Dňa 11. apríla 2025 sa na Strednej odbornej škole technickej niesol v duchu športu, tímovej spolupráce a pohybu. Škola sa s nadšením zapojila do Medzinárodného dňa florbalu, ktorý sa tento rok niesol pod heslom „S florbalkami opäť do školy!“
Počas hodín telesnej a športovej výchovy si žiaci vyskúšali svoje zručnosti v tomto dynamickom a čoraz populárnejšom športe. Florbalové zápasy priniesli nielen napätie a športové výkony, ale aj radosť z pohybu a spoločného zážitku. Nechýbali ani zábavné súťaže v streľbe na bránu, či ukážky techniky hry.
Cieľom tejto iniciatívy bolo podporiť pohybové aktivity mladých ľudí, zvýšiť povedomie o florbale ako zdravom a dostupnom športe pre všetkých a zároveň vytvoriť priestor pre neformálne upevnenie triednych kolektívov.
Podujatie sa stretlo s pozitívnymi ohlasmi zo strany študentov i učiteľov a potvrdilo, že škola nie je len miestom vzdelávania, ale aj priestorom pre pohyb, súťaženie a rozvoj tímového ducha. Mária Gregáňová
#medzinarodnydenflorbalu
Odborný výcvik tvorí kľúčovú súčasť vzdelávania žiakov študijných odborov mechanik elektrotechnik a mechanik mechatronik. Jeho cieľom je pripraviť študentov na reálne pracovné prostredie a vybaviť ich praktickými zručnosťami, ktoré budú nevyhnutné pre ich budúce povolanie.
Na praktickom vyučovaní sa žiakom aktívne venujú majstri odborného výcviku, ktorí ich vedú krok za krokom od základných technických činností až po zložitejšie odborné úlohy. Svojou odbornosťou a skúsenosťami sa snažia každému študentovi poskytnúť individuálny prístup a zabezpečiť, aby si osvojil všetky potrebné zručnosti.
Výcvik začína už v prvom ročníku, kde sa žiaci zoznamujú so základmi ručného spracovania kovov. Naučia sa správne používať ručné náradie, ako sú pilníky, kliešte, závitníky či meracie prístroje, a získavajú prvé skúsenosti s mechanickými súčiastkami.
Následne sa pokračuje spájkovaním a výrobou plošných spojov, ktoré tvoria základnú súčasť elektronických zariadení. Žiaci sa naučia navrhovať jednoduché elektronické obvody, prenášať návrh na plošný spoj a zhotoviť funkčné elektronické zariadenie.
V ďalších ročníkoch nadväzuje odborný výcvik zapájaním elektrických rozvodov, inštaláciou ističov, zásuviek a ďalších komponentov, ktoré tvoria základ elektroinštalácií v domácnostiach aj v priemysle.
Veľmi atraktívnou a modernou súčasťou výučby je práca s mikrokontrolérom ARDUINO.Arduino je otvorená platforma určená na vývoj jednoduchých aj zložitejších elektronických projektov. Pozostáva z programovateľnej dosky (napr. Arduino Uno) a vývojového prostredia, v ktorom si študenti môžu sami vytvárať programy. Pomocou Arduina sa žiaci učia ovládať senzory, motory, LED diódy a iné elektronické komponenty. Takýmto spôsobom si rozvíjajú schopnosti v oblasti automatizácie, programovania a mechatronických systémov, ktoré sú dnes veľmi žiadané na trhu práce.
Vďaka kvalitnému odbornému výcviku odchádzajú absolventi odborov mechanik elektrotechnik a mechanik mechatronik zo školy pripravení na nástup do praxe alebo na ďalšie štúdium. Majú pevné základy v technických odboroch, vedia pracovať samostatne aj v tíme, a predovšetkým – sú motivovaní ďalej sa rozvíjať. Pavol Zajac
Možno ste si to ani nevšimli, ale v našich laviciach sedí výnimočný športovec – Tomáš Čerba, žiak druhého ročníka nadstavbového štúdia, ktorý sa môže pochváliť prestížnym titulom Športovec roka 2024, udeľovaným každoročne mestom Levice.
Toto významné ocenenie nezískal náhodou. Tomáš sa už dlhé roky venuje karate a je aktívnym členom Karate klubu Goju-Ryu Levice. Počas celého uplynulého roka poctivo trénoval, súťažil a napredoval krok za krokom. Výsledky sa dostavili – a to nielen v podobe medailí, ale aj uznania zo strany mesta.
Jeho disciplínou v karate je KUMITE, čo je forma zápasu, v ktorom sa dvaja súťažiaci snažia získať body za presné, rýchle a technicky správne útoky či obrany. KUMITE nie je len o sile, ale najmä o rýchlosti, koncentrácii, pohotových reakciách a rešpekte voči súperovi. Každý zápas je náročný fyzicky aj psychicky – a práve v tom Tomáš ukazuje svoj talent a odhodlanie.
Pre mnohých z nás je možno prekvapením, že študent našej školy dosiahol takýto športový úspech. V ruchu dielní a učební si často neuvedomíme, že okolo nás chodia mladí ľudia s mimoriadnymi schopnosťami – a Tomáš je toho dôkazom. Jeho príbeh je nielen inšpiratívny, ale aj motivujúci. Ocenenie, ktoré získal, mu určite dáva chuť pokračovať ďalej a zlepšovať sa v tom, čo ho baví.
Tomášovi srdečne gratulujeme a držíme palce v ďalších športových aj osobných výzvach.
