SOŠ technická v Tlmačoch už po tretí krát pomáha dobrej veci - chceme finančne a materiálne podporiť útulok OZ Šťastný domov v Leviciach.
Chceli by sme našich žiakov, učiteľov, nepedagogických zamestnancov školy a verejnosť v Tlmačoch požiadať o drobný príspevok pre túto charitatívnu zbierku.
Vaša pomoc nemusí byť len finančná, ale aj materiálna, v podobe už nevyužívaných textílií, ktoré v zimnom období zahrejú (plachty, uteráky, deky), alebo kúpou granuliek. Naša zbierka potrvá do 20.12.2024, aby sme do Vianoc mohli v mene školy a nášho mesta urobiť týmto opusteným nemým tváram aspoň trochou pozornosti radosť. Krabička so zbierkou sa nachádza v bufete školy SOŠt na prízemí. Textílie a granulky môžete nechať na vrátnici. Všetkým darcom vopred ďakujeme !!! ❤️🍀😇🐕🦮🐕🦺🐩
Milí žiaci, rodičia a zamestnanci Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch,
Opäť po roku som prišiel, a to s veľkou radosťou! Už sa nevedel dočkať, kedy opäť navštívim vašu školu a uvidím všetky tie šťastné tváre detí. Po celý rok som sa tešil na tento deň, na ktorý som spolu so svojimi pomocníkmi – anjelom a čertom – pripravoval darčeky a vianočnú náladu. A konečne, tento magický deň prišiel! Aj tento rok som prišiel nielen za žiakmi školy, ale aj za deťmi zamestnancov – vnukmi a vnučkami, ktorí sa takisto veľmi tešili. Spoločne sme sa zabávali, smiali a každý si odniesol malý darček, ktorý im bude pripomínať túto nezabudnuteľnú mikulášsku chvíľu. Atmosféra bola úúúúžasná! Postarali ste sa o krásnu vianočnú náladu plnú hudby, ktorá nás všetkých zahalila do vianočného tepla a pohody.
Som veľmi šťastný, že som vás mohol navštíviť a spoločne si s vami užiť túto radosť.
Milí žiaci, prajem vám, aby ste aj naďalej dosahovali skvelé výsledky a prekonávali výzvy, ktoré vás čakajú. Buďte na seba hrdí, buďte šikovní, priateľskí a nech vám každý deň prináša nové a krásne zážitky.
Zamestnancom školy prajem, aby im práca prinášala spokojnosť a šťastie, a aby vianočné sviatky boli plné pokoja, oddychu a pohody. Ďakujem vám za všetku lásku, starostlivosť a energiu, ktorú venujete svojim žiakom.
A teraz, keď sa blížia Vianoce, prajem vám všetkým, aby sa srdcia naplnili pokojom a láskou. Nezabúdajme na zmysel týchto sviatkov – na lásku, nádej a vieru.
Teším sa na budúci rok!
Váš Mikuláš
Dňa 6. decembra 2024 sa na Strednej odbornej škole technickej v Tlmačoch uskutočnila imatrikulácia žiakov prvých ročníkov. Do cechu študentov boli prijatí žiaci tried I.A, I.D, I.E a I.C. Tento slávnostný okamih v mikulášskom duchu sa konal v jedálni školy, kde bola atmosféra plná zábavy, súťaží a nezabudnuteľných zážitkov. Prvácke triedy boli naplnené nadšením a aj trochu nervozitou, pretože nevedeli, čo ich čaká. Ale hneď ako vstúpili do jedálne, zistili, že všetko bude v poriadku. Starší spolužiaci ich privítali s úsmevom a mikulášskymi čiapkami na hlavách, čo okamžite navodilo tú správnu atmosféru.
Program pre prvákov pripravili spolužiaci z tretích ročníkov. Tí sa už tradične ujali organizácie a pripravili pre nováčikov množstvo zábavných a kreatívnych disciplín. Súťaže boli nielen výzvou, ale aj skvelou príležitosťou na spoločnú zábavu.
Počas imatrikulácie si žiaci zmerali sily v rôznych súťažných úlohách, ktoré boli plné energie a smiechu. Celú akciu obohatil vianočný duch – škola bola vyzdobená vianočnými ozdobami a koledy vytvárali príjemnú sviatočnú atmosféru. Úsmevy na tvárach prvákov boli dôkazom toho, že všetky súťaže sa stretli s veľkým úspechom. Triedni učitelia stáli pri svojich žiakoch, podporovali ich a zdieľali radosť z každého ich úspechu, čo im dodalo ešte viac energie a odhodlania.
