Hlavné menu

  • Odmenení tlmačskí študenti

    V čase, keď sa blíži koniec školského roka, tešíme sa už na letné prázdniny, sa na Strednej odbornej škole technickej v Tlmačoch, uskutočnilo aj tento rok celoškolské kolo súťaže Túry do literatúry. Do triednych kôl sa zapojilo päť tried, od prvákov až po študentov tretieho ročníka. Ich úlohou bolo pomocou „túr do literatúry alebo jazyka“ vytvoriť jazykovú alebo literárnu nástenku podľa vopred stanovených kritérií a požadovaných kompetencií. Po prezentovaní a vyhodnotení triednych kôl študenti hlasovali za postupujúcich spolužiakov do celoškolského kola.

    V celoškolskom kole sa zúčastnilo pätnásť súťažiacich, kde konkurencia bola veľmi silná. Chlapci to však zvládli na výbornú, ich prezentovanie prác bolo na veľmi dobrej úrovni a vyhodnotenie komisie bolo náročné. Na treťom mieste kategórie Literatúra sa zaslúžene umiestnil mechanik elektrotechnik Jakub Indra z druhého ročníka. Striebornú priečku obsadil študent mechanik mechatronik Aurel Kurali z III.E triedy. Na prvom mieste a zlatom stupni sa umiestnil prvák, študent odboru mechanik strojov a zariadení Samuel Valentíny.

    Tretie miesto kategórie Jazyk patrí programátorovi Lukášovi Zlatňanskému z II.D triedy. Striebornú pozíciu právom obsadil študent mechanik strojov a zariadení Lukáš Mladý z prvého ročníka. Na prvom mieste v tejto kategórii sa umiestnil druhák, študent odboru mechanik elektrotechnik Daniel Frtús. Všetci ocenení študenti si odniesli zaujímavé vecné ceny. Chceme sa poďakovať všetkým zúčastneným žiakom, ktorí sa zapojili do celoškolskej súťaže Túry do literatúry.

                                                                                                     Mgr. Marián Sabala

  • Tomáš Nagy medzi najúspešnejšími za šk. rok 2023/2024

    Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja každoročne v závere školského roka oceňuje najúspešnejších žiakov za uplynulý školský rok. V Koncertnej sále Župného domu v Nitre sa stretnú riaditelia stredných škôl, pedagógovia a výnimoční mladí ľudia, ktorí dosiahli úspechy v rôznych oblastiach: olympiády, stredoškolská odborná činnosť, odborné súťaže, odborné súťaže – súťaže tímov, umelecké súťaže a športové súťaže. Ani tento rok nebol výnimkou. Dňa 10. júna 2024 sa znovu zišli úspešní žiaci z celého kraja. Ocenenia udeľoval predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav BecíkMedzi najúspešnejšími bol aj náš žiak Tomáš Nagy z II. E triedy, ktorý bol navrhnutý riaditeľkou školy na ocenenie za reprezentáciu školy v odborných zváračských súťažiach - Mladý zvárač (2. miesto v metóde 135 MAG a vo virtuálnom zváraní), medzinárodná súťaž Zlatý pohár Linde (1. miesto v metóde 135 MAG)  Srdečne gratulujeme.

  • Športový deň

    29. 5. 2024

    "My už nie sme deti!" - opakujú naši chlapci, keď im výchovne dohovárame :-). S blížiacim sa Dňom detí sa ako keby zázrakom zasa menia na deti. Očakávajú, že im triedni učitelia a vedenie školy pripravia nejaké prekvapenie. Aby bola tradícia zachovaná, aj tento rok sme pre nich pripravili športový deň. Byť v škole a neučiť sa je skvelý druh relaxu. Málokto asi vie, že prvým stimulom pre Medzinárodný deň detí bola druhá svetová vojna, ktorá zabila tisíce detí. Vznikla tak potreba chrániť deti a vytvoriť im šťastné a pokojné detstvo, na ktoré si budú spomínať celý svoj život. Podarilo sa nám pre našich žiakov pripraviť deň, ktorý bol plný osobných stretnutí v úplne inom podaní. Chlapci a dievčatá si zmerali sily v rôznych disciplínach. Nebolo dôležité z ktorej si triedy a či si žiak alebo učiteľ. Najdôležitejšia bola dobrá nálada.

  • Medzinárodný strojársky veľtrh 2024 NITRA

    22. 5. 2024

    Koniec mája patrí na výstavisku Agrokomplex už tradične strojárstvu a technike. V dňoch 21. – 24. mája 2024 sa uskutočnil už 29. ročník Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre. Výstavné haly boli naplnené novinkami zo sveta strojov, zvárania, hutníctva, automatizácie a mechanizácie. 

    Naša škola mala k dispozícii vlastný stánok, kde si návštevníci mohli prezrieť výrobky z našej diele a vyskúšať zvárací simulátor, ktorý mal opäť veľký úspech nie len u mladých, ale aj u skôr narodených. 

    22. a 23.5. 2024 si stánok boli pozrieť aj naši žiaci  1. a 2. ročníka. Okrem zaujímavých stánkov renomovaných strojárskych firiem si mali možnosť pozrieť aj inovatívne vynálezy vysokých škôl a univerzít s technickým zameraním v rámci výstavy TECHFORUM. 

