slávnosťou imatrikulácie, ktorá sa niesla v mikulášskom duchu plnom očakávania, radosti, zábavy a tak trošku aj hrdosti na nových členov našej školskej komunity.
Školský rok na strednej škole sa nezaobíde bez slávnostného a zároveň zábavného uvítania najmladších študentov. Takýto deň bol v piatok, 5. decembra 2025, v priestoroch školskej jedálne. Tretiaci nenechali nič na náhodu a perfektne pripravili pre mladších spolužiakov, prvákov, okrem oficiálneho privítania, zloženia sľubu aj množstvo zábavných úloh, ktorými si mali vykúpiť vstupenku do študentského stavu na ich novej „alma mater“.
Už tradične bol pre našich nič netušiacich prváčikov pripravený skvelý zábavný program. Štyri prvácke triedy - I.A, I.C, I.D a I.E nevedeli čo ich čaká. Ale hneď po vstupe do jedálne zistili, že všetko bude v poriadku a starší spolužiaci ich privítali s úsmevmi a mikulášskymi čiapkami na hlavách, čo navodilo tú správnu atmosféru.
Čo všetko museli podstúpiť, aby sme ich prijali do študentského cechu? Po zložení sľubu si každý prvák prevzal symbolický imatrikulačný list, ktorý potvrdil jeho prijatie medzi stredoškolákov. Je to akási vstupenka do krásnych študentských rokov, ktoré ich v tlmačskej SOŠt-ke nepochybne čakajú.
Tento moment sa stal pre mnohých nezabudnuteľným zážitkom - hrdosť v očiach, radosť v úsmevoch a potlesk z publika vytvorili neopakovateľnú atmosféru.
Ďalšou príjemnou časťou krásneho dopoludnia bolo plnenie úloh prvákmi. Študenti si zmerali sily v rôznych úlohách a disciplínach, kde museli preukázať svoju šikovnosť, rýchlosť, presnosť, vynaliezavosť a obratnosť, ktoré boli plné energie a smiechu. Úsmevy na tvárach a radosť v očiach prváčikov boli dôkazom toho, že tento deň a zapíše v ich životoch ako jeden z najkrajších a najradostnejších. Bol to deň plný vytvárania nových priateľstiev a nezabudnuteľných zážitkov. Svedčia o tom aj fotografie z tohto super prežitého dňa.
Sme radi, že nám škola umožňuje takto sa spoznávať aj mimo školských lavíc a tried a veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohtoročnej imatrikulácie.
Celým podujatím sa niesla myšlienka, že škola nie je len miestom učenia, ale aj priestorom stretávania, priateľstva a osobného rastu.
Prajeme našim prvákom, aby ich cesta strednou školou bola plná úspechov, nových priateľstiev a nezabudnuteľných zážitkov. Milí prváci, prajeme vám, nech sú to štyri roky plné krásnych príbehov, zážitkov a skvelých spomienok, na ktoré budete dlho spomínať.
Mgr. Marián Sabala
Dňa 5. 12. 2025 sa na našej škole odohrali Imatrikulácie, na ktoré budú prváci dlho spomínať. Ich starší spolužiaci im pripravili deň plný úloh, smiechu a prekvapení, aby ich oficiálne prijali do študentského cechu. Atmosféru ešte viac oživil aj Mikuláš, ktorý prišiel pozdraviť nielen prvákov, ale celú školu a všetkých zamestnancov.
Už od rána bolo jasné, že tento deň nebude obyčajný. Prváci sa konečne stretli všetci naraz – čo je pri striedaní týždňa v škole a týždňa na praxi celkom zázrak. Mnohí sa videli úplne prvýkrát a hneď spolu skákali do súťaží, ktoré pre nich starší pripravili. Čakali ich rôzne úlohy – niektoré museli plniť ako jednotlivci a iné ako celé triedne tímy. Bolo pri tom veľa humoru, trochu hanblivosti, ale hlavne veľa spoločnej energie.