Víťazom súťažných disciplín sa stali žiaci triedy I.E, ktorí vynikli najlepšími výkonmi a skvelou spoluprácou počas celého dňa. Ich úspech neostal bez povšimnutia – nielen ich spolužiaci, ale aj učitelia ich srdečne povzbudzovali a gratulovali im k výborným výsledkom.
Celý deň sa niesol v priateľskom a veselom duchu, čo umožnilo prvákom lepšie sa spoznať nielen medzi sebou, ale aj so staršími spolužiakmi. Imatrikulácia sa tak stala nielen oficiálnym prijatím do cechu študentov, ale aj skvelou príležitosťou na vytváranie nových priateľstiev a nezabudnuteľných spomienok.
Týmto spôsobom by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii tejto skvelej akcie. Špeciálne ďakujeme žiakom tretích ročníkov, ktorí s veľkým nasadením pripravili súťažné disciplíny a zabezpečili hladký priebeh imatrikulácie. Ich kreativita, organizátorské schopnosti a ochota pomôcť boli neoceniteľné. Takisto patrí vďaka aj ich triednym učiteľom, ktorí ich podporovali a pomáhali.
Imatrikulácia pod mikulášskou čiapkou sa rozhodne zapíše do našich spomienok ako jeden z najzábavnejších dní tohto končiaceho sa roku. Bolo to skvelé – súťaže, smiech, zábava a vianočný duch, ktorý nás všetkých spojil. Tešíme sa na ďalšie podobné akcie! Veríme, že prispejú k posilneniu komunity našej školy a prinesú ďalšie krásne spomienky na roky strávené na Strednej odbornej škole technickej v Tlmačoch.
Tvoriví tlmačskí prváci
Tlmačská technická škola tento školský rok privítala mnohých prvákov do svojich radov, ktorí majú záujem o techniku. Viacerí z nich sú kreatívni a tvoriví nielen na odbornom výcviku, o čom svedčia dosiahnuté úspechy a umiestnenia študentov, ale aj na predmetoch jazykového a humanitného zamerania, kam patrí napríklad aj predmet slovenský jazyk a literatúra.
Ťažiskom súčasnej školy nemá byť odovzdávanie hotových a overených poznatkov, ale naopak forma vzdelávania, ktorá je založená na aktivizujúcich metódach, rešpektovaní individuálnych osobitostí študenta a preberaní jeho zodpovednosti za učenie.
Škola sa má podieľať na rozvíjaní tvorivosti. Záleží však na samotných pedagógoch, ako tieto výzvy uplatnia v praxi. Ani naša škola toto nezanedbáva a kladie na to dôraz. Preto sme tentoraz zorganizovali v I.D triednu aktivitu, súťaž so zameraním na kreativitu: Vyhľadaj, vytvor, informuj!
V prváckom tíme mali jednotliví študenti rozdelené úlohy a pozície v tíme. Niekto vyhľadať si informácie k zadanej jazykovej alebo literárnej téme, iní zas pripraviť úlohy pre spolužiakov, ďalší spracovať ich v určenom formáte a následne informovať a inšpirovať ostatných v tíme k tomu, aby sa o danej téme dozvedeli viac.
Kreativita a rozvíjanie tvorivosti v procese výchovy a vzdelávania je veľmi potrebné. Veď vzťah „tvorivý učiteľ - tvorivý študent“ vzniká v okamihu, keď si učiteľ uvedomí, že mnohí študenti sú iní ako on a tiež sa navzájom od seba odlišujú.
Tím chlapcov a medzi nimi aj dievčina navzájom spolupracovali, boli aktívni a tvoriví, čoho výsledkom bolo vzájomné obohatenie sa a motivovanie do ďalšieho štúdia. Sebahodnotenie a vzájomná komunikácia o spolupráci v tíme bola ocenená sladkou odmenou. Ďakujem všetkým zapojeným študentom, ktorí sa zapojili svojím podielom práce do tímovej činnosti.
Mgr. Marián Sabala
Vážení darcovia,
chceli by sme sa vám srdečne poďakovať za vašu veľkorysosť a láskavosť pri zapojení sa do výzvy „Koľko Lásky sa zmestí do krabice od topánok?“, ktorú už po siedmykrát organizuje občianske združenie Koľko Lásky. Vaše darčeky, ktoré ste s láskou pripravili a odovzdali v škole, prinesú radosť a teplo do srdca mnohým seniorom.
Vaša pomoc pri tejto krásnej vianočnej iniciatíve je nielen príkladom nezištnej solidarity, ale aj prejavom toho, že v tejto náročnej dobe nie sme sami. Krabičky, ktoré škola odovzdala 28. novembra 2024, sa stanú symbolom lásky a pozornosti, ktorú ste venovali tým, ktorí to najviac potrebujú.