     

  • Zlatý pilník 2024

    6. 5. 2024

    6. 5. 2024 Stredná odborná škola technická v Opave zorganizovala už 20. ročník súťaže v zručnostiach s medzinárodnou účasťou „Zlatý pilník“. Súťaž je určená pre žiakov, ktorí sa pripravujú v odboroch zameraných na ručné spracovanie kovov ako strojný mechanik, mechanik strojov a zariadení, opravár poľnohospodárskych strojov atď.. Súťaže se zúčastnilo 17 škôl z Českej republiky. Okrem stredných škôl z Čiech sa súťaže zúčastnili aj zástupcovia z Poľska a Slovenska. Slovenské farby hájili naša SOŠ technická Tlmače a SOŠ technická Čadca. Našu školu reprezentovali Pavol Lasab a Peter Štefánka. 20 súťažiacich muselo v limite 6 hodín vyrobiť presný kaliber. Všetci zúčastnení preukázali veľmi dobrú úroveň zručností, z čoho vyplýva, že v školách vyrastajú kvalitní a profesne pripravení absolventi učebných a študijných odborov.

    Chlapcom ďakujeme za vzornú reprezentáciu.

  • Melánia Plašeková opäť nesklamala

    16. 5. 2024

    16. 5.2024 sa na Strednej škole polytechnickej vo Vyškove (CZ) konala tradičná medzinárodná súťaž odborných znalostí žiakov stredných odborných škôl v odboroch inštalatérstvo a obrábanie kovov. Súťaže sa zúčastnili zástupcovia z České republiky, Slovenska, Poľska, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Slovinska a Belgicka.

    Našu školu a farby Slovenska reprezentovala naša najlepšia - Melánia Plašeková, žiačka III.D triedy. Súťaž obrábačov kovov spočívala v sústružení súčiastky podľa výrobného výkresu. hodnotené boli hlavne presné rozmery a konečný vizuál súčiastky. Melánia nesklamala a znovu všetkým ukázala, že na Slovensku máme šikovné a zručné dievčatá - strojárky.

     

  • Zlatý pohár LINDE 2024

    Vo Frýdku Místku  sa v dňoch 22. -24. apríla 2024  konal  25. ročník medzinárodnej zváračskej súťaže žiakov stredných škôl o Zlatý pohár LINDE 2024.  Súťaže sa zúčastnilo celkovo 120  mladých zváračov  zo  49 škôl z Česka,  Slovenska ,Nemecka, Bulharska, Ukrajiny a Číny.

    V hodnotiacej komisii mala zastúpenie každá krajina. Slovensko zastupovali  Ing. Andrej Lukačovič a  Ing. Dušan Malárik z Cechu zváračských odborníkov Trnava.

    Súťažilo sa v štyroch metódach: TIG (141) - zváranie v ochrannej atmosfére Argónu, MIG/MAG (135) - zváranie v ochrannej atmosfére CO2,,  MMA (111) – zváranie  elektrickým oblúkom obalenou elektródou,  GAS (311) – zváranie  kyslíkovo-acetylénovým plameňom.

    SOŠT Tlmače reprezentovali  Samuel Bagala,  MMA (111) , Tomáš Nagy, MIG/MAG (131/135)  a Alex Veteráni, TIG /141) všetci žiaci druhého ročníka študijného odboru  mechanik strojov a zariadení II.E trieda.  Pedagogický sprievod zabezpečovali inštruktor zvárania a zároveň aj majster odborného výcviku  Bc. Ján Salaj a učiteľ odborných predmetov Ing. Milan Gunda.

    Úroveň súťaže sa z roka na rok zvyšuje a konkurencia rastie. Nie je jednoduché stáť na stupňoch víťazov v silnej medzinárodnej konkurencii. Všetky krajiny vyberajú starostlivo svojich zástupcov na súťaž. Preto aj naša škola a naši žiaci sa na túto prestížnu súťaž poctivo a vzorne pripravovali. Nič nenechali na náhodu a to sa aj odrazilo na výsledku.

    Tlmačania  znovu ukázali že patria medzi svetovú špičku vo zváraní medzi žiakmi stredných škôl.  1.  miesto a teda zlatý pohár LINDE 2024 priniesol domov Tomáš Nagy   ktorý stál na najvyššom stupni a zaslúžil sa o víťazstvo v metóde 135 MAG. Treba pripomenúť, že za posledné obdobie žiaci našej školy, získali už 11 krát Zlatý pohár Linde. Ani ostatní naši súťažiaci sa v súťaži nestratili a umiestnili sa na krásnych bodovaných miestach vo svojich kategóriách. Alex Veteráni obsadil v kategórii 141 TIG krásne  2.miesto a Samuel Bagala v kategórii 111 MMA sa taktiež nestratil a zabodoval.

    Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným žiakom za vzornú reprezentáciu  školy a celého Slovenska na  náročnej súťaži. Poďakovanie za cenné odborné, teoretické a praktické rady počas prípravy žiakov patrí aj Zváračskej škole Tatravagónka Tlmače, ktorá aktívne pomohla s prípravou žiakov na súťaž.