Najviac zábavy prišlo v poslednej disciplíne, keď sa do súťaženia zapojili aj triedne učiteľky a učitelia. Spolu so svojimi žiakmi doslova „ťahali za jeden povraz“ a ukázali, že triedny kolektív drží spolu bez ohľadu na to, či má niekto v ruke lajstro alebo učebnicu.
Po skončení všetkých disciplín sa spočítali body a bolo rozhodnuté: víťazom Imatrikulácií 2025 sa stala trieda I.E, ktorá si odniesla najviac bodov a aj poriadny kus slávy. Samozrejme, potlesk patrí úplne všetkým prvákom, ktorí do toho dali energiu, odhodlanie a humor.
Na záver chceme poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tejto skvelej akcie. Bol to deň plný zábavy, stretávania, prekonávania výziev a budovania skvelej atmosféry. Prváci, vitajte v študentskom cechu!
Dňa 2. decembra 2025 sa triedy I.E a I.C vydali na predvianočné dobrodružstvo do Budapešti. Výlet odštartoval prehliadkou mesta so sprievodcom, ktorý nás previedol najkrajšími zákutiami maďarskej metropoly. Žiaci sa ocitli pri Rybárskej bašte, kde si užili parádny výhľad – taký, že by ho pokojne mohli dať na pohľadnicu.
Ďalšou zastávkou bol legendárny Reťazový most, ktorý sme obdivovali z každej strany. Predsa len, nie je každý deň príležitosť vidieť naživo jeden zo symbolov Budapešti!
Po objavovaní centra sme sa presunuli na vianočné trhy, kde vládla čarovná atmosféra – blikajúce svetlá, hudba, vôňa tradičných maďarských pochúťok a množstvo stánkov, ktoré lákali na malé darčeky či sladkosti. Mnohí si odniesli nielen suveníry, ale aj nezabudnuteľné zážitky (a niektorí možno aj horúci punč… samozrejme nealko!).
Celý výlet nás naladil na blížiace sa Vianoce, priniesol kopec dobrej nálady, veľa smiechu a nové poznatky o Budapešti.
Blíži sa Mikuláš, za ním Vianoce, a práve v tomto období si najviac uvedomujeme, aké dôležité je myslieť na druhých. S radosťou sledujeme, že naši žiaci sú nielen šikovní a pracovití, ale majú aj srdiečko na správnom mieste. Ich chuť pomáhať a rozdávať radosť je pre nás tým najkrajším darom.
Aj tento rok sa naša škola zapojila do krásnej a už tradičnej predvianočnej výzvy Koľko lásky, ktorá prináša radosť seniorom po celom Slovensku. A musíme s hrdosťou povedať, že tohtoročné nadšenie a množstvo darčekových krabičiek prekonalo všetky doterajšie roky! Do zbierky sa zapojili zamestnanci školy, naši žiaci a aj ich rodičia, ktorí nosili krabičky plné lásky, dobroty a radosti. Spolu sme vytvorili hromadu krásne zabalených balíčkov – možno nie rekordnú na Slovensku, určite však plnú úprimného vianočného ducha.
Ďakujeme každému, kto sa do zbierky zapojil. Spoločne sme urobili svet o kúsok krajším a pre mnohých seniorov budú tieto Vianoce vďaka vám o niečo teplejšie a veselšie.
Ďakujeme, že spolu tvoríme komunitu, v ktorej nechýba láska, dobro a skutočný vianočný duch.
Dňa 20. novembra 2025 sa konalo krajské kolo prestížnej súťaže ZENIT v elektronike, ktorá každoročne preveruje vedomosti a zručnosti najtalentovanejších študentov so záujmom o elektrotechniku a moderné technológie. Súťaž patrí medzi najvýznamnejšie odborné podujatia v oblasti technického vzdelávania na Slovensku a dlhodobo motivuje mladých ľudí k hlbšiemu záujmu o technické odbory.
Tento rok sa konal už 42. ročník tohto podujatia. Krajské kolo pozostávalo z dvoch častí – teoretickej a praktickej.
V teoretickej časti súťažiaci preukázali svoje znalosti z elektrotechniky a elektroniky, pričom museli ukázať schopnosť logicky myslieť a presne analyzovať technické úlohy.
