Hlavné menu

 • Dobrovoľní darcovia krvi v SOŠ Tlmače opäť podali pomocnú ruku

   Aj napriek chrípkovému obdobiu dňa 30. januára 2018 Národná transfúzna stanica Nitra  v spolupráci s SOŠ technickou Tlmače  vykonala výjazdový odber krvi. Do spolupráce podpory darcovstva krvi  - tekutinu, za ktorú sa dodnes nepodarilo objaviť plnohodnotnú náhradu, v snahe pomôcť iným sa žiaci , pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci školy zapájajú už niekoľko rokov. Cieľom  spolupráce je prilákať a motivovať najmä mladých ľudí - prvodarcov, aby sa stali novými členmi rodiny bezpríspevkových darcov krvi a pomôcť tak zabezpečiť dostatok krvi pre tých, ktorí ju najviac potrebujú.  Darovanie krvi  v SOŠ sa stretáva s pozitívnym ohlasom a pravidelne pritiahne množstvo prvodarcov. Záujem pomôcť ľuďom, ktorí nenahraditeľnú tekutinu – krv potrebujú, bol pomerne veľký. Posledná kvapka   prilákala 27 darcov. Po zdravotnej prehliadke úspešne darovalo krv 25 a čo nás najviac teší, že medzi nimi bolo opäť 13 prvodarcov.  Už tradične si príležitosť pomôcť nenechali  ujsť pravidelní darcovia. Medzi nimi aj Božka Hudecová, či Pavol Ďurovský. Medzi  prvodarcov sa zaradili najmä  žiaci tretieho ročníka:  Tomáš Čík, Michal Jašek, Tomáš Barát, Dávid Sebastián Mudrák, Patrik Levák, Kamil Boženík, Adrián Valentík, Boris Dorák, Filip Takáč, Ján Varga, Patrik Kovács, Miroslav Matoš, Nikolas Pokorný. Strach, silné citové zážitky a dojmy , ale výsledok stál zato. Vďaka nim sa zásoby krvi, ktorá poslúži pri náročných operáciách, rozrástli o pár litrov.

  Darovanie krvi patrí k významným humánnym činom, ktorý zachraňuje ľudské životy. Touto cestou SOŠ Tlmače a NTS Nitra vyslovujú uznanie, úctu a poďakovanie všetkým darcom za ich prístup k neznámym ľuďom v núdzi.

                                                                                            Oľga Papcunová

   

 • Lyžiarsky výcvik

   

   

         http://www.zstoporec.sk/images/stories/NADPISY/lye-nadpis.jpg

   

  Na úpätí pohoria Pohronský Inovec sa nachádza čarovné lyžiarske stredisko Drozdovo, ktoré sa v dňoch   8. -  12.1. a 15. – 19.1 2018 stalo pre 60  žiakov Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch, za pomoci štátnej dotácie MŠVVaŠ, miestom pre základný i zdokonaľovací  lyžiarsky kurz. Kombinované modro-červené zjazdovky, tri lyžiarske vleky s dĺžkou 700, 700 a 100 m ponúkajú  bohaté športové vyžitie.  Hoci sa u mnohých objavili pochybnosti, ako to bude vyzerať na svahu, nakoľko o snehovej nádielke nebolo  ani chýru, realita v stredisku  príjemne prekvapila. Snehové podmienky boli veľmi dobré a počasie, hoci sa rozhodlo ukázať nám všetky svoje vrtochy, prialo príjemnej lyžovačke. Zažili sme mráz,  sneženie, hustú hmlu, ale aj pekné slnečné počasie. Lyžiarsky  kurz prebiehal podľa výcvikového plánu a splnil svoj cieľ. Vo výcviku sme sa sústredili na zdokonalenie lyžiarskeho štýlu už i nadobudnutých lyžiarskych zručností a techniky zdatnejších lyžiarov pod odborným dohľadom p. Plachého. Základné prvky lyžovania – chôdza, obraty, výstupy, pády, zjazdový postoj, zjazd po spádnici, obojstranný prívrat po spádnici, zastavenie, oblúky v obojstrannom prívrate –  spojiť pojmy s lyžiarskymi schopnosťami  a zručnosťami,  bola namáhavá práca pre p. Papcunovú a p. Bernáta. Žiaci, ktorí  sa v pondelok prvýkrát postavili na lyže, zaznamenali najväčší pokrok. Na konci týždňa všetci  dokázali bezpečne zlyžovať celý svah.  Strach a obavy pri výcviku už v prvých dňoch vystriedala radosť z prvého  úspešného pohybu na lyžiach. Po nesčítaných pádoch a usilovnom absolvovaní výučby sú z nich pokročilí lyžiari. Môžeme spokojne konštatovať, že všetci žiaci zvládli základy lyžiarskeho výcviku. Svoje nadobudnuté, alebo už zdokonalené lyžiarske schopnosti mohli žiaci predviesť na p. učiteľom Plachým pripravenej trati s časomierou, v záverečných pretekoch. Následne boli najlepší žiaci po ukončení uvedenej súťaže ohodnotení peknými diplomami a cenami, pričom sa uskutočnilo aj celkové vyhodnotenie lyžiarskeho kurzu s odovzdávaním sladkých odmien všetkým žiakom i večerným lyžovaním pre vybraných žiakov. Naši víťazi:

   Prvý turnus:    1. miesto:  Filip Rafaj, I.D

                          2. miesto:  JakubTinák, I.D

                          3. miesto:  Tomáš Cmarko, I.D

                        