Ešte raz ďakujeme za vašu ochotu a veľké srdce. Vďaka vám sa tak vianočné sviatky stanú pre našich seniorov o čosi krajšími.
Slovenský jazyk nie je len vyučujúci predmet, ale je to i jazyk, ktorý všetci používame denno-denne. Naším cieľom je sa v ňom zdokonaľovať a hľadať súvislosti využiteľné v bežnom živote. Preto sme sa rozhodli v triede I.A zorganizovať triednu súťaž s využitím všetkých zložiek jazyka – gramatiky, literatúry aj štylistiky. Úlohou žiakov bolo najskôr si pripraviť pre svojich spolužiakov cvičné zadania, ktoré sme neskôr upravili a testom pridali náročnosť. Študenti tiež mali možnosť aplikovať svoje znalosti aj v hre ,,Milionár“. Pamäť, kritické myslenie, tvorivá práca, porozumenie a realizácia boli hlavné ciele súťaže a my sme sa presvedčili, že spojením tradičných a netradičných foriem vyučovania sa tento predmet môže stať pre žiakov zaujímavejším. Víťazom blahoželáme
Dňa 27. novembra 2024 sa na pôde Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch uskutočnilo krajské kolo prestížnej súťaže ZENIT v strojárstve. Tento rok sa do súťaže zapojilo 29 študentov, ktorí súťažili v štyroch kategóriách: S – strojové obrábanie, C – programovanie CNC strojov, R – ručné spracovanie kovov a A – technické výpočty a kreslenie v CAD programoch. Súťaž ZENIT sa každoročne teší veľkému záujmu a je významnou príležitosťou pre študentov strojárskych odborov, aby si overili svoje zručnosti a vedomosti v praxi a porovnali sa s rovesníkmi na celoslovenskej úrovni. Pozostávala z dvoch hlavných častí – teoretickej a praktickej.
Naša škola mala zastúpenie v kategóriách S, C a R. Študenti Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch preukázali vysokú úroveň odborných znalostí a praktických zručností. Jedným z najvýznamnejších momentov tohtoročnej súťaže bolo víťazstvo Melánie Plašekovej v kategórii S – strojové obrábanie. Melánia, ktorá je žiačkou štvrtého ročníka, sa už tretí rok po sebe stala víťazkou svojej kategórie a získa postup do celoslovenského kola súťaže ZENIT. Tento úspech opäť potvrdil jej vysokú odbornú pripravenosť a technické zručnosti. Jej úspech je zároveň inšpiráciou pre ďalších študentov našej školy. Zaujímavosťou je, že Melánia má vo svojej rodine aj následníka – jej mladší brat Sebastián, ktorý je žiakom prvého ročníka, sa v kategórii R – ručné spracovanie kovov umiestnil na vynikajúcom 3. mieste. Tento úspech potvrdzuje, že strojárske zručnosti sú v rodine Plašekovcov pevne zakorenené a že aj mladší člen rodiny má veľký potenciál.
Okrem týchto vynikajúcich výsledkov si zaslúžia pochvalu aj všetci ostatní naši súťažiaci, ktorí sa síce neumiestnili na popredných miestach, no svojím vystúpením vzorne reprezentovali našu školu. Ich účasť v tejto náročnej súťaži, odhodlanie a zápal sú rovnako dôležité a zaslúžia si pochvalu. Títo žiaci preukázali svoju úroveň odborných zručností a odhodlania, a aj keď sa neumiestnili na víťazných priečkach, ich snaha a predvedený výkon boli pre školu prínosom. Mnohokrát práve účasť v takýchto súťažiach prináša najväčšie hodnoty – nielen zisk ocenení, ale aj cenné skúsenosti, ktoré sa nedajú naučiť v bežných školských laviciach. Títo žiaci ukázali, že sú pripravení čeliť výzvam, čo je v technických odboroch nevyhnutné. Sme na nich veľmi hrdí a tešíme sa na ich ďalšie úspechy v budúcnosti.
Úspechy našich študentov v súťaži ZENIT by neboli možné bez kvalitnej prípravy zo strany učiteľov odborných predmetov a majstrov odbornej výchovy. Učitelia pripravili študentov na teoretickú časť súťaže a majstri odbornej výchovy sa zas starali o ich praktickú prípravu, kde študenti získavali reálne zručnosti pri strojovom obrábaní, ručnom spracovaní kovov a práci s modernými technológiami.
Súťaž ZENIT v strojárstve je veľmi dôležitou udalosťou v rámci odborného vzdelávania na Slovensku. Nejde len o príležitosť pre študentov, aby si porovnali svoje schopnosti s rovesníkmi z iných škôl, ale aj o motiváciu pre mladých ľudí, aby sa venovali technickým odborom, ktoré sú kľúčové pre rozvoj priemyslu na Slovensku. Pre školy je to zároveň príležitosť ukázať, akú kvalitnú odbornú prípravu poskytujú svojim študentom, a potvrdiť, že strojárske vzdelávanie je stále veľmi relevantné a potrebné.