Našu školu v súťaži reprezentoval Simon Beňo, žiak II.C triedy, ktorý študuje odbor mechanik mechatronik. Súťažil v kategórii B a dosiahol výborné 2. miesto, čím potvrdil svoje technické znalosti aj praktické schopnosti a zároveň výborne reprezentoval našu školu.
Za jeho úspechom stojí nielen jeho vlastná snaha a záujem o odbor, ale aj kvalitná príprava zo strany pedagógov. Simonovi srdečne blahoželáme a do ďalšieho štúdia mu prajeme veľa energie a odborných úspechov. Poďakovanie patrí aj učiteľom a majstrom odbornej výchovy, ktorí mu počas prípravy poskytli podporu a cenné rady, čím významne prispeli k jeho výbornému výsledku.
V okresnom kole stolného tenisu nastúpila za našu školu silná zostava v zložení Daniel Turcer (I.E), Samuel Tariška (IV.D), Martin Simečik (IV.D) a Matúš Hajnovič (IV.D). Už v prvých zápasoch sa ukázalo, že práve najmladší člen tímu, Daniel Turcer, bude výraznou oporou. Jeho odhodlanie a bojovnosť jasne naznačili, že na SOŠ technickej rastie výborná nová generácia športovcov. Spoločne chlapci postupne porazili SOŠ zo Šiah, Gymnázium Andreja Vrábla v Leviciach aj Obchodnú akadémiu v Leviciach, čím si vybojovali postup do krajského kola.
Naši nadšení hráči pingpongu ukázali, že hoci študujú na technickej škole, neznamená to, že nemajú športového ducha. Naopak — ich zápasy boli plné energie, odhodlania a krásnych výmien. Mimoriadne zaujímavým momentom tohto tímu je spojenie mladej krvi s ostrieľanými technikmi. Štvrtáci Samuel Tariška a Martin Simečik sú ukážkou nesmiernej všestrannosti: v jeden deň programujú CNC stroje na súťaži ZENIT a už na druhý deň sa s hrdosťou postavia za pingpongový stôl, pripravení reprezentovať školu. Spolu s Matúšom Hajnovičom tvoria silné jadro skúsených hráčov, ktorí však čoskoro ukončia štúdium — o to viac teší, že Turcer už teraz ukazuje, že môže byť ich kvalitným nástupcom.
Veľká vďaka patrí aj pani učiteľke Gregáňovej, ktorá chlapcov vedie, pripravuje a motivuje. Jej práca a podpora výrazne prispeli k dosiahnutému úspechu. Gratulujeme celej zostave a držíme palce v krajskom kole!
Duch dávnych čias ožil tento týždeň v priestoroch kina Junior v Leviciach počas pôsobivého divadelného predstavenia Putovanie Konštantína a Metoda, ktorého súčasťou sme boli aj my, študenti Strednej odbornej školy technickej z Tlmáč. Nielen ako pasívni, ale aj aktívni diváci sme sa preniesli o viac než tisíc rokov späť. Do obdobia, keď sa formovali základy slovanskej kultúry, písomnosti a duchovného života.
26. novembra 2025 sa štyri triedy, I.C, I.E, II.D a III.E, zúčastnili pútavého divadelného predstavenia o Konštantínovi a Metodovi, ktoré nám prinieslo Slovenské filmové divadlo. Je to jedinečná interaktívna historická dráma s prvkami filozofickej rozprávky. Niektoré sny nie sú blúznením - len predbehli čas, v ktorom im svet dokáže porozumieť.
Dvaja bratia. Jedno písmo. A príbeh, ktorý žijeme dodnes...
Z ďalekého Solúna sa vydávajú na cestu, ktorá zmení dejiny Slovanov. Na pozadí mocenských intríg, zápasu Východu so Západom a cirkevnej politiky, sa odvíja hlboký príbeh viery, identity a odvahy. Títo dvaja bratia neprinášajú len náboženstvo - prinášajú reč, kultúru, právo rozumieť svetu vo vlastnom jazyku.