                         1 miesto: Pasquale Scerbo, II.E

                         2. miesto: Marek Trgiňa, II.E

                         3. miesto: Jakub Kuruc,  II.E

  Druhý turnus: 1 miesto: Richard Ďurček,   II.A

                         2. miesto: Viktor Jasenský, IV.E

                         3. miesto: Frederik Titurus, IV.E

  Víťazmi sa ale stali všetci žiaci, ktorí v zdraví a bez úrazu absolvovali výcvik. Večerný program vypĺňali video ukážky, ktoré dopĺňali teoretickú prípravu. Svoju šikovnosť a kreatívnosť predviedli žiaci počas večerných zábavných programov. Jednotlivé turnusy ubehli príliš rýchlo,  nikomu sa domov vrátiť nechcelo. Na svoje si teda prišiel naozaj každý. Strávili sme  úžasné týždne plné športu, zábavy aj oddychu. Rozlúčili sme sa obohatení o množstvo zážitkov, nielen z lyžovania, ale aj z pestrých aktivít, ktoré sme spoločne organizovali, skúseností a nových kamarátstiev. Kurz sme zvládli bez komplikácií a hlavne bez zranení. Za jeden týždeň sa všetko stihnúť nedá. Tešíme sa, že si žiaci rozšírili spektrum pohybových a športových činností a  prajeme všetkým účastníkom kurzu: „ Veľa úspechov, krásnych  zážitkov a endorfínu šťastia  pri zdokonaľovaní lyžovania.“

   

   

                                                                                                        

   

   
   


   

   

 • Školský internát priamo v škole

  Štvorročné  snaženie sa naplnilo. Časť budovy teoretického vyučovania Strednej odbornej školy technickej sa prebudováva na Školský internát. V súčasnosti prechádza do poslednej fázy – kolaudácie Školského internátu.

  Jedná sa o nadštandardné ubytovanie v dvoj a trojposteľových bunkách, ktoré sú vybavené kúpeľňou a toaletou. Súčasťou školského internátu bude aj spoločenská miestnosť a kuchynka.

  Obrovskou výhodou ubytovaných študentov je aj to, že „ v papučkách“ prejdú do školskej jedálne a školy. K dispozícii budú mať ubytovaní žiaci aj posilňovňu a telocvičňu.

   

  Ako vidno z fotogalérie, vynovené priestory ponúkajú krásne prostredie pre žiakov. Čo dodať na záver. Ďakujeme Nitrianskemu samosprávnemu kraju za finančné prostriedky na  vytvorenie takýchto  krásnych priestorov pre budúcich technikov. A v mene zamestnancov školy a internátu – tešíme sa na prvých ubytovaných študentov.

 • Tlmačskí študenti finišovali v závode Volkswagen

  Bratislavský závod Volkswagen láka stále čoraz viac návštevníkov. Dňa 18. decembra 2017 sa aj študenti II. D a IV. D triedy zúčastnili hodnotnej odbornej exkurzie v najväčšom automobilovom koncerne na svete - závode na výrobu áut Volkswagen Bratislava. VW pôsobí na Slovensku od roku 1991. Bratislavský závod Volkswagen je jediným automobilovým závodom na svete, vyrábajúcim vozidlá piatich značiek pod jednou strechou - Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen Up, Škoda Citigo, SEAT Mii a karosérie pre Porsche Cayenne. Viac ako 99 % jeho produkcie smeruje na vývoz do 148 krajín sveta. Bolo teda čo obdivovať, prezerať a na vlastné oči presvedčiť sa ako prebieha výrobný proces tejto značky áut.

  Takúto príležitosť mal aj druhák Jakub Sádovský, ktorý nám prezradil jeho dojem z exkurzie: „Bola to pre mňa výborná exkurzia, kedy som sa na vlastné oči presvedčil, že tento závod vyrába autá najvyššej kvality za prísnych nielen bezpečnostných, ale predovšetkým technických a technologických podmienok. Tá lanovka na prepravu hotových automobilov bola fantastickým momentom a prekvapením nielen pre mňa, ale aj pre mojich spolužiakov. Majú to fakt vymakané a profesionálne na vysokej úrovni.“

  V rámci zaujímavej exkurzie si študenti technického zamerania prezreli jednotlivé pracoviská a obrovské výrobné haly, kde konštruujú vozidlá pre trh do celého sveta pomocou najmodernejšej techniky automobilového priemyslu. Žiaci mali možnosť spojiť  teóriu s praxou.  Exkurzia bola zameraná na výrobný proces áut, ktorý sa skladá zo 6-tich fáz: lisovňa, karosáreň, lakovňa, montáž, výroba agregátov a Finish center.

  „Zaujala nás predovšetkým lisovňa, kde sme doslova s otvorenými ústami z blízkosti pár metrov mohli v ten deň vidieť výrobu jednotlivých častí karosérie najnovšieho pripravované modelu auta na automobilový trh Porsche Cayenne. Treba povedať, že nám to dalo oveľa lepšiu predstavu o výrobnom procese automobilov. Chcel by som aj ja budúci rok po skončení štúdia pracovať v tejto automobilke, doplnil jeden zo študentov štvrtého ročníka Vladimír Gímeš.

  Videli stovky pracujúcich robotníkov, ako vyrábajú autá. Veľa sa naučili a dozvedeli o výrobnom procese vo fabrike  Volkswagen Bratislava, a to vďaka podrobnému a komplexnému výkladu sprievodcov.