Dňa 22. novembra 2024 sa v priestoroch Výstaviska Agrokomplex v Nitre uskutočnil Veľtrh stredných škôl, ktorý prilákal množstvo záujemcov zo základných škôl, ktorí sa práve rozhodujú o svojej ďalšej vzdelávacej ceste. Tento veľtrh bol skvelou príležitosťou pre viac ako 50 stredných škôl, ktoré prezentovali svoje odbory, učebné a maturitné a pomaturitné programy. Naša Stredná odborná škola technická z Tlmáč sa samozrejme zúčastnila a predstavila širokú paletu strojársky a elektrotechnických odborov, ktoré ponúkame.
V našom stánku mohli návštevníci vidieť ukážky prác, ktoré vytvorili chlapci počas odborného výcviku. Tieto prácne a precízne zhotovené výrobky boli pútavým dôkazom kvality vzdelávania, ktoré našim študentom poskytujeme.
Veľtrh nebol len o teoretických prezentáciách, ale aj o praktických skúsenostiach. Žiaci základných škôl si mali možnosť vyskúšať zvárací simulátor, ktorý im vyskúšať si zváranie v realistických podmienkach, alebo skladanie strojov pomocou okuliarov s virtuálnou realitou. Tieto moderné technológie im ukázali, ako sa odborné zručnosti môžu rozvíjať aj prostredníctvom inovatívnych prístupov vo výučbe.
Rádi by sme sa poďakovali všetkým našim učiteľom a žiakom, ktorí sa podieľali na prezentácii školy. Veľtrh stredných škôl v Nitre bol skvelou príležitosťou na to, aby sme sa ešte viac priblížili k budúcim študentom a ukázali im, aké možnosti uplatnenia im ponúkame.
Pre žiakov základných škôl bol tento deň plný inšpirácie a nových informácií, ktoré im pomôžu pri rozhodovaní sa o ich budúcej kariére. Sme hrdí, že sme sa mohli zúčastniť a tešíme sa na všetkých, ktorí si vyberú Strednú odbornú školu technickú z Tlmáč ako svoju školu pre ďalšie vzdelávanie.
Dňa 21. novembra 2024 sa na Strednej odbornej škole technickej vo Vrábľoch uskutočnilo krajské kolo súťaže Zenit v elektronike. Na tomto podujatí reprezentovali našu školu dvaja študenti, ktorí sa stali víťazmi školského kola Zenitu v elektronike. V kategórii A to bol žiak štvrtého ročníka Dušan Valach a v kategórii B žiak druhého ročníka Patrik Opálený. Obaja študujú odbor mechanik elektrotechnik.
Súťaž začala o 8:00 hod. prezentáciou zúčastnených škôl z Nitrianskeho kraja. Študenti súťažili v dvoch kategóriách – v kategórii A pre študentov tretieho a štvrtého ročníka a v kategórii B pre študentov prvého a druhého ročníka.
Súťaž pozostávala z dvoch častí. V teoretickej časti si súťažiaci overili svoje vedomosti prostredníctvom online testu. V praktickej časti museli študenti navrhnúť schému zapojenia podľa zadania a následne vyleptať a vyrobiť funkčný plošný spoj. Tento rok študenti prvýkrát pracovali s grafickým editorom KiCad, ktorý nahradil predchádzajúci program Eagle. Táto zmena spôsobila, že študentom trvalo dlhšie navrhnúť dosku plošného spoja.
Zmena programu ovplyvnila aj časový priebeh súťaže a výsledky, keď niektorí súťažiaci nestihli dokončiť a sfunkčniť svoje zapojenia. Celkovo sa súťaže zúčastnilo 19 študentov. Dušan Valach sa umiestnil na štvrtom mieste a Patrik Opálený skončil na deviatom mieste.
Študentom ďakujeme za reprezentáciu školy a prajeme im mnoho ďalších úspechov v ich štúdiu. Pedagogickým dozorom a členom skúšobnej komisie bol Ing. Pavol Zajac.
Vysledkova_listina_Zenit24_A.pdf Vysledkova_listina_Zenit24_B.pdf
Dňa 21. novembra 2024 sa v Leviciach uskutočnila Burza informácií organizovaná Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Cieľom tohto podujatia bolo poskytnúť žiakom základných škôl a ich výchovným poradcom cenné informácie o možnostiach ďalšieho vzdelávania v rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia stredných škôl z celého kraja, ako aj firmy, ktoré so školami spolupracujú a ponúkajú študentom príležitosti na odbornú prax.