„Divadlo malo silnú atmosféru. Kostýmy, hudba aj herecké výkony vytvorili dojem, akoby sme sa na chvíľu všetci ocitli v minulosti. Aj ja som si odniesol skvelý zážitok, keďže výkony hercov boli super.“, prezradil svoje dojmy druhák Radovan Kósa.
Predstavenie spája historické fakty s emóciami dneška.
Je to cesta plná svetla a tieňa, zázrakov aj pochybností, kde sa publikum stáva súčasťou deja - a možno aj jeho pokračovaním. Každé dieťa i ten skôr narodený objavuje, že jazyk je viac než nástroj - je to duša národa, ktorá pulzuje v každom z nás.
Skvelý zážitok z predstavenia vyjadrujú aj slová prváka Lukáša Bistu: „Bolo zaujímavé vidieť, ako vznikala hlaholika. Niektoré scény boli dojímavé a iné zas vtipné, takže sa na predstavenie pozeralo veľmi dobre. Vôbec to nemali ľahké, písmo a reč, ktoré dnes používame si prešli svojím vývojom.“
Vďaka hre svetla a tieňa, symbolike, hudbe a sprievodným hlasom vznikol na javisku epický príbeh, ktorý pripomínal filmové dobrodružstvo s hlbokým filozofickým presahom - v duchu Malého princa od Exupéryho.
A vyskúšať si napísať svoje krstné meno v hlaholike mal aj náš študent tretieho ročníka Lukáš Hansko, ktorého herec brata Metoda nemusel dlho presviedčať. „Počas tohto predstavenia som vôbec netušil, že sa na chvíľu stanem súčasťou deja a žiakom Konštantína. Nebolo vôbec jednoduché napísať svoje meno v prvom písme, hlaholike. Je to omnoho zložitejšie ako dnes. Ale stálo to za to. Aj vďaka takmer stovke študentov z Tlmáč, ktorý ma svojím aplauzom príjemne povzbudili a doplnili tak moju odvahu napísať to priamo pod reflektormi svetiel.“
Finálna scéna pripomenula, prečo sú Cyril a Metod pre nás dodnes dôležití. Ich odkaz - vzdelanosť, písmo, kultúra a jazyk - sprevádza náš národ už stáročia a divadelné predstavenie to krásne a citlivo zdôraznilo. Svedčia o tom aj slová nášho študenta Patrika Opáleného: „Predstavenie bolo veľmi poučné a obohacujúce. Dozvedeli sme sa viac o ich živote, príchode na Veľkú Moravu a o ich význame pre našu históriu a kultúru. Bolo to príjemné a zároveň poučné spestrenie vyučovania nielen slovenčiny, ale aj dejepisu, ktorý v tomto ročníku štúdia máme. Vďaka divadlu som lepšie pochopil, prečo sú Cyril a Metod pre nás takí dôležití.“
Poďakovanie patrí hercom, tvorcom kostýmov, scenáristickému tímu, ktorí predstavenie viedli. stalo nielen kultúrnym zážitkom, ale aj krásnou pripomienkou našich historických koreňov. Odchádzali sme z predstavenia s potleskom a s pocitom, že sme videli niečo, čo formovalo aj našu dnešnú identitu.
Mgr. Marián Sabala
Žiaci SOŠ Tlmače – Samuel Tariška, Martin Šimečík a Daniel Turcer – sa zúčastnili krajského kola v stolnom tenise, ktoré sa konalo v Nitre. Súťaž bola na vysokej úrovni a nechýbala silná konkurencia z rôznych škôl.
Hoci sa nám nepodarilo umiestniť na stupňoch víťazov, hráči podali bojovné výkony a získali množstvo cenných skúseností. Od začiatku bolo jasné, že domáci tím z Nitry patrí medzi favoritov, čo sa napokon aj potvrdilo.
Napriek náročným zápasom hodnotíme účasť veľmi pozitívne. Turnaj bol síce ťažký, ale zároveň skvelý a motivoval nás do ďalšej práce a zlepšovania sa.