   

  Mgr. Marián Sabala

 • „Mikulášske posedenie"

  A zase jedna z vydarených akcii OZ PŠaV pri SOŠt Tlmače. Dňa 05. 12. 2017 sa uskutočnila akcia „Mikulášske posedenie“ spojené s bowlingom v Sports-Garden Levice. Po výdatnom obede v reštaurácii Baran Levice sme sa presunuli do Sports-Garden Levice na bowling.. Nálada bola vynikajúca a domov sme si odniesli  príjemné zážitky a darčekovú poukážku  v hodnote 20.-€ na nákup v Kauflande.

 • Vianočná Viedeň

  Dňa 12.12.2017 naša škola realizovala výlet do čarokrásnej Viedne, ktorá je podľa mnohých domovom všetkých vianočných trhov. Je tu niekoľko vianočných dediniek, no najväčšie a najkrajšie vianočné trhy sú na námestí pred radnicou - perníky, praclíky, pečené klobásy či obľúbené karamelové mandle, vianočný punč, ktorý sa podáva vo vkusných šálkach.  Vianočná výzdoba Viedne je pravdepodobne najkrajšia zo všetkých miest, mali sme možnosť nasať pravú vianočnú atmosféru v centre Viedne. Obišli sme známe kultúrno-historické pamiatky, ako aj 150 stánkov s tradičnými vianočnými darčekmi, kulinárskymi špecialitami a punčom v nádhernom prostredí okolia Rathausplatz. Okrem toho, že sme pokúpili krásne darčeky, ochutnali z mnohých pochúťok a nasávali nádheru historických budov, zastavili sme sa aj na našom obľúbenom mieste  v McDonald's, ako aj v čokoládovni Hauswirth Kittsee na ochutnávku sladkých dobrôt. Z tohto čarokrásneho miesta sme sa vrátili plní dojmov a zážitkov, pozitívne  a vianočne naladení a už teraz sa tešíme na ďalší školský výlet.                                                                           žiaci SOŠt v Tlmačoch

 • XIX. ročník krajského kola ZENITu v strojárstve

   „Zručnosť, elán, nápaditosť, invencia, tvorivosť„ jednoducho povedané ZENIT, je súťaž určená žiakom stredných škôl. Jej cieľom je rozvíjať tvorivé kompetencie žiakov, odborné-teoretické vedomosti a odborno-praktické schopnosti a zručnosti. Dňa 29.11. 2017 na pôde Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch prebehlo krajské kolo už 19. ročníka tejto súťaže, ktorej  úlohou je podpora a vyhľadávanie talentovaných a nadaných žiakov SŠ v oblasti strojárstva.  Súťaže sa zúčastnilo celkovo 26 žiakov z 12-tich stredných škôl NSK.

  Súťažiaci si preverili svoje vedomosti v teoretickej časti a zručnosti v praktickej časti v štyroch kategóriách. Kategória A bola určená pre žiakov stredných priemyselných škôl. Praktická časť obsahovo zahŕňala pevnostné výpočty, technologické postupy a spracovanie technickej dokumentácie pomocou CAD systémov. Kategória B1 je zameraná na overenie praktických zručností žiakov stredných odborných škôl pri strojovej výrobe súčiastok podľa výkresovej dokumentácie, vrátane vypracovania technologických postupov. Kategória B2 je zasa zameraná na overenie praktických zručností pri ručnej výrobe súčiastok podľa výkresovej dokumentácie, vrátane vypracovania technologických postupov. Kategória C je relatívne nová kategória a do súťaže ZENIT v strojárstve bola zaradená len druhý rok. V tejto kategórii preukázali súťažiaci svoje praktické zručnosti vo výrobe súčiastky pomocou technológií CNC.

  Po celodennej námahe, predsedníčka krajskej komisie Ing. Renáta Kleinová vyhlásila výsledky v jednotlivých kategóriách:

  Kategória A:

  1. miesto:  Peter OZSVALD, Stredná priemyselná škola Komárno
  2. miesto:  Adam SZENDI, Stredná priemyselná škola Komárno
  3. miesto:  Peter DRAPÁK, Stredná priemyselná škola Levice

  Kategória B1:

  1. miesto:  Andrej SOJKA, Stredná odborná škola technická Šurany
  2. miesto:  Adam ŠABO, Stredná odborná škola technická Zlaté Moravce
  3. miesto:  Filip ČENTÉŠ, Súkromná stredná odborná škola polytechnická Nitra

  Kategória B2:

  1. miesto:  Jaroslav HORŇÁČIK, Súkromná stredná odborná škola polytechnická Nitra
  2. miesto:  Ľubomír HORKA, Súkromná stredná odborná škola polytechnická Nitra
  3. miesto:  Jakub KURUC, Stredná odborná škola technická Tlmače

  Kategória C:

  1. miesto:  Tomáš SZÁRAZ, Stredná odborná škola technická Tlmače
  2. miesto:   Erik TARIŠKA, Stredná odborná škola technická Tlmače
  3. miesto:   Adrián PAPP, Stredná priemyselná škola Komárno

  Všetkým víťazom gratulujeme a držíme palce na celoslovenskom kole, ktoré sa bude konať v dňoch 20.- 22. marca 2018 na Strednej odbornej škole polytechnickej v Dolnom Kubíne.

  Ing. Jana Hollá

  foto

 • Prosím zapojte sa

 • "Stredná škola nie je cieľ, ale cesta"

  "Stredná škola nie je cieľ, ale cesta" pod týmto mottom sa niesla celá akcia, ktorú organizovali Európska komisia, Mesto Levice, Úrad práce sociálnych vecí a rodiny Levice, Mestský parlament mládeže, Obecná rada školy pri Meste Levice pod záštitou Branislava Ondruša, štátneho tajomníka MPSVR SR a Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR.