    História uplynulých  ročníkov súťaže potvrdzuje, že mladí zvárači z Tlmáč tu majú svoje pravidelné zastúpenie a  podarilo sa im získať Zlatý pohár Linde  už viackrát. Prvý bol v roku 2007 Ivan Laurečník, nasledoval  František Holečka (2009),  Štefan Farkaš  a Matúš Dóka (2010), Peter Jakubík  (2011),  Dávid Baláž (2013 a 2014 )Frederik Machajdík 2016  Jakub Kuruc 2019 Pavol Lasab 2023. Mená týchto úspešných mladých zváračov sú zapísané veľkými písmenami v kronike súťaže.  Dosiahnuté úspechy budú dozaista motiváciou pre ďalších žiakov SOŠT Tlmače.

  • Zamestnávatelia si majú z čoho vyberať

    Dobrých strojníkov a elektrotechnikov nikdy nie je dosť. Blíži sa koniec školského roka a ako už býva pravidlom, kontaktujú nás zamestnávatelia s ponukou spolupráce. Jedným z týchto zamestnávateľov sú aj Slovenské elektrárne, a.s.. Už niekoľko rokov prebieha nábor žiakov z odborov mechanik elektrotechnik, mechanik strojov a zariadení a najnovšie aj mechanik mechtronik. V krátkej prezentácii Roman Hudec, špecialista pre nástupníctvo a spoluprácu so školami, predstavil žiakom Slovenské elektrárne a následne im priblížil pracovné pozície, ktoré sú pre nich,  ako absolventov vo svojich odboroch vhodné. Venoval sa hlavne žiakom druhého ročníka, ktorí by na základe výberu od budúceho školského roka nastúpili na odborný výcvik priamo do AE Mochovce. Zároveň im bude ponúknutá stabilizačná zmluva spojená so štipendiom a po úspešnom ukončení štúdia aj perspektívna práca vo svojom odbore.

    Nás ako školu teší, že za posledné tri roky nastúpilo do elektrární Mochovce 50 našich absolventov.

    Dúfam, že aj tento rok doplnia rady odborných zamestnancov práve naši žiaci.

    Ing. Jana Mrázová

    riaditeľka školy

  • „Byť zváračom nie je voľba, človek to má v krvi.“

    26. 3. 2024

    26. marca 2024 sa v Tlmačoch stretli žiaci stredných škôl rovnakej krvnej skupiny na celoslovenskej súťaži Mladý zvárač s medzinárodnou účasťou mladých zváračov z Čiech a Maďarska.

    Slávnostné otvorenie súťaže sa konalo v dielňach Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch v areáli spoločnosti Tatravagónka Tlmače. Na úvodný ceremoniál pozvanie prijali Ing. Tibor Csenger, podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, doc. PhDr. Ľubica Libová, PhD., vedúca odboru školstva, mládeže a športu Úradu NSK, Ing. Jozef Ondruš, generálny riaditeľ Tatravagónky Tlmače, Ing. Ján Profant, zástupca generálneho riaditeľa Tatravagónky Tlmače, PaedDr. Marián Vass, konateľ spoločnosti Fanuc Slovakia, primátor mesta Tlmače Miroslav Kupči a ďalší významní hostia.

    V uvítacom príhovore pani riaditeľka školy Ing. Jana Mrázová vyslovila potešenie, že súťažiacich z roka na rok pribúda a že aj keď je zváračské povolanie ťažké, mladí ľudia oň nestrácajú záujem. Skonštatovala, že do 15. ročníka sa prihlásilo celkovo 51 súťažiacich zo štrnástich škôl z celého Slovenska a dvoch zahraničných stredných škôl z Čiech a Maďarska.  Ide zatiaľ o najvyšší počet účastníkov, ktorí sa jedinečnej súťaže zúčastnili.  Slová vďaky adresovala zriaďovateľovi NSK, ktorý je spoluorganizátorom súťaže,  Tatravagónke Tlmače, ktorá je generálnym partnerom, členom hodnotiacej komisie a samozrejme sponzorom, ktorí sa postarali vecné ceny pre súťažiacich. Nezabudla ani na tých pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy, ktorí sa priamo podieľali na organizácii a príprave žiakov.  K prítomným sa prihovorili aj zástupcovia Nitrianskeho samosprávneho kraja, spoločnosti Tatravagónka Tlmače a primátor mesta Miroslav Kupči. Z rúk primátora mesta si pani riaditeľka a pán  Ján Profant prevzali Ďakovné listy mesta Tlmače za rozvoj regiónu.

    Po oficiálnej časti sa slova ujal vedúci zváračskej školy a majster odbornej výchovy Bc. Ján Salaj. Okrem organizačných pokynov k praktickej časti, informoval prítomných aj o novinke spojenej s 15. ročníkom súťaže – novej kategórii „virtuálne zváranie“

    Praktická časť súťaže prebiehala v troch hlavných kategóriách - metóda 141 TIG zváranie v ochrannej atmosfére argónu, metóda 111 MMA zváranie obalenou elektródou elektrickým oblúkom a metóda 135 MAG zváranie v ochrannej atmosfére CO2. Najsilnejšou kategóriu s vysokým počtom účastníkov bola kategória 135 MAG. Rovnako v tejto metóde si chlapci mohli zmerali svoje sily v kategórii virtuálne zváranie.