V dňoch 21. a 28. marca 2025 sa na našej škole uskutočnili dôležité prednášky na tému prevencie pred sexuálnym obťažovaním, ktoré viedla Mgr. Ivana Michaleková z Centra poradenstva a prevencie (CPP) Levice. Prednášky boli určená pre študentov druhých a tretích ročníkov s cieľom informovať ich o tom, čo sexuálne obťažovanie znamená, aké sú jeho formy, aké následky môže mať na obeť a predovšetkým ako mu predchádzať. Počas prednášok sa študenti dozvedeli, že sexuálne obťažovanie môže mať rôzne podoby, od nevhodných komentárov až po fyzický kontakt, a že každý má právo cítiť sa bezpečne a rešpektovane. Mgr. Michaleková vysvetlila, aké psychické, emocionálne a sociálne následky môže mať obťažovanie na obete a ako sa môžu brániť. Zdôraznila, že dôležitou súčasťou prevencie je schopnosť jasne vyjadriť nesúhlas a postaviť sa za svoje hranice. Prednášky boli veľmi zaujímavé a poučné. Priniesli mnoho dôležitých informácií, ktoré môžu študenti využiť v každodennom živote. Veríme, že takéto podujatia pomôžu budovať bezpečné, rešpektujúce a tolerantné prostredie nielen v našej škole, ale aj v celej spoločnosti. Ďakujeme Mgr. Michalekovej za jej čas, cenné rady a ochotu podeliť sa s nami o svoje odborné znalosti! Ondrej Baďo, III.D trieda
Dňa 25.03. 2025 sa v Nitre konalo krajské kolo v stolnom tenise, kde sa stretli najlepšie tímy stredných škôl z celého nitrianskeho regiónu. Medzi účastníkmi nechýbala ani Stredná odborná škola technická Tlmače, ktorej reprezentanti predviedli bojovný výkon a v konkurencii silných súperov obsadili krásne 5. miesto.
Naši chlapci vstúpili do turnaja s odhodlaním a energiou, pričom v základnej skupine odohrali niekoľko napínavých zápasov. Ich nasadenie a tímový duch im priniesli cenné víťazstvá, vďaka ktorým sa dostali do vyraďovacej fázy. V nej však narazili na favorita celého turnaja – tím z Nitry, ktorý preukázal vysokú kvalitu a skúsenosti. Aj napriek veľkej snahe a bojovnosti sa našim hráčom nepodarilo favorita zdolať, no so cťou sa pobili o každý bod.
Konečné 5. miesto je dôkazom kvalitnej prípravy a odhodlania tímu SOŠ technická Tlmače. Chlapcom patrí veľká pochvala za ich výkony a reprezentáciu školy. Veríme, že získané skúsenosti im pomôžu v ďalších súťažiach a už teraz sa tešíme na ich budúce športové úspechy!
Ďakujeme všetkým hráčom za ich snahu a učiteľom za podporu. Držíme palce do ďalších športových výziev!
Mária Gregáňová
Literárna súťaž pre mladé talenty Medziriadky sa organizuje s podporou Fondu na podporu umenia a Nadácie Tatra banky. Tento ročník bude už 16. Je to súťaž pre mladých autorov poézie, prózy a dramatických textov s heslom ,,Nedrž jazyk za zubami“. Hlavným cieľom súťaže je vzdelávanie nádejných autorov od 10 do 26 rokov, ich umelecký rast a nadobúdanie schopností a skúseností v oblasti umeleckej tvorby. Päťdesiat vybraných autorov sa bude môcť zúčastniť v auguste letnej literárnej školy, kde účastníci budú môcť prezentovať svoje diela, dostanú spätnú väzbu a cenné usmernenia v oblasti umeleckej tvorivosti. Napriek modernej a technicky vyspelej dobe, kedy si všetko vieme dohľadať na pár kliknutí, nás veľmi teší, že sa na našej škole nájdu študenti, ktorí neváhajú svoj čas venovať aj takémuto tvorivému umeniu. Žiaci Richard Frtús, Lukáš Španko, Ján Simon Szilvás z I.E a Matúš Špaňo z I.A triedy využili šancu zapojiť sa do niečoho, čo obohatí ich pohľad na čítanie, písanie a literatúru ako takú. A kto vie....možno si raz od nich aj my ostatní prečítame zbierku poézie alebo poviedku. Zúčastneným držíme palce. Mgr. Katarína Ružičková
Na Strednej odbornej škole technickej v Tlmačoch sa vyníma meno Melánie Plašekovej ako synonymum šikovnosti a zručnosti. Melánia Plašeková, žiačka 4. ročníka odboru programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, dokazuje, že technika nie je len doménou mužov. Jej odhodlanie, talent a tvrdá práca z nej spravili jednu z najvýraznejších osobností školy v posledných rokoch. Dokázala sa presadiť na našej škole v silnej konkurencii tam, kde doteraz dominovali chlapci zvárači.
Už od prvého ročníka si odborní učitelia a majstri odbornej výchovy všimli jej výnimočné nadanie. To sa naplno prejavilo v súťaži ZENIT v strojárstve, v kategórii strojové obrábanie, kde už v druhom ročníku štúdia dosiahla svoje prvé veľké víťazstvo. Porazila konkurentov zo stredných škôl celého Nitrianskeho kraja a postúpila do celoslovenského kola. V silnej konkurencii obsadila 7. miesto, čo bol fantastický výsledok.
Jej talent a vytrvalosť sa potvrdili aj v nasledujúcich dvoch rokoch, keď sa opäť stala krajskou víťazkou. V tomto školskom roku 2024/2025 zaznamenala svoj najväčší úspech a v celoslovenskom kole súťaže ZENIT sa umiestnila na skvelom 4. mieste.
Okrem svojich súťažných úspechov je Melánia aj výbornou žiackou. V týchto dňoch si podala prihlášku na vysokú školu, kde bude vo svojom odbore nepochybne excelovať. Škola, ktorá ju prijme, získa nielen technicky zdatnú študentku, ale aj lojálnu a ambicióznu mladú osobnosť s veľkým potenciálom.
Naša škola je na Melániu Plašekovú nesmierne hrdá. Držíme jej palce pri maturite, hoci sme presvedčení, že ju zvládne bez najmenších problémov. Sme radi, že sme mali možnosť sledovať jej rast a rozvoj, a tešíme sa na jej budúce úspechy, ktoré budú bezpochyby ďalšou inšpiráciou pre dievčatá - študentky technických odborov.