  Cieľovou skupinou tejto akcie neboli len žiaci končiacich ročníkov ZŠ, ale aj najmenší "materáci" a "základniari". Bola to jedinečná príležitosť predstaviť, aj tým najmenším, niektoré profesie, s ktorými sa v bežnom živote nemajú možnosť stretnúť. Priližne 30 stredných škôl odprezentovalo svoje študijné a učebné odbory. Veľmi nás potešila aj účasť rodičov.

  Pripravili sme si rôzne aktivity, prostredníctvom ktorých sme chceli aj tým najmenším čo najviac priblížiť profesie na ktoré sa žiaci štúdiom na technickej škole v Tlmačoch pripravujú. Robot, ktorý poskladá Rubikovu kocku, súťaž šikovné prsty, zvárací simulátor, jednoduchý test priestorového videnia. To všetko si mohli návštevníci vyskúšať a tí najšikovnejší si odniesli aj vecné ceny od spoločnosti ZF Slovakia a.s., . Zvarovací simulátor si vyskúšal aj Ing. Šefan Mišák, primátor mesta Levice. 

  Veľmi pekne chcem poďakovať všetkým chlapcom, ktorí na prezentácii zostali až do konca a vydržali ten osem hodinový maratón v ktorom hájili farby našej školy.

  Ing. Jana Hollá

 • Strojári z Tlmáč zažili strhujúci príbeh na javisku

  Študenti SOŠt z Tlmáč sa pravidelne zúčastňujú rôznych kultúrnych či divadelných predstaveniach. Ani tentokrát tomu nebolo inak. Vybrali sme sa do Nitry, aby sme si vychutnali kultúrny zážitok v podobe pútavého a strhujúceho príbehu na javisku. Nečakaným zážitkom pre nás bolo divadelné predstavenie Štefánik - slnko v zatmení, ktorým nás herci Divadla Andreja Bagara v Nitre doslova šokovali. Totálne naplnené hľadisko nitrianskeho divadla si vychutnalo divadelné predstavenie v skvelom podaní, ktoré trvalo vyše troch hodín.

  Pútavý dej, strhujúci príbeh človeka a štátnika, zaujímavé herecké výkony, výnimočná herecká kresba nás presvedčili o tom, že náš výber predstavenia bol správny. Skvelá inscenácia, plná dramatických momentov, herci v priam horúčkovitom tempe dynamicky stelesňovali neraz konfliktný stav pomocou výbornej komunikácie, spevu a pohybu.

  Milan Rastislav Štefánik, slovenský a svetový hrdina, tak možno pomenovať tohto človeka. Divadelná hra zachytáva jeho prerod z mladíka, ktorý sa vzoprel otcovi, na zrelého muža zomierajúceho vo chvíli, ako sa dotkol zeme republiky, ktorú sám založil. My ako diváci sme prežívali najzásadnejšie okamihy jeho životnej cesty. Tie najšťastnejšie chvíle, keď mal príležitosť pozorovať a zaznamenávať pohyb nebeských telies alebo keď stretáva svoju najväčšiu lásku. Ale aj chvíle pochybností a trápenia, keď mu v napredovaní bránili sily mocnejšie než on sám, keď proti nemu stoja armády, tisíce kilometrov zamrznutej zeme alebo ho zrádza vlastné telo.

  Príbeh nás previedol od Košarísk po Tahiti, od parížskeho salónu až po nevľúdnu Sibír. Štefánikov príbeh je predovšetkým príbehom o človeku plnom obdivuhodnej vnútornej sily, cítiť jeho odhodlanie, ctiť jeho smelosť, obdivovať jeho jasnozrivosť a nechať sa unášať jeho imagináciou. A hlavne veriť, že jeho odkaz je v nás hlboko vpečatený.

  Po divadelnom predstavení sme si prezreli námestie Nitry a zastavili sa v nákupnom centre, kde sme mali príležitosť kúpiť si suvenír či nejakú maličkosť na pamiatku. Mestečko Nitra sme opustili v popoludní a s veselou náladou sa vrátili domov kultúrne obohatení a plní pozitívnych dojmov.

                                                                                                   Mgr. Marián Sabala

 • Navždy sa zachová v pamäti stužková...

  Piatok, 27.októbra 2017, pre niekoho deň ako každý iný, no pre nás žiakov 4.E triedy zo Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch to bol nezabudnuteľný deň s veľkým D.

   Ranné vstávanie sa nezaobišlo bez  motýlikov v bruchu a nedočkavosti, kedy už bude ten dlho očakávaný večer. Treba ešte absolvovať návštevu kaderníčky, kozmetičky, nagélovať neposlušné vlasy, uviazať kravatu, obliecť sa do krásnych šiat, nového obleku a konečne vyraziť  tou správnou nohou na cestu, pre nás žiakov cestu „do neznáma“.

   Po príchode do spoločenskej sály v SOŠ služieb Levice sme zostali stáť vo dverách s otvorenými ústami a bez slov. Krásne vyzdobená sála, vyparádení spolužiaci, z vážnych triednych učiteľov sa stali učitelia na nespoznanie.

  „Aká si krásna, pekné šaty, tá košeľa sa ti hodí“ chvála sa ozývala z každej strany. Pomaly začali prichádzať hostia a náš veľký večer sa mohol začať. Cesta k zeleným stužkám bola tak blízko, no naše tváre boli vážne, triasli sa nám nohy a potili dlane.