    Počas praktickej časti súťaže boli zabezpečené prezentácie renomovaných firiem v oblasti zvárania, prehliadka výrobného podniku Tatravagónka Tlmače a záujemcovia si mohli pozrieť aj vynovené priestory školy.  Plné ruky práce mala aj hodnotiaca komisia, ktorej predsedom bol Ing. Pavel Mlynár, medzinárodný zváračský inžinier z Tatravagónky Poprad.

    Pevná ruka, trpezlivosť, disciplína a aj trochu šťastia, to boli hlavné atribúty, ktoré rozhodovali o tom, ktorí zo súťažiacich sa postaví na stupeň víťazov.

    Aj v tomto jubilejnom ročníku chlapci z Tlmáč nesklamali. Napriek veľkej konkurencii a tlaku dosiahli vynikajúce výsledkya okrem ocenení v jednotlivých kategóriách získali prvenstvo k kategórii družstvo.

    Tí najlepší si odniesli hodnotné ceny, ktorými do súťaže prispeli sponzori a partneri súťaže. Ale nie sú to len ceny, ktoré prilákajú každoročne také množstvo súťažiacich. Výborná atmosféra, výmena skúseností, nové informácie v oblasti zvárania, to všetko sú benefity, ktoré súťaž zúčastneným dáva.  Víťazi z jednotlivých kategórií postupujú do zváračskej súťaže „Zlatý pohár Linde“, ktorú organizuje Střední odborná škola Frýdek-Místek v Českej republike.

    Výsledky:

    metóda 135 

    1. miesto:      Kyšela Alex (SOŠT Poprad)

    2. miesto:      Nagy Tomáš (SOŠT Tlmače)

    3. miesto:      Cvengroš Michal (SŠ Martin)

    metóda 111

    1. miesto:      Bagala Samuel (SOŠT Tlmače)

    2. miesto:      Ábelovský Samuel (SOŠT Tlmače)

    3. miesto:      Kormaník Tomáš (SOŠ Frýdek-Místek)

    metóda 141

    1. miesto:      Veteráni Alex (SOŠT Tlmače)

    2. miesto:      Bogdán Ladislav (SOŠTaS Šahy)

    3. miesto:      Annus Adrián (SOŠTaS Šahy)

    kategória zvárací simulátor

    1. miesto:      Veteráni Alex (SOŠT Tlmače)

    2. miesto:      Nagy Tomáš (SOŠT Tlmače)

    3. miesto:      Bogdán Ladislav (SOŠTaS Šahy)

  • Úspešný absolvent na pôde svojej alma mater

    František Gajdoš – jeden z mnohých úspešných absolventov našej školy. Momentálne pracuje ako viceprezident Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky.

    Mladí ľudia vedia o odboroch veľmi málo – nezaujíma ich to! U mladších je vidieť silný individualizmus, odbory nepoznajú a nevedia, čo je ich úlohou. Často ich považujú za prežitok minulého režimu. Nespokojnosť so zlými pracovnými podmienkami radšej riešia odchodom. Do odborov však vstupujú aj tí najmladší do 25 rokov, a to z vlastnej iniciatívy. V odboroch sú aj ich rodičia, preto je pre nich prirodzené byť toho súčasťou. Niekedy záleží aj od kolektívu na danom pracovisku, keď kolektív žije odbormi aj mladí do nich vstupujú automaticky. Neskôr tiež zisťujú, aké benefity im z toho plynú. Aby videli, že odbory na Slovensku majú zmysel a aké benefity ponúkajú svojim členom, čo všetko majú zamestnanci vďaka nim, im porozprával práve náš František. Spŕška otázok po prezentácii svedčí o tom, že daná téma zaujala aj našich chlapcov. 

    Ferino – ďakujeme, že sa na jednej strane môžeme pochváliť úspešným absolventom, a nadruhej strane, že máme takýchto ľudí, ktorí obhajujú záujmy všetkých nás zamestnaných.    Ing. Jana Mrázová, riaditeľka školy

  • Exkurzia - Tekovská hvezdáreň Levice, Energoland

    12. 3. 2024

    Kým sa žiaci končiacich študijných odporov potili pri maturitných skúškach, žiaci prvých a druhých ročníkov absolvovali zaujímavé exkurzie. 

    Ako prvú navštívili Tekovskú hvezdáreň v Leviciach. Pre chlapcov bol pripravený špeciálny program v digitálnom planetáriu, potom nasledovala prednáška a na záver prehliadka astronomickej pozorovateľne. 