Dňa 26. novembra 2025 sa na SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste uskutočnila celoslovenská odborná súťaž Mladý talent vo zváraní, ktorá je súčasťou XIX. ročníka súťaže odborných vedomostí a praktických zručností žiakov stredných odborných škôl. Ide o prestížne podujatie, kde si žiaci z celého Slovenska merajú sily v jednej z najnáročnejších, no zároveň najcennejších remeselných profesií – v zváraní. Súťaž kladie dôraz na technickú presnosť, manuálnu zručnosť, odbornú pripravenosť a profesionálny prístup k práci.
Našu školu tento rok reprezentoval Dávid Pomothy, žiak odboru mechanik strojov a zariadení z triedy III.E, ktorý potvrdil, že patrí medzi najšikovnejších mladých zváračov svojho ročníka. V silnej konkurencii žiakov z odborných škôl z celého Slovenska sa umiestnil na krásnom II. mieste, na čo sme mimoriadne hrdí. Dávid dlhodobo preukazuje talent pre zváračské remeslo, no v tejto súťaži ukázal, že jeho zručnosti majú skutočne vysokú a profesionálnu úroveň.
Profesia zvárača je fyzicky aj technicky náročná – vyžaduje precíznosť, pevnú ruku, trpezlivosť, zodpovednosť a cit pre detail. Zároveň však patrí medzi veľmi dobre platené a stabilné pracovné pozície, ktoré ponúkajú široké možnosti uplatnenia. Dávid ukázal, že všetky tieto vlastnosti v sebe má a jeho výkon je výsledkom poctivej prípravy, vytrvalosti a chuti neustále sa zlepšovať.
Veľké poďakovanie patrí majstrovi odbornej výchovy Jurajovi Eliasovi, hlavnému inštruktorovi našej zváračskej školy, ktorý Dávida systematicky pripravoval na súťaž. Jeho odborné vedenie, skúsenosti a podpora zohrali kľúčovú úlohu pri dosiahnutom výsledku.
Dávidov úspech je pre našu školu veľkou motiváciou a dôkazom, že kvalitná odborná príprava, osobné nasadenie a chuť rozvíjať svoje remeslo prinášajú výnimočné výsledky. Veríme, že jeho druhé miesto je len ďalším krokom na jeho ceste k tomu stať sa skutočným majstrom zvárania.
Srdečne blahoželáme!
Aktualizovali sme modul Školský internát
Areál jadrovej elektrárne Mochovce sa v uplynulých dňoch premenil na centrum vzdelávania, inovácií a kariérnych príležitostí. Počas Dní kariéry Mochovce 2025 privítali stovky návštevníkov – od študentov stredných a vysokých škôl až po profesionálov, ktorí hľadajú nové možnosti uplatnenia v energetickom sektore.
Stretnutie s odborníkmi aj modernými technológiami
Účastníci mali možnosť zoznámiť sa s fungovaním jednej z najvýznamnejších energetických prevádzok na Slovensku. Program ponúkol:
Cieľom podujatia bolo priblížiť návštevníkom, aké široké spektrum profesií sa v jadrovom priemysle uplatňuje – od technických pozícií až po administratívne a manažérske roly.
Priestor pre študentov a mladých odborníkov
Dni kariéry boli orientované najmä na mladých ľudí, ktorí premýšľajú o kariére v oblasti energetiky. Nechýbali:
Študenti ocenili možnosť rozprávať sa priamo s expertmi, ktorí im poskytli praktické rady aj reálny pohľad na prácu v tomto odvetví.
Bezpečnosť, stabilita a budúcnosť
Organizátori zdôraznili, že jadrová energetika ostáva jednou z najspoľahlivejších a zároveň ekologicky najšetrnejších foriem výroby elektriny. Modernizácia Mochoviec a vývoj nových technológií vytvárajú pre odborníkov dlhodobé uplatnenie.
Pozitívna spätná väzba a plány do budúcnosti
Podujatie zaznamenalo vysokú návštevnosť a pozitívne ohlasy zo strany škôl aj účastníkov. Vďaka úspešnému priebehu plánujú organizátori pokračovať v tradícii a rozšíriť program o ďalšie odborné workshopy či prehliadky.