    Po slávnostnom nástupe prišli na rad príhovory, pri ktorých sme si všetci zaspomínali na časy, ktoré sú už len v krásnych spomienkach.  Zrazu nastala tá dlho očakávaná chvíľa – odovzdávanie stužiek. To bolo radosti a ten pocit... Bolo jednoducho super, mať na hrudi túto vecičku - nádej na veky vekov…  Po Gaudeamuse, odovzdaní darov triednej učiteľke,  kvetov rodičom a pedagógom a prípitku sme sa usadili každý na svoje miesto a čakali na slávnostnú večeru.

   Po jej konzumácii sa nám dosť ťažko tancovalo s plným žalúdkom,  ale dopadlo to nad očakávanie dobre, myslím, že aj vďaka výbornému DJ-ovi a skvelým ľuďom. Rozprúdili sme poriadnu zábavu, ale po tanečkoch sme sa začali pomaličky, nenápadne vykrádať  z parketu a pripravovať sa na kultúrny program. To bolo stresu ako to dopadne, viete si predstaviť že tie nácviky nás fakt veľmi nebavili. Aj tak ale všetko dopadlo tak, ako malo. O pol noci sme si prevzali častušky, chutné tortičky, napili sa z džbánu a zaspievali si  neodmysliteľný hit  „Nie sme zlí“.

   Spokojnosť bola videná a počutá všade - u rodičov, žiakov, pedagógov, ako  aj hostí. Večer dopadol tak, ako mal a nohy nás boleli ešte aj v stredu.

   Všetci sme sa nakoniec zhodli, že ešte jednu takúto akciu by sme brali. Stužková, to vám je vec! Vrelo odporúčam.

   4.E trieda

 • Exkurzia vo firme RIBE Slovakia

  Nie je ničím výnimočným, že žiaci Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch sa okrem teoretického a praktického vyučovania zúčastňujú aj výchovno – vzdelávacích exkurzií súvisiacich s ich študijným odborom. Tentokrát  programátori obrábacích a zváracích strojov a zariadení z triedy I. D mali možnosť nahliadnuť do výroby firmy RIBE Slovakia v Nitre, ktorá je dodávateľom špeciálneho spojovacieho materiálu pre európsky automobilový, letecký a spotrebný priemysel so zameraním na malú a stredne sériovú výrobu s takmer 2000 typmi výrobkov. Jej hlavným výrobným programom sú pevnostné diely - najmä skrutky vyrábané tvárnením z drôtu za studena. Naši žiaci tak mali možnosť vidieť presný postup výroby skrutiek používaných v automobiloch renomovaných značiek, ako sú napr. BMW, Mercedes, či Jaguár, a tak sa presvedčiť o možnostiach svojho uplatnenia po skončení strednej školy, nakoľko celá výroba v navštívenej spoločnosti je realizovaná pomocou kovoobrábacích programovacích strojov. Naše poďakovanie patrí p. vedúcemu výroby, ktorý nám poskytol podrobné informácie o výrobných postupoch a ochotne zodpovedal na naše zvedavé otázky.

   

                                                                                                                                           PaedDr. Rastislav Brezina

 • Pravda o drogách …

  Dňa 20.11. 2017 realizovala naša SOŠ technická v Tlmačoch zaujímavú a poučnú prednášku na tému drogy s pánom Ing. Rastislavom Bobčekom PhD.,z občianskeho združenia Slovensko bez drog. Ich hlavným cieľom je podať študentom pravdivé informácie a fakty o užívaní rôznych nelegálnych drog, o ich škodlivých účinkoch a hrozbách, ktoré sú veľkým problémom dnešnej spoločnosti. 

  Toto občianske združenie podporujú rôzne známe osobnosti, ako vodný slalomár Matej Beňuš, spevák Rytmus, šampión v chôdzi Matej Tóth,  biatlonový reprezentant Pavol Hurajt, hokejista Marek Uram atď.

  Pán Bobček diskutoval so žiakmi priamo, bez okolkov a vyhovárania sa, získal si v nich dôveru a otvorenosť pri zodpovedaní otázok. Myslím si, že práca s mládežou v tomto smere má veľký význam, žiaci tak pochopia, že žiť bez drog je správne, môžu šíriť osvetu a byť príkladom pre ostatných.

  Prednáška pozostávala z viacerých  tém o drogách, deti sa dozvedeli, ako drogy fungujú, prečo vzniká závislosť, čo sú najčastejšie príčiny toho, že niekto začne brať drogy, ako je to s drogami,  vitamínmi a minerálmi v tele, ako drogy vplývajú na myseľ, alebo ako dlho zostávajú drogy v tele.

  Prednášajúci prostredníctvom skutočných príbehov zo života vysvetlil žiakom, čo všetko môžu drogy spôsobiť im samotným, priateľom, rodine a ako každý závislý jedinec ostáva časom sám, sám so svojimi problémami. Dúfame, že si žiaci utvorili vlastný názor a  rozhodnutie, že drogy brať nikdy nebudú. 

                                                                                                                                                                                                                       Ing.B.Tomljenovičová

   

 • Olympiáda v anglickom jazyku

  Dňa 15. novembra 2017 sa v našej škole uskutočnila olympiáda v anglickom jazyku. Najlepší študenti si mohli otestovať svoje vedomosti z anglického jazyka. Súťažilo sa v kategórií 2D. Olympiáda pozostávala z písomnej a ústnej časti. Olympiády sa zúčastnilo 16 študentov I. – IV. ročníka. Výsledky sú nasledovné:

  1. kategória                    1. miesto - Adrián Ordogh – I.E                                                                                                                         2. miesto – Jaroslav Petrík – III.                                                                                                                       3. miesto – Laura Kálnayová  – IV. E

  Do okresného kola olympiády, ktoré sa bude konať 17. januára 2018 na Strednej odbornej škole pedagogickej v Leviciach  postupuje Adrián Ordogh a Jaroslav Petrík. Všetkým účastníkom olympiády ďakujeme za účasť, víťazom blahoželáme a postupujúcemu budeme držať palce.