„Vzdelanie nie je len investícia do jednotlivca, ale do celej spoločnosti. Ak chceme, aby Slovensko rástlo, musíme investovať do technického vzdelania.“
Dňa 20.3.2025 sa uskutočnila odborná konferencia Stratégia vzdelávania pre priemysel. V rámci Dní techniky ju usporiadala Strojnícka fakulta STU (SjF STU). Na konferencii sa zúčastnili odborníci z rôznych oblastí. Medzi účastníkmi nechýbal ani náš kolega Ing. Ján Kunik.
Konferencia sa venovala problematike technického vzdelávania a jeho nevyhnutnosti pre rozvoj priemyslu na Slovensku. Dekan Strojníckej fakulty STU v Bratislave Ľubomír Šooš poukázal na problém v prijímacom procese na vysoké školy, keďže v minulosti bolo menej škôl a viac uchádzačov, dnes je situácia opačná. Fakulty tak prijímajú študentov bez prijímacích skúšok, čo vedie k vysokému percentu neúspešnosti už po prvom ročníku. Hlavnou príčinou je podľa neho nedostatočná pripravenosť maturantov na technické odbory, najmä v matematike.Generálny riaditeľ spoločnosti Siemens Vladimír Slezák zdôraznil význam matematiky ako základného nástroja technických odborov a podporil návrh na opätovné zavedenie povinnej maturitnej skúšky z tohto predmetu. Podľa neho súčasný systém vysokého školstva nevychováva absolventov v profesiách, ktoré sú potrebné pre ekonomiku krajiny, a preto by mala byť vytvorená jasná spoločenská objednávka zo strany štátu. Alexej Beljajev poukázal na nerovnováhu medzi technickými a humanitnými odbormi, pričom technické smery tvoria len pätinu absolventov vysokých škôl. Zároveň upozornil, že až 22 % maturantov odchádza do zahraničia a ich nevrátenie predstavuje pre Slovensko finančnú stratu v miliónoch eur na každého jednotlivca. Riešením by podľa neho bolo posilnenie profesijných bakalárskych programov.
Odborníci sa zhodli na tom, že pri tvorbe novej legislatívy je nevyhnutné zapojiť odborníkov zo školstva a priemyslu, aby sa podarilo zvrátiť nepriaznivý trend v technickom vzdelávaní. Podľa nich je kvalitné technické vzdelanie kľúčovým faktorom pre ďalší rozvoj priemyselného štátu.
Účasť Ing. Jána Kunika na tejto konferencii bola pre našu školu veľkou cťou a zároveň príležitosťou na rozšírenie kontaktov a získanie nových informácií, ktoré môžu byť užitočné v pedagogickej praxi. Veríme, že skúsenosti získané na tejto konferencii prinesú nové inšpirácie a prispejú k ďalšiemu rozvoju vzdelávania na našej škole.
„Zlo potrebuje k svojmu víťazstvu jedinú vec. Aby dobrí ľudia nerobili nič.“ Edmund Burke
„Raz v živote sa určite oplatí vidieť a počuť na tom správnom mieste o tých zverstvách a zákerných veciach páchaných na nevinných ľuďoch. Odporúčam určite každému, či už študentom alebo aj dospelým, aby si vypočuli a videli v Osvienčime to, čo Hitler a spol. napáchali. Nechcem, aby sa niečo také zopakovalo, už nikdy viac. Je to niečo hrozné, čo si tu museli vytrpieť.“ Aj to sú slová jedného zo študentov prvého ročníka SOŠt Tlmače, budúceho programátora Petra Rothmajera po absolvovaní exkurzie v Poľsku.
Sú to slová študenta, ktoré potvrdzuje aj vyššie uvedený citát Edmunda Burkeho. Vďaka tejto príležitosti, ako sa hovorí, „byť na mieste činu“, mali študenti prvého ročníka možnosť presvedčiť sa na vlastné oči a uši o tom, čo v škole na hodinách slovenskej literatúry, dejepisu či výchovných hodinách preberali.
Tento rok si celý svet pripomína 80. výročie oslobodenia jedného z najväčších nacistických koncentračných táborov Auschwitz - Birkenau. Nie je to po prvýkrát, čo tlmačskí študenti navštívili Osvienčim, no tentoraz to boli tí najmladší z našej školy.
Je to už po tretíkrát v tomto školskom roku, keď naši študenti od prvého až po štvrtý ročník, spolu 153 chlapcov a dievčat malo šancu ísť so svojím triednym kolektívom do zahraničia a zažiť nie klasické vyučovanie v školských laviciach na tak vážnu tému, ale naopak prežiť zážitkové vyučovanie prostredníctvom veľmi kvalitného výkladu lektorov a v neposlednom rade dokonca ešte v materinskom jazyku, v našej slovenčine.
„Exkurziu do bývalého koncentračného tábora by mal absolvovať naisto každý. Zmení vám to pohľad na život počas druhej svetovej vojny, pretože jedna vec je o tom len počuť a druhá vec je presvedčiť sa o tom aj na vlastné oči, že niečo hrôzostrašné sa dialo za ostnatými drôtmi a tehlovými múrmi niekde v Poľsku a nikto tomu neveril. Pohne to srdcom a prinesie vám to príval nových vedomostí a neskutočných emócií. Ako to, že niekomu vôbec napadlo ubližovať takto kruto ľuďom?“, položil si otázku, na ktorú hľadal odpoveď ďalší z prvákov, ktorý v tomto školskom roku navštevuje tlmačskú školu, Samuel Ujhelyi.
