"Byť učiteľom je nádherné, namáhavé, príjemné, veselé, smutné, ťažké, ľahké, nepredvídateľné, únavné, nudné, zábavné, otravné, opakujúce sa, neopakovateľné, nevydržateľné, inšpiratívne, vyčerpávajúce, nabíjajúce, sebazničujúce, lákavé, úžasné. Je to krásna komunikácia s mimoriadnymi bytosťami. Výsadou učiteľa je, že môže neuveriteľným spôsobom prispieť k rozvoju každého zo svojich žiakov. K pozitívnemu aj k negatívnemu. Môžete nasmerovať v živote tisíce ľudských bytostí. Ľudských bytostí, ktoré budú ovplyvňovať tento štát, tento svet, tento vesmír. Je to vo vašich rukách, myšlienkach a skutkoch. Nikdy na to nezabúdajte," píše sa v úvode knihy Umenie byť učiteľom od autorou Zuzany Berovej a Petera Bera.
Pri príležitosti Dňa učiteľov prebehlo slávnostné odovzdávanie ocenení pedagógov a riaditeľov stredných škôl. Predseda NSK doc. Ing. Milan Belica, PhD. ocenil riaditeľov stredných škôl za implementáciu duálneho vzdelávania. Jednou z ocenených bola aj naša pani riaditeľka Ing. Jana Mrázová. Medzi ocenenými pedagógmi bol hlavný majster odbornej výchovy Mg. Alexander Gábor.
„Väčšina ľudí prepásne svoju životnú príležitosť, pretože tá je oblečená v montérkach a vyzerá ako práca.“ »Thomas Alva Edison «
Mladí zvárači z deviatich škôl svoju životnú príležitosť neprepásli a dňa 19. marca 2019 si obliekli svoje montérky a hrdo sa postavili do zváracích boxov, aby odbornej porote predviedli čo vedia. Na XII. ročníku celoslovenskej akreditovanej súťaže Mladý zvárač, ktorú organizuje na svojej pôde Stredná odborná škola technická v Tlmačoch sa stretlo 30 súťažiacich zo Slovenska, Českej republiky a Srbska. Rovnako ako v predchádzajúce ročníky sa súťaž konala pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Súťaž slávnostne otvorila riaditeľka školy Ing. Jana Mrázová, ktorá srdečne poďakovala všetkým prítomným za to, že prijali pozvanie a osobne sa zúčastnili tejto jedinečnej súťaže. V príhovore pripomenula, že takýto typ súťaže by nebolo možné zrealizovať bez kooperácie so zamestnávateľmi a odbornými združeniami, s ktorými škola dlhoročne spolupracuje. Medzi najvýznamnejších patrí Cech zváračských odborníkov z Trnavy a Slovenské energetické strojárne, a. s. Tlmače. Oporu pri organizácii súťaže škola našla aj u štedrých sponzorov z radov zamestnávateľov, pre ktorých vychováva budúcich zamestnancov.
Pozvanie na otvorenie súťaže prijal a k prítomným sa prihovoril poslanec NR SR a podpredseda NSK Mgr. Marián Kéry, ktorý vyzdvihol význam Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch v oblasti technického vzdelávania a v systéme duálneho vzdelávania v Nitrianskom kraji. Za odbor školstva NSK pozvanie prijal RNDr. Vladimír Gubiš, vedúci odboru vzdelávania a kultúry. Ako správna lokálpatriotka prvenstvo žiakom z Tlmáč priala a v mene mesta vystúpila prednostka mestského úradu Mgr. Zuzana Kotrus Rákociová.
Súťažiaci si preverili svoje zručnosti v troch metódach zvárania – metóda 141 TIG zváranie v ochrannej atmosfére argónu, metóda 111 MMA zváranie obalenou elektródou elektrickým oblúkom a metóda 135 MAG zváranie v ochrannej atmosfére CO2. Úlohou mladých zváračov bolo vyhotoviť dva zvary podľa špecifikácie (WPS). Odborná porota na základe vizuálnej kontroly pridelila súťažiacim body a súčet bodov za oba zvary rozhodol o poradí súťažiacich. V metóde 135 MAG 1. miesto obsadil Patrik Zolčák , 2. miesto Jakub Kuruc obaja zo SOŠt Tlmače, 3. miesto získal Benjamín Čagala zo SOŠt Čadca. V metóde 141 TIG 1. miesto získal Rajmund Škrha zo SOŠt Tlmače, 2. miesto Aydemir Halis zo SOŠ techniky a služieb Šahy a na 3. mieste skončil Miroslav Zelina zo SŠ Martin. V metóde 111 MMA si prvenstvo odniesol Tomáš Déneš zo SOŠ techniky a služieb Šahy, 2. miesto Ján Smutník, SOŠt Čadca a 3. miesto Adrián Valentík , SOŠTt Tlmače.
Okrem hodnotných cien a finančnej hotovosti, ktoré si z rúk štedrých sponzorov prevzali víťazi na prvých troch miestach, z rúk doc. Ing. Jozefa Jasenáka, PhD. a Ing. Dušana Malárika si všetci účastníci XII. ročníka prevzali Tovarišské listy vydané Cechom zváračských odborníkov v Trnave.