Stredná odborná škola technická Tlmače sa aj v tomto školskom roku stala centrom technickej zručnosti a mladého talentu. Ako organizátor krajského kola 26. ročníka súťaže ZENIT v strojárstve sme privítali 28 žiakov z celého Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorí si prišli zmerať svoje vedomosti a schopnosti v jednej z najprestížnejších technických súťaží pre stredoškolákov. Súťaž ZENIT – Zručnosť, Elán, Nápaditosť, Invencia a Tvorivosť – preveruje mladých technikov v štyroch kategóriách: A, S, R a C, pričom každá z nich sa zameriava na iný okruh odborných zručností. Aj v tomto ročníku žiaci našej školy patrili medzi úspešnejších účastníkov.
V kategórii C, zameranej na CNC programovanie, nás reprezentovali žiaci 4. D triedy, odbor programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení – Martin Šimečík a Samuel Tariška. Obaja súťažiaci sa popasovali s náročnými praktickými úlohami a s odborným testom. Martin Šimečík podal veľmi kvalitný výkon, ktorý mu vyniesol krásne 2. miesto.
V kategórii R, ktorá preveruje ručné spracovanie kovov, súťažili žiaci Roderik Štreba a Richard Frtús z triedy 2. E, odbor mechanik strojov a zariadení. Obaja predviedli technickú istotu a zodpovedný prístup. Richard Frtús získal v silnej konkurencii 3. miesto, čo je pre žiaka druhého ročníka výborný úspech.
Výborné výsledky dosiahol aj Peter Frtús z 3. D triedy, ktorý súťažil v kategórii S, zameranej na strojové obrábanie. Peter presvedčil odbornú porotu presnou a kvalitnou prácou na konvenčných strojoch a aj výbornými teoretickými vedomosťami. Zaslúžene si odniesol 1. miesto a zároveň postup do celoslovenského kola súťaže ZENIT.
Veľké poďakovanie patrí majstrom odbornej výchovy a učiteľom odborných predmetov, ktorí žiakov pripravovali a podporovali počas celej prípravy na súťaž.
Organizácia krajského kola ZENIT v strojárstve bola pre našu školu významnou a prestížnou udalosťou. Úspechy našich žiakov potvrdzujú, že na SOŠ technickej Tlmače vyrastajú talentovaní, zruční a motivovaní mladí technici.
Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme a Petrovi Frtúsovi želáme veľa úspechov v celoslovenskom kole.
Atmosféra okresných majstrovstiev vo florbale, ktoré sa konali 19. 11. 2025, bola od prvej chvíle nabitá energiou. Na palubovke sa stretli tímy z celého okresu, každý odhodlaný ukázať, že práve on má na to dostať sa až na vrchol. A naši študenti medzi nimi rozhodne nesvietili len tak v kúte – práve naopak, boli odhodlaní zabojovať naplno.
Od úvodných zápasov bolo jasné, že máme silný tím. Naši chlapci nie sú len šikovní technici v dielňach a učebniach, ale aj talentovaní športovci s veľkou chuťou bojovať. Rýchle kombinácie, poctivá obrana a obrovská chuť vyhrať posúvali našich stále bližšie k finále. A keď sa doň napokon prebojovali, čakalo ich poriadne napínavé predstavenie. Zápas plný emócií, nasadenia a športovej dravosti držal všetkých v strehu až do poslednej sekundy.
Hoci v úplnom závere chýbal malý kúsok šťastia, naši bojovali ako veľkí hráči a vybojovali skvelé 2. miesto na majstrovstvách okresu. Striebro, na ktoré môžu byť právom pyšní!
Obrovská gratulácia celému tímu! Opäť ste ukázali, že v našej škole vyrastajú športovci, ktorí sa nezľaknú žiadnej výzvy.