    V Energolande sa zasa dozvedeli o využívaní energetických zdrojov na Slovensku, o jadrovej energetike, o ochrane životného prostredia a o mnohých zaujímavých fyzikálno-mechanických zákonitostiach. Žiaci boli  oboznámení s percentuálnym rozložením typov elektrárni po Európe, výrobou elektrickej energie v tepelných, vodných, veterných a solárnych elektrárňach. Žiaci tu mali možnosť vidieť vyše 40 interaktívnych exponátov, ktoré im poskytli všetky potrebné informácie o rôznych energiách, o ich využití, ako aj o pozitívach a negatívach jednotlivých spôsobov výroby elektriny. Model reaktora, ktorý mali možnosť vidieť im bližšie poukázal na princíp a zložitosť tohto systému, ale aj zároveň na bezpečnosť a ekológiu. V rámci prehliadky mali možnosť zajazdiť si na elektro motorke budúcnosti. Aj keď to bol len trenažér, mnohí z nich si to vychutnali. 

  • Stredoškoláci z Tlmáč odovzdali svoje hlasy

     

    Slovenky a Slováci si volia nového prezidenta. Takmer zo všadiaľ na nás v poslednom čase vyskakujú rôzne prieskumy k aktuálne prebiehajúcim Prezidentským voľbám 2024. Preto sme aj my, študenti z Tlmáč, využili ponúknutú príležitosť a zorganizovali sme na našej škole počas tohto „supervolebného“ roka Študentské voľby. Mohli sme spolu s viac ako 63 000 zapojenými stredoškolákmi po celom Slovensku odovzdať svoje hlasy. Simulované voľby prezidenta prebiehali v dvoch kolách na viac ako 193 školách, v 62 okresoch a v 8 krajoch Slovenska.

    Študentské voľby už od roku 2016 prinášajú prostredníctvom simulácie skutočných volieb inovatívny spôsob edukácie mladých ľudí a prezentujú naše názory a témy širokej verejnosti. Organizačná zložka iniciatívy pozostáva zo študentov a študentiek z celého Slovenska, a tak voľby organizujeme pre vlastnú vekovú kategóriu. Sú nadstranícke, teda nepropagujú žiadnu z politických strán a politických subjektov. Je to apolitický vzdelávací projekt, ktorého cieľom je zvrátiť klesajúcu tendenciu účasti mladých ľudí na verejnom živote a naučiť ich prostredníctvom zážitku o základných pilieroch fungovania demokracie.

    Študentské voľby sa zameriavajú na praktickú časť občianskej náuky, ktorá je súčasťou každej strednej školy na Slovensku. Iniciatíve nejde len o výsledok, teda o konečné percentá toho, ako by stredoškoláci volili, základným cieľom je zanechať v študentoch osobnú skúsenosť, ktorú by inak zažili až, keď budú prvovoličmi.

    Ide o simuláciu reálnych volieb, to znamená, že študenti  od 15 rokov si vyskúšali, aký je to pocit byť plnoprávnym voličom, mohli hlasovať podľa svojich znalostí a preferencií alebo aj zabezpečiť priebeh a spočítať hlasy ako študentská volebná komisia.

    ,,Je to príležitosť zažiť niečo, o čom sa hovorí, naživo. Možno mať pocit, že ešte to nie je také vážne rozhodovanie, ale je to získavanie tých zručností. Je to spojenie toho, čo som čítal v novinách, videl v televízií, čo sme sa učili na občianskej náuke a toho, aké sú následky môjho rozhodovania alebo aké je ťažké to rozhodovanie sa medzi dvomi a nie ísť podľa toho, kto mi je sympatický a menej sympatický.”, prezradil svoje dojmy študent druhého ročníka Ondrej Baďo.

    Mnoho študentov sa obáva, ako to na voľbách prebieha, čo tam vlastne od nich požadujú, ako to vyzerá a možno zo strachu z neznámeho sa ani volieb nezúčastnia. Vďaka tejto aktivite si vedia predstaviť, ako sa hlasuje, že volia podľa svojho svedomia, krúžkujú na hlasovacom lístku a vhodia ho do volebnej urny.

    Študentské voľby predovšetkým dávajú mladým priestor vyjadriť svoj názor. Podporujú dialóg o politickom dianí na Slovensku a uvádzajú teoretické poučky o demokracii z učebníc občianskej náuky do praxe. Prispievajú tiež k prebúdzaniu záujmu mládeže o ich budúcnosť a budúcnosť Slovenska. Potrebujeme mladým povedať, že na nich záleží a že svoju budúcnosť môžu mať vo svojich rukách. Aj to môže byť konečným efektom volieb „nanečisto“.

    „Potešil som sa, že aj my študenti, ktorí sme ešte nikdy nevolili, sme dostali príležitosť vyberať si spomedzi kandidátov na prezidenta. Zároveň sme medzi sebou v triedach argumentovali prečo by bol, ten ktorý kandidát lepším prezidentom.“, dodal ďalší postreh študent prvého ročníka, Dávid Pomothy.

    Voľby menežovala študentská volebná komisia. Zásluha patrí študentom, Patrikovi Opálenému, Danielovi Frtúsovi a Adamovi Kunikovi, ktorí sa zhostili funkcie volebnej komisie. V obidvoch organizovaných kolách na SOŠt v Tlmačoch získal najviac hlasov kandidát Ivan Korčok. Na stránke www.studentskevolby.sk sa dozviete viac o výsledkoch Študentských volieb za obidve kolá v rámci Slovenska.