   

  Mgr. Martin Gábor, PhDr. Peter Izsóf

 • Stužková slávnosť programátorov SOŠT Tlmače

  Ako by to bolo len včera, čo sme prvýkrát prekročili brány našej školy. Maturitný ročník sa nám zdal vzdialený a obraz stužkovej slávnosti sme poznali prevažne z rozprávania. Ale ubehlo to veľmi rýchlo. Uvedomili sme si to nastupujúc pred svojich rodičov a pedagógov. Hlavou nám prebleskli okamihy strávené v školských laviciach aj mimo nich. Poďakovania, ktoré na úvod odzneli, vtisli slzy do očí našich rodičov, ale aj nás.

   „Navždy sa zachová v pamäti stužková, keď si sa nesmelo, choval tak dospelo, až si sa čudoval, tá naša stužková...“, to sú slová známej piesne, ktoré v sebe skrývajú veľkú životnú pravdu. Inak tomu nebolo ani v IV.D triede, ktorej 22 študentov, odboru programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, si túto skladbu spoločne zaspievalo počas stužkovej slávnosti.

  10. november 2017 bol magickým dátumom pre celú triedu IV.D Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch. Na túto slávnosť sme sa zodpovedne pripravovali už niekoľko týždňov dopredu. Na naše prekvapenie sme sa prvotných problémov a pochybností okamžite zbavili a vynaložili sme čo najviac úsilia na tvorbu programu, ktorým sme chceli potešiť všetkých divákov. Najviac úsmevných spomienok v nás zanechá program, ktorým sme sa snažili pobaviť prítomných.

  Plní napätia sme očakávali úvodný tón piesne, ktorá nás sprevádzala pri nástupe a potom sa to všetko začalo. Príhovor, stužkovanie, zábavný program, fotenie, večera, tanec a noc plná zábavy. Do života si odnesieme dobre mienené rady, ktoré do svojho príhovoru zahrnula pani riaditeľka Ing. Janka Mrázová.

  Stužková prebehla bez akýchkoľvek problémov a my, spolu s ostatnými, sme si naplno užívali náš večer. Nádherný večer sa niesol v atmosfére radosti, ale aj vďačnosti. Nezabudnuteľné momenty umocňovali zelené stužky, kvety, slávnostné oblečenie i krásne vyzdobená miestnosť. Zábava pokračovala do skorých ranných hodín a nikto si neželal aby skončila... a opäť sa nedalo nespomenúť na slová klasikov: „A predsa minúty nikdy tak nebežia....“

  Naša stužková slávnosť sa teda skončila nad naše očakávania, a to aj vďaka nášmu triednemu profesorovi Mgr. Mariánovi Sabalovi, ktorému patrí naše poďakovanie za to, že to s nami perfektne zvládol.

  Čo môže byť krajšie ako to, keď ste s ľuďmi, ktorých máte radi a prežívate tie najkrajšie okamihy. Presne taká bola naša stužková slávnosť. Úžasné a nezabudnuteľné štyri roky. Hľadiac na svojich rodičov, akí sú hrdí a pyšní, si uvedomujeme, že jednu etapu už máme za sebou... jednu z tých mnohých... Stužková, to bola pre nás zábava, zážitky, spomienky, jedinečné chvíle, šťastie, radosť, láska, priateľstvo, jednoducho tie najkrajšie okamihy, ktoré si odnášame a na ktoré nikdy nezabudne. A tak ako si mnohí pamätajú tú svoju stužkovú, veríme, že aj tá naša ostane v našich mysliach čo najdlhšie. Stužková slávnosť je však za nami a my sa budeme čo najviac snažiť, aby sme úspešne zložili skúšku dospelosti v máji 2018.

  Študenti IV.D triedy

 • Školské kolo zenit v elektronike

  Dňa 15. novembra sa v našej škole uskutočnilo školské kolo v elektronike. Zúčastnili sa v nej žiaci II. D triedy v kategórii B a žiaci III. E triedy v kategórii A odboru elektro. Súťaž bola rozdelená na teoretickú časť a praktickú. V teoretickej časti odpovedali na testové otázky, kde bolo účelom preveriť ich teoretické vedomosti získané počas doterajšieho štúdia. V praktickej časti museli realizovať zapojenie nízkofrekvenčného zosilňovača z predloženej dosky plošného spoja, súčiastok a schémy zapojenia. Pri hodnotení praktickej časti sa hodnotilo: funkčnosť zapojenia, rozmiestnenie súčiastok na doske plošného spoja z hľadiska kvality a estetiky a kvalita spájkovania. Môžeme konštatovať, že kvalita teoretických vedomostí je na dobrej úrovni ale aj nadobudnuté praktické zručnosti pri tvorbe praktického zapojenie je na dobrej úrovni. Žiakom tretieho ročníka zapojenia už pri prvom skúšobnom zapojení pracovali. U žiakov druhého ročníka zapojenie bolo funkčné len u žiaka Mikuláša. Tým ktorým zapojenie nebolo funkčné pri prvom zapojení po odstránení závad boli potom funkčné. Víťazi v jednotlivých kategóriách postupujú do krajského kola.