Dnes sa na SOŠ technickej v Tlmačoch konal odber krvi, počas ktorého sa spojili naši žiaci, zamestnanci aj darcovia z okolia. Spolu prišlo úžasných 42 dobrovoľníkov, z toho 15 prvodarcov, ktorí sa odhodlali urobiť svoj prvý veľký krok. 💉✨
Niekoľko z nich bolo zo zdravotných dôvodov vyradených, no ich ochota pomôcť sa ráta rovnako.
Celé podujatie sme zorganizovali v spolupráci s NSK Nitra a Slovenským Červeným krížom Levice. Ďakujeme všetkým, ktorí svojím časom a odvahou prispeli k záchrane ľudských životov. Ste skutoční hrdinovia! ❤️ Podarilo sa mi aj zopár fotiek, možno sa tam nájdete 👍💉📷
„Darovať krv neznamená stratiť – znamená darovať niekomu ďalší deň."
Bronislava Tomljenovičová
Dňa 14. novembra 2025 sa na našej Strednej odbornej škole technickej v Tlmačoch opäť raz potvrdilo, že technika nie je len o skrutkách, kábloch a strojoch, ale aj o nadšení, zvedavosti a poriadnej dávke energie. Deň otvorených dverí prilákal veľké množstvo návštevníkov – chodby sa zaplnili deviatakmi, ktorí si prišli preveriť, či je technika pre nich to pravé orechové, a rodičmi, ktorí tajne dúfali, že ich potomkovia nájdu odbor, čo ich bude baviť dlhšie než len prvý týždeň.
Škola otvorila svoje brány už od rána a hneď pri vstupe bolo jasné, že tu je „rušno ako v úli“. Učitelia a majstri odborného výcviku ochotne sprevádzali návštevníkov po učebniach a dielňach, kde sa ukazovalo všetko – od zváracích iskier cez presné sústružnícke operácie až po ukážky mechatronických riešení, ktoré by si pokojne poradili aj s menším robotom zo sci-fi filmu.
Návštevníci často neskrývali prekvapenie nad tým, aké moderné vybavenie na škole máme. Keď žiaci videli CNC stroje, virtuálnu zváračskú kabínu či ukážky elektrotechnických meraní, mnohí z nich uznali, že „toto teda nie je žiadna stará garáž, ale poriadna technická základňa“. A aby aj rodičia odchádzali spokojní, naši študenti im ochotne vysvetlili, ako prebieha odborný výcvik, kde všade sa môžu absolventi zamestnať a prečo je technické vzdelávanie dnes jedným z najperspektívnejších smerov.
Nuž, nebudeme sa tváriť skromne – škola sa môže pochváliť úspechmi, ktoré hovoria samy za seba. Naši žiaci pravidelne bodujú v odborných súťažiach, spolupracujeme s významnými firmami v regióne a v duálnom vzdelávaní patríme medzi školy, ktoré naozaj vedia, ako spojiť teóriu s praxou. Aj preto bol veľký záujem úplne prirodzený – moderné odbory, reálne možnosti uplatnenia a priateľská atmosféra pritiahli návštevníkov z celého okolia.
Počas celého dňa vládla veselá, priateľská a miestami aj dobrodružná atmosféra (najmä keď si niektorí žiaci prvýkrát v živote vyskúšali, ako sa drží zvárací horák správne – a nie „ako na selfie“). Mladí návštevníci odchádzali s hlavami plnými nových zážitkov, rodičia s dobrým pocitom, že technické odbory majú budúcnosť, a my s hrdosťou, že aj tento ročník DOD dopadol na výbornú.
A keďže záujem o techniku u nás rástol rýchlejšie než teplota pri zváraní, rozhodli sme sa, že jedny otvorené dvere nestačia. Preto už teraz pripravujeme druhý Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční vo februári 2026. Ak ste to tentoraz nestihli, alebo si chcete technické odbory prezrieť ešte raz, máte sa na čo tešiť. Možno naozaj budeme musieť otvoriť tie „druhé dvere navyše“ — a my to spravíme veľmi radi.