Na podujatí samozrejme nechýbala aj naša Stredná odborná škola technická z Tlmáč. Žiaci základných škôl mali možnosť spoznať naše študijné a učebné odbory, a tiež sa dozvedeli o možnostiach praktického vzdelávania v spolupráci s odbornými firmami regiónu. Záujem zo strany žiakov bol veľmi veľký. Nesmierne nás to teší, pretože to svedčí o tom, že naša škola je vnímaná ako výborná voľba pre ich ďalší postup vo vzdelávaní a prípravu na budúce povolanie.
„Záujem žiakov o našu školu nás veľmi potešil. Je to potvrdením toho, že naše technické odbory a spolupráca so zamestnávateľmi sú pre mladých ľudí zaujímavé a perspektívne,“ povedal jeden z pedagógov, ktorý sa podujatia zúčastnil.
Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na prezentácii našej školy – kolegom, ktorí pripravili pútavé prezenčné materiály, ukážky produktívnych prác, ako aj žiakom, ktorí sa aktívne zapojili a ochotne odpovedali na otázky záujemcov.
Tešíme sa na ďalšie podobné akcie v budúcnosti.
„Tí, čo sa nepamätajú na minulosť, sú odsúdení na to, aby ju znova prežili.“ George Santayana
Aj v duchu známeho výroku od známeho filozofa sme sa rozhodli okrem plnenia si školských povinností aj trochu oddýchnuť si. Vybrali sme sa na plánovanú a zaujímavú odbornú exkurziu do Poľska. Naše kroky viedli do koncentračného tábora v Osvienčime, ktorý bol počas druhej svetovej vojny nemeckým vyhladzovacím táborom, ktorý postavili na príkaz H. Himmlera. Po napadnutí Poľska sa jeho prvými väzňami stali práve Poliaci. V plynových komorách však našli smrť predovšetkým Židia, ale aj Rómovia, sovietski vojnoví zajatci a ďalší. Zahynulo v ňom približne 2 milióny nevinných ľudí.
„Už pri vstupe do tábora sa mi to zdalo hrozné. No keď sme začali chodiť po jednotlivých budovách, začal som oveľa viac premýšľať, aké to naozaj muselo byť. A tak by sme si mali uvedomiť, ako sa dnes máme dobre.“, dodáva druhák odboru mechanik elektrotechnik Michal Krúpa.
Tábory boli v Osvienčime tri. Ako prvý bol postavený v roku 1940 Auschwitz I. O rok neskôr Auschwitz II., v Birkenau. Zo spomínaných dvoch táborov väzni často odchádzali do pracovného tábora v Monowiciach, Auschwitz III. Väzňov pri odchode a príchode z práce vítal cynický nápis „Arbeit macht frei.“ - „Práca oslobodzuje.“
Dozvedeli sme sa množstvo informácií o živote v koncentračných táboroch cez životné príbehy ľudí, ktorí tu prežili obrovské násilie a utrpenie. Mali sme možnosť pozrieť si stavby, plynové komory, šatstvo, vlasy obetí ako i ďalšie exponáty. Počas výkladu sme položili množstvo otázok adresovaných sprievodcom. Po spoznaní, aké veľké môže byť ľudské utrpenie zapríčinené ľuďmi, sme prehodnotili význam slobody, ktorú v súčasnosti považujeme ako za neodmysliteľnú a prirodzenú súčasť života.
„Nechápem, ako mohol človek človeku spraviť niečo tak ohavné a ponižujúce, keď sme si predsa všetci rovní a nemali by sme robiť medzi sebou rozdiely. Určite to treba vidieť, lebo podľa mňa treba to aspoň na chvíľu precítiť, nielen sa o tom učiť.“, prezradil svoje dojmy budúci zvárač II.E triedy Dávid Pomothy.
Sprievodkyňa sa s nami rozlúčila slovami: „Vážte si, že ste slobodní, lebo keby ste tu museli pracovať pri teplote -20 °C bez zimného šatstva a obuvi, jesť jedenkrát za deň a vykonávať toaletu len na základe povolenia príslušníkov komanda, vtedy by ste skutočne pochopili, že sloboda je jednou z najdôležitejších hodnôt ľudstva.“
Emócie z exkurzie neskrýval ani študent II.D triedy, Peter Vývlek, ktorý dodal k tomu: „Je pre mňa už celkom jasné, čo to genocída znamená v priamom prenose. Prosím, nikdy viac, ani v tomto 21. storočí, a ani v nasledujúcich.“
Táto exkurzia nám pripomenula fatálny omyl ľudstva, dala ponaučenie z chýb minulých a predovšetkým nedopustiť, aby sa v budúcnosti tento omyl zopakoval. Osvienčim je miestom plným bolesti a zúfalstva a platí staré známe, že je „lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.“ Už teraz pri príležitosti Medzinárodného dňa holokaustu na konci januára sú pripravení navštíviť toto miesto prváci a tretiaci zo Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch.