  Kategória A. Miroslav MIKULÁŠ

  Kategória B. Tomáš BARÁT

 • Múzeum dopravy Bratislava

  Žiaci Strednej odbornej technickej školy v Tlmačoch, odbor pracovník marketingu sa zúčastnili exkurzie Múzea dopravy v Bratislave.

  Vypočuli sme si pútavú prednášku o doprave, s ktorou sme sa stretli na hodinách odborného výcviku na našej škole a teraz sme to mohli aj pozrieť na vlastné oči.

  Múzeum dopravy sa nachádza v priestoroch skladov a koľajiska prvej bratislavskej železničnej parostrojnej stanice z 19. storočia a priľahlých skladov.

  Cestnú dopravu prezentovala zbierka vozidiel od prvých dopravných prostriedkov s motorom i bez neho cez bicykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. a 70. rokov 20. storočia. Mohli sme vidieť prototypy vyvinuté slovenskými automobilkami po druhej svetovej vojne a vojenské vozidlá. Na koľajisku sme videli parné, motorové a elektrické rušne, nákladné vozne a špeciálne koľajové vozidlá slovenských železníc.

  Jedna z výstavných hál múzea bola vyhradená expozícií železničnej signálnej, zabezpečovacej a oznamovacej techniky, zariadení pre údržbu trate, rovnošatám a ďalším predmetom z histórie železničnej dopravy na území Slovenska.

  Ako pracovníčky marketingu sme si túto exkurziu veľmi užili, získali sme množstvo zaujímavých informácií, vedomostí a zážitkov a už teraz sa tešíme na podobné akcie.

   

                                                                                Pracovníčky marketingu III.E triedy

 • Tlmačský tím dominoval a získal prvé miesto

  Tlmačskí študenti dosiahli ďalší úspech. Tentokrát na výbornú obstáli v náročnom vedomostnom kvíze, ktorý sa konal už po 19-ty krát. V Dome Matice slovenskej v Leviciach sa stretli trojčlenné družstvá stredných škôl okresu Levice na súťaži Poznaj svoju vlasť, ktorú organizuje miestny odbor Matice slovenskej. Zúčastnilo sa jej deväť stredných škôl, ktoré medzi sebou súťažili formou kvízu v troch kolách. Naši študenti sa zúčastnili a úspešne bodovali v silnej konkurencii svojich rovesníkov aj v tomto školskom roku.

  Ako každý ročník súťaže nebolo tomu inak ani teraz. Stredná odborná škola technická v Tlmačoch mala svoje zastúpenie. Trojčlenný tím tvorili študenti štvrtého ročníka technického odboru programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení v zložení: Adam Chrenko, Michal Mucha a Erik Tariška. Aj keď po prvom kole boli výsledky ešte veľmi tesné, ďalšie dve kolá pomaly ukázali rozdiely vo vedomostiach jednotlivých tímov.

  Zúčastnení študenti museli hlboko načrieť do svojich vedomostí o Slovensku. Vo všetkých troch kolách kvízu - slovenská literatúra, história a príroda naše družstvo získalo úctyhodných 49 bodov, ktorý im nakoniec vyniesol najvyššiu zlatú priečku, z ktorého mali študenti obrovskú radosť. Otázky boli veľmi náročné a preto nás toto umiestnenie milo prekvapilo a potešilo zároveň, keďže konkurencia bola veľmi silná. Získali sme do zbierky ďalšie cenné prvé miesto v tejto súťaži. Úspešnému tímu blahoželáme a ďakujeme za úspešnú a vzornú reprezentáciu našej školy.

  Mgr. Marián Sabala

 • Deň plný pohybu a športu

  Deň plný pohybu a športu

  O tom, že škola nie je len o sedení v laviciach, ale aj o spoločných aktivitách, pri ktorých môžu študenti  ukázať nielen svoje športové zručnosti, bojového ducha, radosť z pohybu, súťaživosť,  trpezlivosť, ale aj vzájomne sa  spoznať, stmeliť kolektív a  zapojiť sa do športov, ktoré by možno len tak nehrali. Vyskúšať a získať k nim vzťah. Tradičný športový deň, deň plný pohybových aktivít sa niesol v duchu Európskeho týždňa  športu.

   Akcie sa zúčastnili všetci žiaci školy a o dobrú náladu sa postaralo aj nádherné slnečné počasie. Celkovú atmosféru dotváral už neodmysliteľný chutný guláš, o ktorý sa tentokrát postarali Jaroslav Škvarka  a Milan Seneši zo IV.D triedy. Zahájenie dňa spestrili  nadšenci  cvičenia  CrossFit   z Centra funkčného tréningu z Kalnej nad Hronom. Predviedli  silový a kondičný program, ale  vysvetlili  aj zásady zdravého životného štýlu a stravovania.  Bohatú ponuku športových a zábavných aktivít  tvorili netradičné  športy ako: hod klávesnicou, streľba futbalkou na cieľ, streľba zo vzduchovky, šípky, rope skipping, bench press, stolný tenis ........ To je len časť disciplín, ktoré museli zvládnuť študenti počas športového dňa. Najväčšie emócie a napätie sa odohrávalo v telocvični. Päť družstiev tam bojovalo o majstra školy vo futsale.   S veľkým nasadením sa  o titul postavili chlapci z I.D  a z I.A triedy, ale na skúsenosti a už zohratý kolektív žiakov z III.D a IV. E triedy nestačili. Z víťazstva  sa napokon tešil  kolektív žiakov IV.E triedy po úpornom boji so žiakmi z III.D triedy.  Cieľom športového podujatia bolo vytvoriť priestor pre uvedomenie si potreby pohybovej činnosti  a neformálne stretnutie učiteľov  a žiakov. Študenti sa zabávali pri športových aktivitách, víťazili aj prehrávali a tí menej športovo zdatní a odvážni žiaci prispeli k dobrej nálade aspoň povzbudzovaním.