Zomrelo tu niekoľko miliónov nevinných ľudí, a to v dôsledku vysilenia, hladu, trestov, strašných životných podmienok, chorôb a epidémií. Väzni bežne vážili len 15 až 25 kg, a keď už nevyhovovali ťažkým pracovným podmienkam, posielali ich na smrť do plynových komôr, v ktorých boli jedom, cyklónom B, hromadne vraždení, prípadne ich zabíjali injekciami fenolu do srdca, alebo boli kruto odstrelení. Bolo by fajn, keby sa každý aspoň raz v živote presvedčil na vlastné oči a uši o tomto momente, ktorý sa zapísal do dejín sveta veľkými čiernymi písmenami.
„Ja napríklad som vedel do čoho idem. Nemrzí ma, že som tu bol. Lebo to, čo som si vo filme mohol osobne aj s ďalšími kamarátmi z našej dediny zahrať, ktorý sa nedávno natáčal na túto tému, o tom som sa tu veľa detailov dozvedel. Boli to postavy ľudí, chlapcov židovského pôvodu, ktoré sme vo filme hrali. Tu, v Osvienčime som sa presvedčil na vlastné oči, že tie kostýmy, ktoré sme mali boli takmer totožné s tými, čo sme tu videli. A nebolo toho málo, videli sme tie tisíce topánok, kufrov, hrncov, okuliarov alebo množstvo protéz, či tony vlasov. Pochopili sme so spolužiakmi, že toto len tak nevymyslíš. Nie je to žiadna rozprávka, nijaká virtuálna realita, ale naopak opravdivá historická udalosť, ktorá sa naozaj stala a mali by sme sa aj dnes z nech každý deň čo učiť.“, prezrádza svoje dojmy budúci zvárač Richard Frtús.
„Arbeit macht frei.“ Alebo inak, ale pravdivo napísané vstup do sveta neľudského teroru. Pri vstupe do areálu koncentračného tábora vám stuhne srdce a mozog prestane radšej fungovať. Sú veci, ktoré proste nejde len tak ľahko pochopiť a už vôbec nie vysvetliť. Chlapci a tiež naša Alexandra sa dozvedeli množstvo informácií o živote v koncentračných táboroch cez životné príbehy ľudí, ktorí tu prežili obrovské násilie a utrpenie.
Potvrdzujú to aj slová študenta z Pukanca Zdenka Zamboja: „Počúvať o všetkých tých nepochopiteľných, nezmyselných a krutých praktikách nacistov nie je nič príjemné. Ale vďaka skvelým lektorkám to bolo zaujímavé a pútavo podané aj nám, dnešnej mladej generácii. Zomrelo tu niekoľko miliónov nevinných ľudí. Pri pohľade na fotky väzňov, tony ostrihaných vlasov, niekoľkých tisícov párov topánok, kufrov, v ktorých mali zbalené svoje osobné veci a nikdy sa k nim už nedostali, sa človeku doslova premietne pred očami film z minulého storočia, naskakujú zimomriavky po celom tele a hlavne si uvedomí, akú veľkú úctu, obdiv a spolupatričnosť musíme mať k všetkým tým ľuďom, ktorí tam trpeli.“
„Premýšľal som nad tými obeťami, ktoré nemali to šťastie ako my a narodili sa v dobe Adolfa Hitlera. Od pani lektorky sme sa dozvedeli, že v Osvienčime prežilo dokonca len 5 novorodencov na sklonku celého trápenia. Takmer tisícka to šťastie nemala. Aj vďaka takejto možnosti byť tu sme si oveľa viac uvedomili, že to čo je v knihách a médiách prezentované o tejto téme, je len zlomok toho, čo tu človek uvidí.“, prezradil dojatý a prekvapený prvák Peter Ondríšek.
Aj napriek tomu, že sme odtiaľ odchádzali smutní, zdrvení, plní otázok na ktoré sa ťažko hľadá vysvetlenie, už teraz vieme, že sa to nemôže nikdy zopakovať.
A čo dodať na záver? Výstižné sú slová nášho prváka zo Žemberoviec Lukáša Španka: „Určite to treba vidieť, lebo podľa mňa treba to aspoň na chvíľu precítiť, nielen sa o tom učiť. Mnohí ľudia varujú, že je to negatívne miesto, ktoré odoberá energiu. Podľa mňa nie, ale naopak ju dodáva. Dostanete chuť žiť naplno, využiť každý jeden deň, ktorý máte ešte pred sebou a naučíte sa tešiť aj z každodenných maličkostí.“
Mgr. Marián Sabala a 51 študentov zo SOŠT Tlmače
21.3.2025 sa naši žiaci zúčastnili zaujímavej prehliadky Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Tento výlet bol pre nich bezpochyby príležitosťou nahliadnuť do sveta vysokoškolákov a ich možností štúdia. Po príchode si obzreli moderný areál a interiér školy a neskôr zažili jedinečnú atmosféru a mnohé inšpirácie počas prebiehajúcej Strojárskej olympiády. Išlo o súťaž stredoškolákov v inováciách a technických zručnostiach v rámci odborných predmetov.
Finalisti tohto súťažného dňa mali počas prezentácie svojich prác príležitosť využiť svoje technické zručnosti a kreativitu, ale aj výborné komunikačné a prezentačné zručnosti. Naši žiaci si vypočuli práce z rôznych technických disciplín, od elektroniky, robotiky, až po výrobu prototypov.
Najviac ich oslovili práce - Uzávierka diferenciálu na malotraktor a Elektrokára.
Verím, že získané poznatky budú pre žiakov inšpiráciou pre budúci rok na spracovanie podobných projektov. Môžu sa tak zapojiť do tejto celoslovenskej súťaže.
Naša škola ich v tom podporí, počas konzultačných hodín sa im budú venovať učitelia odborných predmetov, ako aj majstri odborného výcviku. Bronislava Tomljenovičová
Tlmačskí stredoškoláci dali dohromady trojčlenný tím druhákov, ktorý nás tento rok reprezentoval a zbieral bodíky na jubilejnom 25. ročníku náročného vedomostného kvízu organizovaného pre stredné školy. Dom Matice slovenskej v Leviciach každoročne usporadúva vo svojich priestoroch vedomostný kvíz „Poznaj svoju vlasť“.