Mgr. Marián Sabala a 51 druhákov SOŠT Tlmače
Chceme srdečne poďakovať všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu nášho Dňa otvorených dverí.
Zvlášť vďační sme organizátorom - pedagógom, žiakom, ktorí svojim nasadením a profesionalitou zabezpečili hladký priebeh akcie. Vďaka vašej práci sme vytvorili nezabudnuteľný zážitok pre všetkých zúčastnených.
Veľké poďakovanie patrí aj rodičom, ktorí podporili svoje deti a umožnili im zúčastniť sa tohto podujatia. Vaša angažovanosť a záujem o vzdelávanie sú pre nás veľmi cenné.
Chceli by sme sa tiež poďakovať všetkým žiakom základných škôl, ktorí prišli, aby spoznali našu školu a zistili, čo všetko im môžeme ponúknuť. Vaša zvedavosť a nadšenie sú pre nás veľkou motiváciou.
Na záver chceme vyjadriť úprimné poďakovanie aj zástupcom firiem, ktorí sa zúčastnili a odprezentovali svoje spoločnosti. Vaša prítomnosť obohatila náš deň a poskytla žiakom a rodičom cenné informácie o možnostiach uplatnenia po skončení štúdia.
vedenie školy
Dňa 19. novembra 2024 sa v Spojenej škole v Martine uskutočnil už druhý ročník celoslovenskej súťaže Mladý talent vo zváraní, ktorá je príležitosťou na prezentáciu mladých odborníkov v oblasti zvárania. Máme veľkú radosť z toho, že naši žiaci opäť preukázali svoje výnimočné zručnosti a technické schopnosti.
Do súťaže sa prihlásilo 11 škôl zo Slovenska, ktoré sa stretli v dvoch kategóriách – v súťaži jednotlivcov a družstiev v metóde 135 (CO2 zváranie). Naši žiaci sa rozhodne nestratili, keďže v oboch kategóriách dosiahli vynikajúce výsledky.
V kategórii družstiev sme sa umiestnili na prvom mieste, čím sme obhájili našu pozíciu lídrov v oblasti zvárania. Naše družstvo z Tlmač získalo zlatú medailu, čo je skvelý výsledok a dôkazom kvalitnej prípravy. Na druhom mieste skončilo družstvo zo Strednej odbornej školy technickej v Čadci a na treťom mieste družstvo zo Súkromnej strednej školy Železiarne Podbrezová.
V kategórii jednotlivcov sme si tiež pripísali dva cenné triumfy. Na prvom mieste sa umiestnil Alex Veteráni a na druhom mieste Tomáš Nagy, obaja žiaci 3.E triedy, odbor mechanik strojov a zariadení. Na treťom mieste sa umiestnil Tobias Kmínek zo Strednej odbornej školy technickej v Čadci.
Títo úspešní žiaci sú talentovaní zvárači, ktorí sa neustále usilujú o zdokonaľovanie svojich zručností. Ich víťazstvá sú nie len výsledkom ich tvrdej práce a vytrvalosti, ale aj kvalitnej odbornej prípravy, ktorú im poskytujeme na našej škole. Osobitne by sme chceli vyzdvihnúť prácu Bc. Jána Salaja, nášho majstra odbornej výchovy a zváracieho inštruktora zvaračskej školy, ktorý sa podieľal na príprave žiakov na túto súťaž. Jeho odborné vedenie a trpezlivosť sa prejavili vo výnimočných výsledkoch našich žiakov.
Víťazi súťaže okrem vecných cien získali aj prestížny Medzinárodný certifikát európskeho zvárača podľa STN ISO 9606-1, čo je veľký krok vpred na ich kariérnej ceste. Tento certifikát im otvorí dvere na medzinárodný trh práce, kde budú môcť uplatniť svoje odborné zručnosti.
Súťaž Mladý talent vo zváraní je nielen príležitosťou pre žiakov ukázať svoje zváračské zručnosti, ale aj platformou, ktorá podporuje spoluprácu medzi školami.
Na záver by sme chceli ešte raz zablahoželať všetkým oceneným žiakom, ktorí reprezentovali našu školu, a zaželať im veľa ďalších úspechov na ich ceste odborného rastu. Tento úspech je pre nás všetkých veľkým povzbudením a dôkazom, že kvalitné technické vzdelávanie na Slovensku má svoju silnú tradíciu a perspektívu práve na našej škole. Chceme vyjadriť svoju hrdosť na našich žiakov a poďakovať všetkým, ktorí sa na tomto úspechu podieľali. Tešíme sa na ďalšie výzvy a veríme, že naši mladí zvárači budú aj naďalej excelovať v tejto náročnej a veľmi potrebnej profesii.