Ing. Jana Hollá
Vďaka grantovej podpore nadačného fondu Cloetta pri Nadácii detí Slovenska rozbieha občianske združenie NOW projekt "3D tlač na školách". 8.3.2019 z rúk vedenia nadácie prebral 3D tlačiareň Mgr. Gábor. Teraz si naši žiaci môžu na hodinách počítačovej grafiky vymodelované súčiastky priamo vytlačiť. Aj takáto učebná pomôcka posunie dopredu našich mladých technikov.
Ing. Jana Hollá
11.2.2019 Ing. Tomljenovičová pripravila pre našim chlapcv na intenáte príjemné popoludnie plné zábavy, hudby a súťaženia v anglickom jazyku. Po prvom kole je víťazom programátor zo Srbska P. Čížik, ale ďalší jeho dvaja spolužiaci a zároveň spolubývajúci sú v tesnom závese. Tak uvidíme, ako zabojujú o týždeň. Ak máte chuť zabaviť sa hudbou, spevom, alebo hrou na nejaký nastroj, prídite medzi nich na budúci pondelok.
V dňoch 4. a 5. marca 2019 sme navštívili rodisko našich žiakov zo Srbska. Stretli sme sa s veľmi príjemnými ľudmi, ktorí nás vrelo privítali a zabezpečili nám stretnutie so zástupcami základných škôl v meste Kovačica a Padina. Prostredníctvom týchto zástupcov sme oslovili žiakov končiacich ročníkov s ponukou štúdia na našej škole. Týmto chceme poďakovať za milé privítanie a prístup rodičov naši terajších ale aj budúcich žiakov. Ďakujeme!
vedenie SOŠ technciká Tlmače
Študenti SOŠt z Tlmáč sa pravidelne zúčastňujú rôznych kultúrnych či divadelných predstaveniach. Ani tentokrát tomu nebolo inak. Vybrali sme sa do Nitry, aby sme si vychutnali kultúrny zážitok v podobe pútavého a strhujúceho príbehu na javisku. Nečakaným zážitkom pre nás bolo divadelné predstavenie Otec Goriot, ktorým nás herci Divadla Andreja Bagara v Nitre doslova šokovali. Totálne naplnené hľadisko nitrianskeho divadla si vychutnalo divadelné predstavenie v skvelom podaní, ktoré trvalo vyše troch hodín.
Pútavý dej, strhujúci príbeh Otca Goriota, zaujímavé herecké výkony, výnimočná herecká kresba nás presvedčili o tom, že náš výber predstavenia bol správny. Skvelá inscenácia, plná dramatických momentov, herci v priam horúčkovitom tempe dynamicky stelesňovali neraz konfliktný stav pomocou výbornej komunikácie a pohybu.
V Otcovi Goriotovi zobrazili silu otcovskej lásky, ktorá nepozná hranice. Goriot obetoval všetko svojim dcéram a tomu, aby im zabezpečil šťastný a bezstarostný život. Neexistovalo nič, čo by nebol schopný urobiť pre šťastie svojich dcér, a predsa sa mu nedostala späť ich oddanosť a láska. Zomiera v absolútnej chudobe a opustený.
Po divadelnom predstavení sme si prezreli námestie Nitry a zastavili sa v nákupnom centre, kde sme mali príležitosť kúpiť si suvenír či nejakú maličkosť na pamiatku. Mestečko Nitra sme opustili v popoludní a s veselou náladou sa vrátili domov kultúrne obohatení a plní pozitívnych dojmov.
Mgr. Marián Sabala
Tohtoročnú výzvu na tradičný a dlho očakávaný mikulášsky turnaj vo volejbale prijalo šesť tímov. Tri z nich postavili žiaci IV.D a IV.E triedy. Ďalšie tímy tvorili zmiešane družstvá z III.E triedy. Posledným družstvom, ktoré vždy hrá s veľkým nasadením, sú tohtoroční prváci z I.E triedy. Hralo sa systémom každý s každým, takže nebola núdza o skvelé "lopty", nahrávky, útok i obranu. Výborná nálada, skvelá atmosféra a radosť z hry vládla počas celého turnaja. Víťazstvo i obhajobu z minulého roku si nakoniec vybojovalo družstvo zo IV.D triedy v zložení Jaroslav Petrík, Simon Kocman, Sebastián Vlčko, Maroš Cibulka, Lukáš Lacko a Dominik Birdáč. Prváci v zložení: Alex Lenart, Branislav Libárik, Jozef Homola, Richard Krkoš, Dominik Kováčik a Miroslav Bogdán s náhradníkom Martinom Berkešom. Ťažko prekonávali rešpekt pred staršími spolužiakmi a hoci mali pred turnajom smelé plány, nenašli hernú pohodu a skončili tak, že sa delili s tretiakmi o štvrté a piate miesto.
Volejbal prilákal aj veľa fanúšikov. Priniesol športovú radosť, dobrý pocit a odhodlanie na ďalší ročník.