Tento ročník pripravoval úlohy pre súťažiacich stredoškolákov známy finalista nejedného televízneho duelu Slavomír Hlásny. Toto meno a priezvisko je pravdepodobne každému známe z nášho regiónu. Dalo sa teda očakávať, a to sa aj potvrdilo, že úlohy nebudú ľahké a budú určené tým najšikovnejším študentom stredných škôl a gymnázií. V silnej konkurencii stredných škôl sa chlapci z našej tlmačskej školy nestratili. Počínali si tak, aby ukázali, že byť súčasťou tohto kvízu im právom patrí.
Súťažilo sa formou kvízu v troch kolách, čakalo na nich vyriešiť spolu neľahkých 120 otázok rôznej náročnosti a formy. Jednotlivé kolá boli zamerané na tri oblasti: slovenská história a literatúra, prírodopis a svet. Naši študenti úspešne bodovali v silnej konkurencii svojich rovesníkov aj v tomto školskom roku. S niektorými úlohami si hravo poradili, no s niektorými nepohli ani ich súperi.
Trojčlenný tím tvorili študenti druhého ročníka technického odboru mechanik elektrotechnik v zložení: Dominik Gordík, Leonard Kupči Fitzgerald a Roman Šuhaj. Aj keď po prvom kole boli výsledky ešte veľmi tesné, ďalšie dve náročné kolá ukázali, že byť na kvíze Slava Hlásneho nie je žiadna hračka. Všetci zúčastnení študenti museli hlboko načrieť do svojich vedomostí o Slovensku, našom regióne a svetových unikátoch.
O náročnosti nie je pochýb, veď aj víťaz súťaže získal zo 120 možných bodov len 51. Naši chlapci úspešne bodovali v silnej konkurencii svojich rovesníkov aj v tomto školskom roku. Vo všetkých troch kolách kvízu získali 39 bodov. Ďakujeme im za úspešnú a vzornú reprezentáciu SOŠT Tlmače.
Mgr. Marián Sabala
Dňa 18. marca 2025 sa naši traja žiaci 2. ročníka odboru mechanik mechatronik, Marek Brigán, Dávid Lukáč a Matúš Slušný, zúčastnili medzinárodnej súťaže SMC Strieborný piest v Žiline. Pripravovali ich majstri odbornej výchovy ZF Slovakia Levice – Martin Gera, Jaroslav Bátovský a Martina Šustáková. Táto prestížna súťaž je určená pre študentov 2. až 4. ročníka stredných technických škôl, ktoré sa venujú automatizácii a mechatronike. Súťažiaci majú možnosť ukázať svoje technické znalosti a praktické zručnosti v oblasti priemyselnej automatizácie.
Konkurencia bola tento rok mimoriadne silná, keďže sa do súťaže zapojilo až 32 tímov z najlepších technických škôl zo Slovenska a Česka. Naši žiaci napriek tomu predviedli skvelé schopnosti, ktoré získali počas praxe v Stredisku duálneho vzdelávania, kde sa pripravujú pre spoločnosť ZF Slovakia Levice. Ich výborné výkony im priniesli krásne umiestnenie, za čo im srdečne gratulujeme!
Súťaž "Strieborný piest SMC" organizujú spoločnosti SMC Industrial Automation CZ s.r.o. (Česká republika) a SMC Priemyselná automatizácia, spol. s r. o. (Slovensko), ktoré sú poprednými výrobcami komponentov pre priemyselnú automatizáciu. Cieľom súťaže je podporiť výučbu priemyselnej automatizácie a motivovať študentov k ďalšiemu vzdelávaniu nad rámec školských osnov. Zároveň im poskytuje príležitosť porovnať si vedomosti a skúsenosti so študentmi z rôznych škôl. Táto súťaž ponúka študentom jedinečnú príležitosť získať praktické skúsenosti s riešením úloh v oblasti priemyselnej automatizácie, rozšíriť si vedomosti nad rámec školských osnov a zmerať si sily s najlepšími študentmi z Česka a Slovenska. Okrem toho im umožňuje prezentovať svoje schopnosti odborníkom z priemyselnej automatizácie, čo môže výrazne pomôcť pri ich budúcej kariére.
Našim žiakom patrí veľká pochvala za ich nasadenie a úspešnú reprezentáciu školy. Veríme, že ich výkon bude inšpiráciou pre ďalších študentov, ktorí sa v budúcnosti rozhodnú zapojiť do tejto prestížnej súťaže.
Zváračské povolanie patrí medzi kľúčové profesie v priemyselnom sektore, pretože jeho význam je neoddeliteľne spätý s výrobou kovových konštrukcií, strojov a dopravných prostriedkov. Napriek tomu, že kvalifikovaní zvárači sú na pracovnom trhu veľmi žiadaní, na Slovensku ich stále evidujeme nedostatok. Tento stav poukazuje na potrebu kvalitného odborného vzdelávania, ktoré pripraví budúcich zváračov nielen po teoretickej, ale aj praktickej stránke. Súťaže, ako je Mladý zvárač, sú dôležitým nástrojom podpory a motivácie pre mladých talentovaných študentov, ktorí sa rozhodli venovať tomuto náročnému, no perspektívnemu povolaniu.
Dňa 18. marca 2025 sa na Strednej odbornej škole technickej Tlmače uskutočnil XVI. ročník zváračskej súťaže Mladý zvárač. Podujatie organizovala samotná škola v spolupráci so spoločnosťou Tatravagónka Tlmače, ktorá poskytla priestory svojej zváračskej školy na realizáciu súťaže.