                                                                                                     Mgr. Marián Sabala

  • Antidoping a netradičné športové aktivity

    19. 3. 2024

    19. marca 2024 naši žiaci absolvovali deň plný športu a zaujímavých prednášok zameraných na netradičné športy a antidoping.

    Chlapcom sa venovali Mgr. Ján Tomko a Mgr. Julián Krull z Centra voľného času - JUNIOR v Banskej Bystrici. Mgr. Ján Tomko priblížil chlapcom v rámci  prednášky vývoj dopingu a antidopingu vo svete, ale aj na území Slovenska. Oboznámil ich s definíciou dopingu, so stručným zhrnutím ako sa doping, resp. antidoping vo svete vyvíjal. Tento workshop realizuje v spolupráci s Antidopingovou agentúrou Slovenskej republiky. Poukázal na skutočnosti, ako je objasňovanie problematiky dopingu v športe pre neregistrovaných rekreačných športovcov, problematiku užívania výživových doplnkov a konzumáciu energetických nápojov mladými ľuďmi. Daná téma bola zameraná hlavne podporu zdravia mladej generácie. 

    Mgr. Julián Krull chlapcom zasa prestavil novú kolektívnu hru Kin-ball. Kin-ball je športová kolektívna hra, kde spolupráca je nevyhnutnou základnou podmienkou a zmyslom celej tejto hry. Označenie „kolektívna“ je v tejto hre úplne namieste, pretože súčasná a neustála spolupráca všetkých členov tímu je daná samotnými pravidlami hry. To je skutočnosť, s ktorou sa nestretávame v iných, zatiaľ ešte populárnejších športových hrách. Kin-ball je hra bez hviezd, sólistov a primadon, hra rovných šancí a príležitostí, ktorej však nechýba nič z toho, čo robí športové hry príťažlivé pre všetky generácie: zábavu, napätie, emocionálny náboj, rýchle zmeny herných situácií, otvorený výsledok, silný prvok súťaživosti.

  • Celoštátne kolo ZENIT v strojárstve

    Súťaž ZENIT má vďaka pretrvávajúcemu záujmu talentovaných žiakov už 40‐ročnú históriu. Je teda spojením tradície, dlhoročných skúseností, ale aj inovácií a doplnení. Na celoštátnom finále ZENIT‐u sa  prezentovalo 96 najlepších súťažiacich z celého Slovenska, víťazov krajských kôl v desiatich kategóriách – progra‐movanie A, B, web grafik a web developer, elektronika, ktorá je rozdelená na A, B, podľa náročnosti úloh 1.– 4. ročníkov škôl. Posledná kategória strojárstvo, ktorá bola zaradená do súťaže pred 23 rokmi bola rozdelená do kategórií A, S, R, C obsahujúcich výučbu strojárstva v jednotlivých strojárskych odvetviach.

    V ťažkej mužskej konkurencii sme mali aj tento rok svoje zastúpenie. V kategórii S - strojové obrábanie, náš kraj reprezentovala víťazka krajského kola Melánia Plašeková, žiačka III.D triedy. Gratulujeme.

     

  • Mladý zvárač 2024

  • Maďarsko ponúklo množstvo zaujímavých aktivít

    18. 3. 2024

    Program v rámci medzinárodného projektu V4 Gen Mini- Grants  podporeného medzinárodným vyšehradským fondom vyvrcholil stretnutím troch zapojených škôl  v meste Györ.  Hostiteľskou školou bola tentokrát stredná škola Győri SZC Lukács Sándor Járműipari és Gépészeti Technikum és Kollégium.

    Program stretnutia začal pondelňajším príchodom účastníkov do Györu, pokračoval  obedom, prezentáciou  a prehliadkou školy pod vedením pani riaditeľky Marianny Szentpéteriovej. Po prehliadke nasledovalo ubytovanie v priestoroch školského internátu. V popoludňajších hodinách po prehliadke sme sa vybrali do miestneho wellness centra Rabaquelle, čo bolo príjemným, osviežujúcim spestrením po celom dni .

    V utorok sme my pedagógovia  absolvovali prehliadku  spoločnosti Delta- Tech Group, ktorá sa zaoberá výrobou montážnych liniek. Firma nás zaujala svojim moderným vzhľadom, prozákazníckym prístupom a najmodernejšími technológiami, ktoré využíva pri výrobe svojich produktov.

    V tom istom čase si mali študenti možnosť v škole pozrieť prezentáciu spoločnosti SMC na tému pneumatické obvody. Po prezentácii dostali žiaci viaceré skupinové úlohy zamerané na rôznorodé témy. Nosnými atribútmi, ktorými sa zaoberali, boli napr. pneumatický mechanizmus, bezpečnosť pri práci, šetrenie energiami a mnohé ďalšie. V poobedňajších hodinách sme si mali možnosť prezrieť najznámejšie pamätihodnosti mesta Györ, ako napr. historické centrum, miestne sakrálne pamiatky či radnicu.