Dňa 19. novembra 2024 sa na Strednej odbornej škole technickej v Tlmačoch konalo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D. Súťaže sa zúčastnilo 18 žiakov, ktorí mali možnosť zmerať si svoje vedomosti z anglického jazyka v rôznych disciplínach. Táto súťaž nie je len príležitosťou na overenie jazykových schopností, ale aj na zvýraznenie dôležitosti učenia sa cudzích jazykov, ktoré sú v dnešnom globalizovanom svete nevyhnutné.
Súťažilo sa v šiestich disciplínach: slovná zásoba, gramatika, počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením, voľný rozhovor a práca s obrázkom. Celkovo mohli súťažiaci získať až 70 bodov za všetky disciplíny, ktoré preverili rôzne aspekty ich anglických jazykových schopností, od porozumenia hovorenému slovu až po schopnosť viesť rozhovor. Tento typ súťaže ukazuje, ako dôležité je mať dobré jazykové znalosti, ktoré umožňujú efektívne komunikovať v medzinárodnom prostredí, či už v práci, škole, alebo v každodennom živote.
Výsledky súťaže boli nasledovné:
Všetkým zúčastneným srdečne ďakujeme za ich účasť a víťazovi, Simonovi Beňovi, blahoželáme k jeho vynikajúcemu výsledku. Prajeme mu veľa úspechov v krajskom kole Olympiády.
Učenie sa cudzích jazykov, ako je angličtina, sa dnes považuje za kľúčovú zručnosť, ktorá otvára dvere k novým príležitostiam, a to nielen na pracovnom trhu, ale aj v medzinárodnej komunikácii a kultúrnej výmene. Cudzie jazyky nám umožňujú rozumieť rôznym kultúram, zlepšujú naše analytické schopnosti a rozširujú obzory, čo je neoceniteľné v osobnom i profesionálnom živote.
Žiakov pripravovali PhDr. Peter Izsóff a PaedDr. Martin Gábor, ktorí im poskytli cenné vedenie a podporu počas prípravy na tento náročný a zaujímavý súťažný deň.
Týždeň vedy a techniky (11. – 17. november 2024) je každoročne organizovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s mnohými inštitúciami. Jednou z nich je aj Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied. Oddelenie Slovenského národného korpusu, špecializovaného pracoviska Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, tiež organizovalo rôzne aktivity pri tejto príležitosti. Jednou z nich bol aj kvíz, do ktorého sa zapojili aj naši prváci. Kvíz bol zameraný nielen na vedomosti o jazyku, ale i na všeobecné poznatky. Pri riešení úloh boli študentom nápomocné aj inštruktážne videá o Slovenskom národnom korpuse, kde sa dozvedeli, čo to vlastne je a ako s ním pracovať. Súčasťou vyučovania boli aj informácie, čo presne v SNK žiaci nájdu, na čo je zameraný a ako ho využiť počas vyučovania a domácej príprave. Znova sme sa presvedčili, že veda a technika idú ruka v ruke a sú neoddeliteľnou zložkou života nás všetkých. Je len na nás, ako rozumne ju využijeme. Mgr. Ružičková
Aj naši žiaci sa v tomto školskom roku pridali k 129 103 riešiteľom celoslovenskej súťaže IBobor, do ktorej sa zapojilo celkovo 1 552 základných a stredných škôl. Naši žiaci súťažili v dvoch kategóriách: Junior (1.a 2. ročník) a Senior (3.a 4.ročník). Spolu z našej školy riešilo pomerne ťažké algoritmické úlohy 82 žiakov, z toho v kategórii Junior až 63 žiakov. Žiak prvého ročníka, Radovan Kósa (1.D) sa stal v tomto ročníku úspešným riešiteľom a svojimi výsledkami predbehol až 88% súťažiacich z celého Slovenska vo svojej kategórií. Srdečne mu blahoželáme a želáme mu, rovnako aj všetkým ostatným, veľa úspechov v ďalších ročníkoch tejto zaujímavej informatickej súťaže.
Mgr. M. Medovičová
Dňa 12. novembra 2024 sa v Strednej odbornej škole technickej v Čadci uskutočnil XVIII. ročník celoslovenskej súťaže odborných vedomostí a praktických zručností žiakov stredných odborných škôl v strojárstve. Túto prestížnu súťaž organizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), ktorá sa už tradične zameriava na podporu odborného vzdelávania a prípravy mladých ľudí v technických odboroch.