Do súťaže sa zapojilo 17 škôl a 53 súťažiacich, pričom medzi účastníkmi nechýbali ani zahraničné školy — dve z Maďarska a dve z Českej republiky. Súťaž prebiehala v dvoch hlavných častiach. Prvou bola individuálna súťaž v metódach 135, 111 a 141, doplnená o súťaž na zváracom simulátore v metóde 153. Druhú časť tvorila tímová súťaž družstiev, v ktorej sa ako organizátorská škola Stredná odborná škola technická Tlmače nezúčastnila, aby zabezpečila objektivitu hodnotenia.
Strednú odbornú školu technickú Tlmače reprezentovali žiaci II.E triedy Dávid Pomothy, Jakub Lojt a Dušan Šérik ako nováčikovia a skúsení žiaci z III.E triedy — Alex Veteráni, Samuel Bagala a Tomáš Nagy. Všetci reprezentanti študujú odbor mechanik strojov a zariadení.
Odbornú prípravu žiakov zabezpečoval Bc. Ján Salaj, vedúci zváračskej školy, a Juraj Elias, nový majster odborného výcviku, ktorý napriek krátkemu pôsobeniu na škole preukázal vysokú mieru zodpovednosti a odbornosti.
Reprezentanti našej školy dosiahli vynikajúce výsledky. V metóde 111 MMA získal Samuel Bagala prvé miesto a Jakub Lojt druhé miesto. V metóde 135 MAG obsadil Tomáš Nagy tretie miesto a v metóde 141 TIG si prvenstvo vybojoval Alex Veteráni, zatiaľ čo Dušan Šérik obsadil tretie miesto.
Slávnostné otvorenie súťaže prebehlo za účasti riaditeľky školy Ing. Jany Mrázovej, generálneho riaditeľa spoločnosti Tatravagónka Tlmače Ing. Ondruša a prednostky mesta Tlmače Mgr. Zuzany Kotrus Rákociovej. Vo svojich príhovoroch ocenili význam školy pre región, jej moderný prístup k vzdelávaniu a schopnosť reagovať na požiadavky trhu práce. Ing. Ondruš osobitne vyzdvihol spoluprácu školy so spoločnosťou v oblasti duálneho vzdelávania a zdôraznil význam kvalitných zváračov pre priemyselnú sféru.
Hodnotiaca komisia bola zložená z odborníkov v oblasti zvárania a zváracej techniky, čo zaručilo objektívnosť a odbornú úroveň hodnotenia. Počas súťaže mali možnosť svoje produkty a služby prezentovať spoločnosti podporujúce zváračské profesie. Významnú úlohu v motivácii a odmeňovaní súťažiacich zohrali aj partnerské firmy školy, ktoré prispeli vecnými cenami a finančnými prostriedkami.
Aj napriek tomu, že povolanie zvárača je dlhodobo považované za čisto mužskú záležitosť, súťaž ukázala, že ženy sa dokážu v tomto remesle nielen presadiť, ale aj excelovať. Dve dievčatá, ktoré sa Mladého zvárača zúčastnili, čelili silnej konkurencii, no svojou zručnosťou a precíznosťou dosiahli veľmi pekné výsledky, čím dokazujú, že zváranie nie je obmedzené pohlavím, ale skôr talentom, trpezlivosťou a odhodlaním.
Súťaž Mladý zvárač nebola len o predvádzaní odborných zručností a technických znalostí, ale aj o vytváraní medziľudských vzťahov, stretnutiach ľudí s rovnakými záujmami a výmene skúseností. Žiaci a ich pedagógovia zo škôl z celého Slovenska, ako aj zahraniční účastníci, mali možnosť nadviazať nové kontakty a diskutovať o aktuálnych trendoch v oblasti zvárania. Tento ľudský rozmer súťaže je rovnako dôležitý ako jej odborná stránka. Víťazi tejto celoslovenskej súťaže sa stretnú na prestížnej súťaži Zlatý pohár Linde, ktorá sa bude konať vo Frýdku-Místku v Českej republike.
Na záver patrí úprimné poďakovanie všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii súťaže a zabezpečili jej hladký priebeh. Vďaka usilovnej práci pedagógov, hodnotiacej komisie, organizačného tímu a podpore partnerských firiem mohla súťaž prebehnúť na vysokej odbornej úrovni a v priateľskej atmosfére.
Dňa 13.03.2025 zavítali na našu Strednú odbornú školu technickú Tlmače dvaja príslušníci Ozbrojených síl SR. Cieľom ich prednášky bolo prostredníctvom prezentácie priblížiť študentom čo všetko zahŕňa práca profesionálneho vojaka – od fyzickej prípravy, cez moderné technológie v armáde, až po rôzne špecializácie a kariérny rast. Zdôraznili výhody vojenskej služby, či už stabilný a veľmi zaujímavý príjem, výsluhový dôchodok, lacné ubytovanie a stravovanie v Leviciach, ako aj získanie hodností. Predstavili podmienky vstupu do profesionálnej služby vlasti a zároveň ponúkli možnosť štúdia na Akadémii ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši.
Dôležité je vedieť, či sa žiak chce stať po skončení SŠ profesionálnym vojakom, alebo chce pokračovať v štúdiu na vojenskej akadémii. Získa tak vysokoškolské vzdelanie a zároveň sa môže pripravovať na dôstojnícku kariéru. Záujemcovia sa dozvedeli viac o podmienkach prijatia, o testoch fyzickej pripravenosti, psychodiagnostickom vyšetrení a o zdravotnej prehliadke.
Veľkým benefitom je, že už počas štúdia majú študenti slušný príjem a nemusia si hradiť ubytovanie, stravovanie, ani vojenskú výstroj.