    Stredajšie dopoludnie sa nieslo v znamení zaujímavých aktivít zameraných najmä na trénovanie manuálnych zručností a pozornosti. Žiaci si mali možnosť odliať svoju medailu z hliníka, virtuálne zváranie, ovládanie robotickej ruky s rôznymi úlohami, zapájanie pneumatických obvodov podľa zadania, či logické uloženie lego kociek podľa určitých pravidiel. Popoludní sme absolvovali podnetný výlet   do mesta Pannonhalma, kde sme navštívili benediktínske arciopátstvo,  dozvedeli sme sa, že sa tu nachádza aj výberová škola - špeciálne gymnázium iba pre chlapcov, ktorých výsledky dosahujú prísny štandard, keďže škola si zakladá na svojej vynikajúcej povesti. Po prehliadke opátstva sme sa prešli aj mostom v korunách stromov.

    Vo štvrtok sme navštívili školiace stredisko Audi Hungária, kde sme si prezreli priestory, vybavenie a spôsob praktickej výučby. Odtadiaľ sme sa presunuli do múzea Volvo Laplander C 202, kde  sme mali možnosť absolvovať prehliadku historických vozidiel Volvo spojenú s odborným výkladom zberateľa a automobilového nadšenca Sándora Juhosa. Táto prehliadka prítomných nesmierne zaujala a inšpirovala.

    V poobedňajších hodinách sme absolvovali prehliadku Univerzity Istvána Széchenyiho, ktorá má vynikajúcu reputáciu v odboroch mechanického inžinierstva a elektroinžinierstva. Taktiež úzko spolupracuje aj so spoločnosťou Audi.

    Návštevu sme zakončili v piatok záverečným programom, kde prebehlo celkové zhodnotenie programu, projektu a návrh ďalších spoločných plánov do budúcna. Následne prebehla cesta domov.

    PhDr. Peter Izsoff

  • Výstava SMART ENERGY FÓRUM 2024

    14. 3. 2024

     

    Dňa 14. marca 2024 sa naši žiaci z odborov MEL a MME zúčastnili výstavy SMART Energy fórum na Nitrianskom  agrokomplexe. Výstava bola zameraná na nové trendy v oblasti fotovoltaiky, hybridných meničov, tepelných čerpadiel.

    Medzi hlavné témy o ktorých sa diskutovalo počas výstavy patria:

    • Optimalizácia návrhu nových fotovoltických a batériových zariadení
    • Kvalita a bezpečnosť prevádzky fotovoltických a batériových systémov
    • Ako optimalizovať predaj solárnej energie z batériových systémov
    • Praktické riešenia pre energetické komunity
    • Inovatívne riešenia na nabíjanie elektrických vozidiel pomocou fotovoltaickej energie

    Veríme, že naši žiaci si odniesli z výstavy nové poznatky a dokážu ich presadiť vo svojom budúcom povolaní.

    Ing. Ján Kunik

  • Dobrá škola nemôže byť bez dobrých pedagógov

    25. 3. 2024

    V pondelok v Koncertnej sále Župného domu v Nitre ocenili pri príležitosti Dňa učiteľov pedagogických pracovníkov, riadiacich pracovníkov, aj zamestnancov z výchovno-vzdelávacieho procesu z Nitrianskeho kraja.

    Títo ľudia si právom zaslúžia náš obdiv a uznanie, lebo sú ukazovateľmi hodnôt nielen pre mladú generáciu, ale aj pre nás všetkých.

    Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Ing. Branislav Becík PhD. pri príležitosti dňa učiteľov oceňoval najlepších pedagogických zamestnancov. Medzi ocenenými bola aj naša kolegyňa – zástupkyňa riaditeľky školy, Ing. Jana Hollá. Pedagóg srdcom aj dušou. Pedagóg, ktorý pomáha žiakom, rodičom, firmám. Robí všetko pre to, aby škola napredovala. Gratulujeme jej k oceneniu a prajeme veľa zdravia a tvorivých síl pri náročnej práci.

     

    Ing. Jana Mrázová

    riaditeľka školy

  • Slovensko očarilo svojimi  krásami

    Stretnutia  v rámci medzinárodného projektu V4 Gen Mini- Grants  podporeného medzinárodným vyšehradským fondom pokračovali v dňoch 04.03.2024 až 08.03.2024 stretnutím troch zapojených škôl (Stredná odborná škola technická v Tlmačoch, Győri SZC Lukács Sándor Járműipari és Gépészeti Technikum és Kollégium a SPŠS Betlémská v Prahe)   na Slovensku na pôde Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch.

    Program stretnutia začal pondelňajším príchodom účastníkov do Tlmáč, pokračoval  obedom a prehliadkou školy pod vedením pani riaditeľky Ing. Jany Mrázovej. Po prehliadke nasledovalo ubytovanie v priestoroch školského internátu. V popoludňajších hodinách sme sa vybrali do okresného mesta Levice, kde sme sa prešli po meste, prezreli sme si Námestie hrdinov a Levický hrad.

    V utorok počas dopoludňajšieho bloku si účastníci pod odborným dohľadom kvalifikovaných pedagógov   mali možnosť vyskúšať prácu  s CAD/CAM systémami a taktiež mali možnosť nahliadnuť do tajov zváračského povolania pomocou práce so zváračskými simulátormi od spoločnosti Fronius, ktoré študentov veľmi zaujali a podnietili k ďalšej činnosti.