Aj tento ročník súťaže, ktorý sa každoročne teší veľkému záujmu, mal za cieľ rozvíjať odborné vedomosti a praktické zručnosti žiakov v oblasti strojárstva a zároveň posilniť ich vzťah k zvolenej profesii. Súťažiaci museli počas dňa preukázať nielen teoretické znalosti, ale hlavne svoje praktické zručnosti. XVIII. ročník súťaže nebol len slovenskou záležitosťou. Na súťaži sa zúčastnili aj zástupcovia z Českej republiky a Poľska, čo dodalo súťaži medzinárodný rozmer a umožnilo našim žiakom porovnať si svoje schopnosti a zručnosti s rovesníkmi zo zahraničia.
Medzi súťažiacimi boli aj žiaci z našej Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch, konkrétne Samuel Bagala a Samuel Ábelovský, žiaci 3.E triedy odboru mechanik strojov a zariadení. Boli výborne pripravení a počas súťaže predviedli vysokú úroveň svojich odborných zručností. Ich schopnosti a technické myslenie im priniesli krásne 2. miesto. Toto výborné umiestnenie je nielen dôkazom ich odborných zručností, ale aj výsledkom kvalitného odborného vzdelávania, ktoré im naša škola poskytuje. Tento výkon je skvelým príkladom pre ich spolužiakov, ktorí majú pred sebou rovnakú príležitosť excelovať vo svojich odboroch.
Veríme, že tento úspech bude motivovať nielen našich žiakov, ale aj ostatných mladých ľudí, ktorí sa rozhodnú študovať technické odbory, aby sa venovali svojim profesijným ambíciám s rovnakým nasadením a odhodlaním. Ďakujeme našim žiakom za ich vynikajúci výkon a pedagógom za ich prípravu a tešíme sa na ďalšie úspechy našich študentov v budúcnosti.
Dňa 7.11.2024 sa naši chlapci zúčastnili okresného kola súťaže v stolnom tenise. Súťaž sa konala v telocvični KSŠ sv. Vincenta de Paul, Saratovská 87, Levice. Predkolo okresného kola sa hralo v 4. skupinách. Na okresné kolo postupili víťazi predkola, kde si svoje sily zmerali v 4. skupinách. 1. skupina: SOŠ poľ.a služ. na vidieku Levice, SOŠ tech. Tlmače, SOŠ služieb Sv. Michala Levice 2. skupina: OA K. Kittenbergera Levice, Gymn. A. Vrábla Levice, Gym. J.A.Komenského Želiezovce 3. skupina: KSŠ sv. Vincenta de Paul Levice, SPŠ str. a elektrot. F. Hečku Levice, ŠUP L. Bielika Levice 4. skupina: SOŠ - SZKI Šahy, Gymn. J. Szondyho s VJM, Šahy, KSŠ SNP Šahy.
Naši chlapci porazili GAV, GSV a KSS Šahy a z okresného kola si odniesli si krásne 1. miesto.
Gratulujeme
Dňa 5. novembra 2024 sa po celom svete oslavoval Svetový deň behu – iniciatíva, ktorá združuje milióny ľudí s cieľom podporiť zdravý životný štýl, pohyb a komunitnú súdržnosť prostredníctvom jednoduchého, no veľmi účinného športu – behu. Tento deň bol príležitosťou na to, aby si každý z nás uvedomil význam fyzickej aktivity pre svoje zdravie a duševnú pohodu, a zároveň sa zapojil do rôznych miestnych podujatí. Svetový deň behu sa pripomína od roku 1999. Ide o charitatívnu akciu na podporu boja proti chudobe vo svete. Cieľom je nielen získanie finančných prostriedkov, ale aj zvýšenie povedomia verejnosti o príčinách a riešeniach extrémnej chudoby vo svete.
Spoločnosť NEUMAN ALUMINIUM Žarnovica, ktorá sa dlhodobo venuje nielen výrobe a spracovaniu hliníkových produktov, ale aj podpore spoločenských a športových aktivít, si uvedomuje dôležitosť aktívneho životného štýlu pre svojich zamestnancov, zákazníkov a celú komunitu. Preto sa rozhodla tento významný deň oslaviť aj organizovaním vlastného bežeckého podujatia, ktoré sa stalo skvelou príležitosťou na budovanie tímového ducha, podporu zdravia a zlepšenie fyzickej kondície.
Našu školu a spoločnosť reprezentoval Filip Oklapek, ktorý sa pripravuje ako programátor pre spoločnosť Neuman Aluminium Componets , s.r.o. Žarnovica. Z bežcov, ktorí bežali za NCS bol prvý v cieli. GRATULUJEME.