Stretnutie so skúsenými vojakmi bolo pre študentov zaujímavou príležitosťou získať autentický pohľad na vojenskú profesiu. Mnohí z nich po prezentácii začali reálne zvažovať, či by práve armáda nemohla byť ich budúcou cestou. Mali pripravené otázky a prezreli a vyskúšali si aj vojenskú prilbu, granátové puzdro, ochrannú masku a kapsu. Držíme palce pri správnom rozhodnutí v otázkach "Čo a kam po škole ?". Najdôležitejšie je, aby Vás práca bavia a robili ste ju srdcom :) Bronislava Tomljenovičová
Dňa 12. marca sa na našej škole uskutočnili netradičné hodiny telesnej a športovej výchovy, ktoré boli obohatené o spoluprácu s Centrom voľného času Junior Banská Bystrica. Okrem pohybových aktivít si žiaci vypočuli aj zaujímavú prednášku o antidopingu v športe, žuvacích tabakových výrobkoch a energetických nápojoch.
Hlavným cieľom tejto aktivity bolo nielen podporiť zdravý životný štýl a pohyb, ale aj upozorniť na riziká spojené s používaním nevhodných stimulantov. Odborníci z CVČ Junior žiakom vysvetlili, aký vplyv môžu mať zakázané látky na športový výkon a zdravie športovcov. Téma žuvacích tabakov a energetických nápojov bola obzvlášť dôležitá, keďže práve mladí ľudia sú často cieľovou skupinou ich reklamy.
Praktická časť hodiny bola plná zábavných a interaktívnych športových hier, ktoré oživili bežné hodiny TSV. Žiaci si vyskúšali rôzne pohybové aktivity, ktoré podporujú tímovú spoluprácu a zdravú súťaživosť.
Táto netradičná forma vyučovania bola pre všetkých veľkým prínosom. Študenti získali nové poznatky, ktoré im môžu pomôcť pri rozhodovaní o svojom životnom štýle, a zároveň sa aktívne zapojili do športových aktivít. Veríme, že podobné podujatia budú pokračovať aj v budúcnosti a pomôžu formovať zdravé návyky u mladej generácie. Mária Gregáňová
V dnešnej dobe, keď sa bezpečnosť stáva čoraz väčšou prioritou, je nevyhnutné, aby boli aj pedagógovia pripravení zvládať nebezpečné situácie. Práve preto sa v posledný deň prázdnin na Strednej odbornej škole technickej v Tlmačoch uskutočnilo školenie zamerané na základy sebaobrany.
Pod vedením skúsených odborníkov Erika Kováča z GROUND SYSTEM GYM a Ivana Nikmona z Multifunkčného pohybového centra v Nitre si pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci osvojili techniky, ktoré by im mohli pomôcť v situáciách ohrozujúcich ich bezpečnosť. Často sa v správach stretávame s informáciami o agresivite voči učiteľom, a preto je dôležité, aby boli pripravení efektívne reagovať a ochrániť sa.
Počas školenia mali účastníci možnosť vidieť ukážky profesionálnej sebaobrany a následne si na vlastnej koži vyskúšali niekoľko základných obranných chmatov. Tréneri ich naučili, ako reagovať v situáciách, keď ich niekto napadne, ako sa uvoľniť z chvatu, prípadne eliminovať agresívneho útočníka do príchodu pomoci.
Veľmi si vážime, že pani riaditeľka školy zabezpečila takéto dôležité a užitočné školenie. Účastníci sa zhodli, že ide o nenahraditeľné skúsenosti, ktoré by im mohli pomôcť v kritických momentoch. Napriek tomu si však všetci prajú, aby tieto vedomosti nemuseli nikdy v budúcnosti využiť. Ako jeden z účastníkov povedal: "Naučili sme sa niečo, čo dúfam, nikdy nebudeme musieť použiť."
Tlmačskí študenti v Osvienčime odmietli nenávisť a netoleranciu
„Zabudnúť znamená nechať ich znovu zomrieť.“ Elie Wiesel (citát zo slovenského bloku v Osvienčime)
Pri príležitosti tohtoročného 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau, ktoré si celý svet pripomínal na konci januára, sme sa aj my, študenti tlmačskej školy, rozhodli ísť na vlastné oči presvedčiť o tom, čo všetko toto neľudské konanie spôsobilo. Nie je to po prvýkrát, čo tlmačskí študenti navštívili Osvienčim, no tentoraz sme tu boli my, tretiaci a štvrtáci.
Bolo by fajn, keby sa každý aspoň raz v živote presvedčil na vlastné oči a uši o tomto momente, ktorý sa zapísal do dejín sveta veľkými čiernymi písmenami. Naše kroky viedli do koncentračného tábora v Osvienčime, ktorý bol počas druhej svetovej vojny nemeckým vyhladzovacím táborom.
Nacistický nemecký koncentračný tábor Osvienčim sa stal pre svet symbolom holokaustu (označenie pre systematické prenasledovanie a hromadné vyvražďovanie etnických, náboženských či politických skupín počas 2. svetovej vojny) a teroru. Bol založený Nemcami v polovici roku 1940, na okraji poľského mesta Osvienčim, ktoré bolo nacistami začlenené do Tretej ríše. Neskôr bol názov mesta a tábora zmenený na Auschwitz.
„Keď sme postupne videli tie tisíce topánok, kufrov, hrncov, okuliarov alebo množstvo protéz, či tony vlasov, pochopili sme so spolužiakmi, že toto len tak nevymyslíš. Nie je to žiadna rozprávka, nijaká virtuálna realita, ale naopak opravdivá historická udalosť, ktorá sa naozaj stala a mali by sme sa aj dnes z nech každý deň čo učiť.“, prezrádza svoje dojmy štvrták odboru mechanik mechatronik Miroslav Žúbor.
Jeho slová potvrdzuje spolužiak Pavol Lasab: „Hneď pri vstupe do tábora som zistil, že to tu muselo byť pre tých ľudí drastické a hrozné. No keď sme začali chodiť po barakoch, začal som oveľa viac premýšľať, aké to naozaj muselo byť. A práve preto by sme si mali uvedomiť každý z nás, že predsa nám dnes nie je až tak zle. Aj keď síce vždy môže byť aj lepšie, ale vážme si to ako a čo máme.“
Tábor bol známy pre svoju tvrdosť. Neľudský bol predovšetkým blok 11, kde boli väzni trestaní tým najkrutejším spôsobom. Pred ním stál tzv. čierny múr, kde sa konali časté popravy. Nápis „Arbeit macht frei!“, ktorý bol umiestnený nad hlavnou bránou tábora, bol obyčajným cynickým výsmechom. Pri vstupe bolo väzňom povedané, že jediná cesta z tábora vedie hore komínom.