    Popoludní sme navštívili Banskú Štiavnicu, kde sme mali možnosť obdivovať malebné zákutia tohoto historického banského mesta. Návštevníci sa prešli po námestí Svätej Trojice a obdivovali barokové súsošie Svätej Trojice s Immaculatou a svätcami, Radničné námestie, Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Starý zámok, Nový zámok, Klopačku či botanickú záhradu v areáli historickej baníckej a lesníckej akadémie.

    V stredu sa dopoludňajší pracovný blok niesol vo vynikajúcej pracovnej atmosfére. Účastníci projektu  mali možnosť pracovať s technológiu budúcnosti -  virtuálnymi okuliarmi a k nim prislúchajúcim príslušenstvom, pomocou ktorého bolo ich úlohou  poskladať vo virtuálnom priestore zváracieho robota či sústruh. Táto aktivita študentov úplne pohltila a vyvolala u nich obrovské nadšenie. Dopoludnie sme zakončili v študentskej strojárskej dielni SOŠt Tlmače, kde si študenti mohli vyskúšať pod dohľadom majstra odborného výcviku vyrezávanie menoviek, znakov či tvarov z plechu pomocou plazmovej  rezačky. Popoludní sme navštívili spoločnosť Tatravagónka Tlmače, kde si mali účastníci možnosť prezrieť výrobné haly, v ktorých sa montujú rôzne typy vagónov. Popoludnie sme zavŕšili príjemným kúpaním sa v jedinečných termálnych kúpeľoch na Slovensku – Podhájskej, čo bolo pre všetkých príjemným osviežením.

    Vo štvrtok sa študenti počas dopoludňajšieho bloku venovali programovaniu CNC obrábacích strojov, mali možnosť pracovať s programami Heidenhain a Sinumerik. Každý účastník mal možnosť vyrobiť si vlastnú súčiastku podľa pokynov majstra odborného výcviku.  Práca bola pre študentov prínosom v ich odbornej profilácii.

    Neskôr sme sa presunuli do Nitry, kde sme absolvovali prehliadku hradu  s odborným výkladom v anglickom jazyku. Po prehliadke sme sa premiestnili do Gravity Laser Arény, kde si žiaci mali príležitosť vyskúšať jednu z najmodernejších foriem zábavy plnej adrenalínu-Laser Game. Po tomto strhujúcom zážitku sme pokračovali prehliadkou firmy Fanuc, kde si prišli na svoje najmä nadšenci automatizácie a robotizácie. Deň plný rôznorodých zážitkov sme zakončili prehliadkou mini poľnofarmy v spojení s ochutnávkou špecialít z diviny.

    Záverečný deň návštevy vyvrcholil súťažou vo virtuálnom zváraní, vyhodnotením súťaže i celého spoločne stráveného týždňa a cestou domov.

    Poslednou zastávkou v rámci projektu bude návšteva našej partnerskej školy v meste Győr v Maďarsku na ktorú sa už všetci veľmi tešíme.

    PhDr. Peter Izsoff

  • Šikana, kyberšikana a trestnoprávna zodpovednosť

    Dňa 27.2.2024 sa na SOŠ technickej v Tlmačoch opäť realizovala preventívna aktivita zameraná na šikanu, kyberšikanu a trestoprávnu zodpovednosť. Našich žiakov prišla s touto témou oboznámiť preventistka Monika.

    Život stredoškolákov ponúka mnoho nástrah a zakázaných vecí a nie každý vie, ako sa správne rozhodnúť, ako vedieť odmietnuť, alebo ako pomôcť spolužiakovi pri jeho problémoch.

    Šikanovanie patrí v súčasnosti medzi najčastejšie sociálno-patologické javy v školskom prostredí. Následky týchto problémov vidíme často aj v médiách, kde je šikanovanie vyvíjané žiakmi voči spolužiakom označované za jeden z najčastejších typov násilia medzi mladistvými a niekedy končí tragicky. Ide nielen o fyzické, ale aj psychické problémy mladých ľudí, ktoré môžu mať dlhotrvajúce dopady na ich vývoj, vzdelávanie a sociálne začlenenie.

    Informačné technológie a sociálne siete so sebou prinášajú aj elektronické šikanovanie - kyberšikanu, t.j. zneužívanie mobilných telefónov a internetu na posielanie nevhodných, agresívnych a nenávistných textových správ, alebo fotiek s cieľom zastrašiť, alebo zosmiešniť jednotlivca, príp. viacerých užívateľov internetu.

    Je veľmi dôležité informovať žiakov, že takéto formy správania nie sú len neškodnou zábavou, ale môžu naplniť skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu.

    Žiaci prvého a druhého ročníka si vypočuli túto zaujímavú prednášku, vyplnili pripravené dotazníky a viedli s preventistkou otvorený dialóg

strana:

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola technická, Kozmálovská cesta 9, Tlmače
    Kozmálovská cesta 9, 935 21 Tlmače
  • +421 36 634 19 82
    +421 36 634 23 35