Na záver patrí veľká vďaka všetkým pedagógom, majstrom, študentom aj partnerom školy, ktorí sa postarali o to, že Deň otvorených dverí bol nielen informačný, ale aj zábavný a nezabudnuteľný.
iBobor (alias Informatický bobor) je medzinárodná online súťaž v informatike a logickom myslení, Symbolom súťaže je bobor – reprezentuje usilovnosť, inteligenciu a vytrvalosť.
Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem žiakov o informačné a komunikačné technológie (IKT), systematické logické myslenie a kreatívne využívanie technológií pri učení sa.
Súťaž je organizovaná na Slovensku prostredníctvom platformy EduPage, kde sa žiaci v určenom dni prihlásia svojím súťažným kódom a riešia sériu úloh online.
Úlohy boli rôznorodé: niektoré sú vo forme výberu z možností, iné sú interaktívne (presúvanie, dopĺňanie, usporadúvanie) a tematicky pokrývajú oblasti ako logika, algoritmizácia, porozumenie informáciám, matematické základy informatiky a podobne.
Žiaci majú limitovaný čas na vyriešenie (napríklad 40 minút pre kategórie Junior a Senior) a počet úloh sa líši podľa kategórie.
Naši úspešní riešitelia
Kategória Junior:
Radovan Kósa (II.D)
Šimon Kupča (I.C)
Martin Pokoraczki (I.E)
Kategória Senior:
Samuel Kúdela (III.E)
Týmto žiakom srdečne blahoželáme za ich vynikajúce výkony! Ich úspech je dôkazom analytického myslenia.
Dňa 12. novembra 2025 sa na Strednej odbornej škole strojníckej v Považskej Bystrici uskutočnil XIX. ročník Celoslovenskej súťaže odborných vedomostí a praktických zručností žiakov stredných odborných škôl v odbore strojárstvo. Toto podujatie každoročne prináša možnosť pre mladých technikov z celého Slovenska ukázať svoje vedomosti, zručnosti a tvorivosť v praxi. Súťaž vyhlásila Slovenská obchodná a priemyselná komora, Sekcia odborného, ďalšieho a celoživotného vzdelávania a Žilinská regionálna komora SOPK v spolupráci so SOŠ strojníckou Považská Bystrica.
Hlavným cieľom súťaže je upevniť u žiakov vzťah k zvolenej profesii, rozvíjať ich odborné vedomosti, zručnosti a schopnosti, a zároveň im umožniť porovnať sa s rovesníkmi z iných odborných škôl.
Našu školu – Strednú odbornú školu technickú v Tlmačoch – tento rok hrdo reprezentovali dvaja žiaci druhého ročníka odboru mechanik strojov a zariadení, Roderik Štreba a Richard Frtús. Obaja predviedli nielen svoje odborné vedomostia zručnosti, ale aj precíznosť, tímového ducha a skutočné nadšenie pre strojárstvo. Napriek tomu, že sú iba druháci, dokázali sa v náročnej konkurencii starších žiakov z vyšších ročníkov presadiť a svojím výkonom príjemne prekvapili porotu aj ostatných účastníkov. Ich úsilie a nasadenie prinieslo našej škole výnimočný úspech
v kategórii družstiev získali 1. miesto
v kategórii jednotlivcov obsadil Richard Frtús 3. miesto.
Tento úspech je pre školu aj celé mesto Tlmače veľkou hrdosťou, keďže Tlmače majú dlhoročnú strojársku tradíciu a patria medzi mestá, ktoré sú úzko späté s technickým vzdelávaním a priemyslom. Výsledky našich žiakov potvrdzujú, že strojárstvo má v Tlmačoch stále pevné miesto a mladá generácia má potenciál túto tradíciu ďalej rozvíjať.
Počas súťaže mali pedagógovia možnosť zúčastniť sa odbornej prednášky a exkurzie, vďaka ktorým si mohli rozšíriť svoje poznatky a získať nové inšpirácie pre výučbu.
Roderikovi a Richardovi srdečne gratulujeme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy a mesta Tlmače. Veľké poďakovanie patrí aj majstrom a učiteľom, ktorí žiakov pripravovali a poskytovali im odbornú podporu a cenné rady.