                                                                                                            Papcunová

  foto

 • Tlmačskí technici sa zdokonaľovali v Českej republike

  Tlmačskí technici sa zdokonaľovali v Českej republike

  Aj vďaka ďalšiemu získanému grantu z programu Európskej únie Erasmus+ technici Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch absolvovali odbornú stáž v susednej Českej republiky. Tentokrát sa zdokonaľovali v Brne, kde počas dvoch týždňov získavali nové vedomosti, zručnosti a predovšetkým skúsenosti vo svojom odbore. Táto príležitosť sa naskytla 10 študentom odboru programátor obrábacích strojov a zariadení, ktorí si rozšírili a znásobili svoje doterajšie vedomosti a zručnosti. Ich dvojtýždňovým domovom sa stala SŠSE v Brne.

  Cieľom mobility Erasmus+ je strávenie určitej doby v inom členskom štáte EÚ a získať nové pracovné a odborné spôsobilosti. Nie je to po prvýkrát, nakoľko každoročne sa podarí pripraviť kvalitný projekt, ktorý je schválený a študentom nič nebráni na ceste za poznaním. Tretiaci a štvrtáci pobudli v Brne na strednej škole rovnakého zamerania, kde získali nové praktické skúsenosti a zručnosti v študovanom odbore.

  „Vďaka získanému grantu z programu Erasmus+ sa nám podarilo zabezpečiť aj v tomto školskom roku odborné stáže pre našich študentov. Po dôslednej príprave a výbere chlapcov daných odborov mali počas dvoch týždňov príležitosť získať odborné zručnosti vo svojom odbore v hostiteľskej škole v Českej republike. Desať chlapcov odboru programátor obrábacích strojov a zariadení zavítalo na pôdu strednej odbornej školy v Brne, kde mali vytvorené veľmi kvalitné podmienky pre zdokonalenie sa vo svojom študijnom zameraní. Bola to pre nich výzva, aby nadobudli nové zručnosti a skúsenosti, ktoré potrebujú pre výkon svojho budúceho povolania,“ prezradila koordinátorka projektu a zástupkyňa riaditeľky školy Mária Medzihradská.

  Prioritným zámerom je rozšírenie odbornej pripravenosti žiakov pre ich budúce profesionálne zaradenie do pracovného pomeru. „Nakoľko častou požiadavkou súčasných zamestnávateľov spolupracujúcich s našou školou je zvýšiť odbornú pripravenosť študentov na programovanie a obsluhu CNC obrábacích strojov a zariadení, či zváracích metód a ich realizácií, ponúkame našim študentom absolvovať odborné stáže počas štúdia. Je to pre nich príležitosť naučiť sa nové veci a zlepšiť sa v tom, čo už vedia. Vďaka schválenému projektu mali študenti počas dvoch týždňov možnosť absolvovať odbornú stáž v partnerskej škole v Brne, ktoré majú kvalitné a moderné vybavenie k výchovno-vzdelávaciemu procesu,“ doplnila riaditeľka SOŠt Tlmače Jana Mrázová.

  Záujem o odbornú stáž pri výbere bol medzi tretiakmi a štvrtákmi obrovský. Bol to doslova boj o miesto. Nedostali sa však všetci, len tí, ktorí splnili kritériá pri výbere účastníkov. Aj to svedčí o tom, že o projektoch, ktoré škola robí kolujú medzi žiakmi pozitívne správy. „Veľmi sa teším, že na našej škole máme možnosť vycestovať počas štúdia aj do zahraničia na odborné stáže. Vďaka tomu máme možnosť pracovať aj na takých strojoch a zariadeniach, ktoré my nemáme. Okrem nových skúseností zažijeme veľa zážitkov so spolužiakmi pri spoznávaní kultúrnych a historických pamiatok v Brne. Aj touto cestou chcem za všetkých stážistov poďakovať zapojeným učiteľom pri príprave a realizácii stáží,“ prezradil tretiak - programátor Miroslav Matoš.

  Z odbornej stáže si odnášam nielen bohaté skúsenosti, ale aj nádherné zážitky, ktoré som tu so svojimi spolužiakmi mohol prežiť,“ prezrádza nám budúci maturant Jozef Bob. Vzápätí sa k nemu pripája ďalší z účastníkov stáže Andrej Veteráni, ktorý ho dopĺňa. „Aj mne sa tam veľmi páčilo. Naučil som sa ovládať jeden z najnovších programov, videl som aj také programovacie stroje a zariadenia o ktorých som doteraz len počul. Táto stáž mi dala do môjho osobného života veľmi veľa.“

                                                                                                   Mgr. Marián Sabala

  Tlmačskí technici sa zdokonaľovali v Českej republike - Obrázok 1  Tlmačskí technici sa zdokonaľovali v Českej republike - Obrázok 2  Tlmačskí technici sa zdokonaľovali v Českej republike - Obrázok 3

   

strana:

Novinky

Kontakt

 • Stredná odborná škola technická, Kozmálovská cesta 9, Tlmače
  Kozmálovská cesta 9, 935 28 Tlmače
 • +421 36 634 19 81
  +421 36 634 23 35