Dozvedeli sme sa množstvo informácií o živote v koncentračných táboroch cez životné príbehy ľudí, ktorí tu prežili obrovské násilie a utrpenie. Mali sme možnosť pozrieť si baraky, plynové komory, šatstvo ako i ďalšie exponáty, ktoré sa zachovali viac ako 80 rokov. Počas výkladu sme položili množstvo otázok adresovaných sprievodcom. Po spoznaní, aké veľké môže byť ľudské utrpenie zapríčinené ľuďmi, sme prehodnotili význam slobody, ktorú v súčasnosti považujeme ako za neodmysliteľnú a prirodzenú súčasť života. Odmietli sme jednoznačne nenávisť a netoleranciu nielen v tom čase, ale aj dnes.
„Premýšľal som nad tými nevinnými zavraždenými ľuďmi, ktorí nemali to šťastie ako my a narodili sa v dobe Adolfa Hitlera. Osvienčim je miestom ponaučenia z druhej svetovej vojny, táto exkurzia zapôsobila na každého z nás.“, prezradil svoje dojmy budúci elektrikár z III.D triedy Daniel Frtús.
Dojatým, z toho čo počul a videl, bol aj jeho spolužiak Jakub Čecha, ktorý dodal: „Ešte aj dnes po mnohých rokoch bolo cítiť na tých miestach takú zvláštnu atmosféru pripomínajúcu muky a utrpenie miliónov ľudí, ktorí zahynuli v plynových komorách. Ich útrapy, hrôza, zdesenie na nás číhali zo všetkých strán, či už na fotografiách, drôtených plotoch, v samotnom bloku smrti... Aj vďaka takejto možnosti byť tu sme si oveľa viac uvedomili, že to čo je v knihách a médiách rôzneho druhu prezentované o tejto téme, je len zlomok toho, čo tu človek uvidí.“
Podľa rôznych odhadov bolo v Osvienčime zmarených 1,8 až 2,5 milióna ľudských životov. Viac než 50 % ľudí zahynulo v tábore v dôsledku hladu, vysiľujúcej práce, vražedných hygienických podmienok, epidémii, trestov, mučenia a popráv.
„Nechápem, ako môže človek spraviť niečo tak ohavné a ponižujúce, keď sme si predsa všetci rovní a nemali by sme robiť medzi sebou rozdiely. Ale naopak spolupracovať a tolerovať jeden druhého. Určite to treba vidieť, lebo podľa mňa treba to aspoň na chvíľu precítiť, nielen sa o tom učiť.“, podelil sa o svoje dojmy budúci zvárač z III.E triedy Jozef Salaj.
Smútok... úzkosť... zdesenie... vzlyky... bolestný plač... Toto všetko predstavuje Osvienčim - symbol vyvražďovania a utrpenia druhej svetovej vojny. Tak veľa bezvládnosti, krutosti, bezcitnosti, ľudského utrpenia a smútku na jednom mieste.
Nestačí o Osvienčime čítať či pozerať v televízii. Osvienčim treba vidieť na vlastné oči, aby človek pochopil, poučil sa a vyvaroval sa do budúcnosti.
Mgr. Marián Sabala a 51 študentov zo SOŠT Tlmače
Ak by naši bývalí žiaci mohli cestovať v čase a vrátiť sa na chvíľu späť do školských lavíc, neverili by vlastným očiam. „Táto škola je na nepoznanie!“ hovoria vždy, keď prekročia prah budovy. Moderné stroje, špičkové vybavenie, lepšie podmienky na učenie – naša škola napreduje míľovými krokmi. No hoci je už teraz na vysokej úrovni, naša pani riaditeľka vždy nájde spôsob, ako ju posunúť ešte ďalej.
Samozrejme, jedna vec je mať víziu, ale druhá je ju aj realizovať. Bez našich majstrov odborného výcviku, učiteľov a chlapcov, ktorí sú vždy ochotní priložiť ruku k dielu, by nebolo možné uskutočniť všetky tieto pozitívne zmeny. Práve oni dávajú škole život a vlastnými rukami formujú jej budúcnosť.
Blížia sa prázdniny, no naši žiaci namiesto toho, aby len čakali na zvonenie, opäť makajú. Pomáhajú vylepšovať školské priestory, opravovať a skrášľovať svoje okolie. Jeden zo žiakov dokonca povedal: „Je to super, keď teraz pôjdem po schodoch, môžem si povedať, že toto som robil ja a moji kamaráti. A môžem sa pochváliť aj každému, kto sem do našej školy príde.“ Tento prístup v nich buduje hrdosť a spolupatričnosť so školou – ich druhým domovom.
Nie sú to však len majstri odborného výcviku, kto sa snaží zlepšovať školské prostredie. Aj učitelia spolu so žiakmi skrášľujú triedy, aby v nich bolo učenie príjemnejšie a motivujúcejšie. Spoločne tak vytvárame školu, kde našich žiakov vzdelávame, ale aj formujeme zodpovedných a šikovných mladých ľudí.
Veľké poďakovanie patrí každému, kto kedy priložil ruku k dielu. Tým, ktorí nehľadajú dôvody, prečo sa niečo nedá, ale hľadajú spôsoby, ako veci urobiť v prospech všetkých. Naši chlapci pod vedením našich pedagógov dokazujú, že majú nielen šikovné ruky, ale aj obrovské srdce. Práve takto v nich budujeme lojalitu k škole a hodnoty, ktoré si ponesú aj do budúceho života.