Hatiarová
Dňa 22. októbra 2018 sa v SOŠ technickej v Tlmačoch uskutočnilo školské kolo súťaže Zenit v elektronike. Súťažilo 8 žiakov študijného odboru mechanik elektrotechnik. Žiaci boli vyberaní na základe triednych kôl a z každého ročníka postúpili do školského kola prví dvaja študenti.
Súťažiaci boli rozdelení na dve skupiny. Skupinu A tvorili žiaci tretieho a štvrtého ročníka, skupinu B tvorili mladší žiaci prvého a druhého ročníka.
Súťaž pozostávala z teoretickej a praktickej časti. Každá časť súťaže bola bodovaná. Teoretickú časť súťaže tvoril test obsahujúci 30 otázok. V teste sa preverovali vedomosti žiakov z rôznych odvetví elektroniky. Druhá časť bola praktická a preverila hlavne praktické zručnosti žiakov. V skupine A žiaci vytvárali zapojenie ovládača osvetlenia v automobile a v skupine B zostavovali nf zosilňovač. Žiaci počas súťaže využívali spájkovaciu techniku, meracie prístroje a rôzne pracovné náradie. Počas súťaže museli dodržiavať zásady BOZP. V záverečnom hodnotení rozhodoval počet bodov z testu a funkčné zapojenie v jednotlivých skupinách.
V skupine A obsadil prvé miesto Alexander Bagita - žiak IV.E triedy, druhé miesto obsadil Tomáš Barát - žiak IV.E triedy. V skupine B sa na prvom mieste umiestnil Jakub Tinák - žiak II.D triedy a na druhom mieste Samuel Halanda - žiak II.D triedy.
Žiaci získali finančné a vecné odmeny, víťazi jednotlivých skupín postupujú na krajské kolo súťaže Zenit v elektronike. Víťazom gratulujeme a prajeme úspechy na krajskom kole.
Ing. Pavol Zajac
Bratislavský závod Volkswagen láka stále čoraz viac návštevníkov. Dňa 17. decembra 2018 sa aj študenti II.E, II.D a I.F triedy zúčastnili hodnotnej odbornej exkurzie v najväčšom automobilovom koncerne na svete - závode na výrobu áut Volkswagen Bratislava. VW pôsobí na Slovensku od roku 1991. Bratislavský závod Volkswagen je jediným automobilovým závodom na svete, vyrábajúcim vozidlá piatich značiek pod jednou strechou - Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen Up, Škoda Citigo, SEAT Mii a karosérie pre Porsche Cayenne. Viac ako 99 % jeho produkcie smeruje na vývoz do 148 krajín sveta. Bolo teda čo obdivovať, prezerať a na vlastné oči presvedčiť sa ako prebieha výrobný proces tejto značky áut.
Takúto príležitosť mal aj druhák Jozef Žíroš, ktorý nám prezradil jeho dojem z exkurzie: „Bola to pre mňa výborná exkurzia, kedy som sa na vlastné oči presvedčil, že tento závod vyrába autá najvyššej kvality za prísnych nielen bezpečnostných, ale predovšetkým technických a technologických podmienok. Tá lanovka na prepravu hotových automobilov bola fantastickým momentom a prekvapením nielen pre mňa, ale aj pre mojich spolužiakov. Majú to fakt vymakané a profesionálne na vysokej úrovni.“
V rámci zaujímavej exkurzie si študenti technického zamerania prezreli jednotlivé pracoviská a obrovské výrobné haly, kde konštruujú vozidlá pre trh do celého sveta pomocou najmodernejšej techniky automobilového priemyslu. Žiaci mali možnosť spojiť teóriu s praxou. Exkurzia bola zameraná na výrobný proces áut, ktorý sa skladá zo 6-tich fáz: lisovňa, karosáreň, lakovňa, montáž, výroba agregátov a Finish center.
„Zaujala nás predovšetkým lisovňa, kde sme doslova s otvorenými ústami z blízkosti pár metrov mohli v ten deň vidieť výrobu jednotlivých častí karosérie najnovšieho pripravované modelu auta na automobilový trh Porsche Cayenne. Treba povedať, že nám to dalo oveľa lepšiu predstavu o výrobnom procese automobilov. Chcel by som aj ja budúci rok po skončení štúdia pracovať v tejto automobilke, doplnil jeden zo študentov nadstavbového štúdia Patrik Levák.
Videli stovky pracujúcich robotníkov, ako vyrábajú autá. Veľa sa naučili a dozvedeli o výrobnom procese vo fabrike Volkswagen Bratislava, a to vďaka podrobnému a komplexnému výkladu sprievodcov.
Mgr. Marián Sabala
Dňa 21. novembra 2018 sa v našej škole uskutočnila olympiáda v anglickom jazyku. Najlepší študenti si mohli otestovať svoje vedomosti z anglického jazyka. Olympiáda pozostávala z písomnej a ústnej časti. Olympiády sa zúčastnilo 16 študentov I. – IV. ročníka. Výsledky sú nasledovné:
1. miesto - Pavel Čížik – I.E 2. miesto – Adrián Ordogh – II.E 3. miesto – Dušan Marušnik – IV.D
Do okresného kola olympiády, ktoré sa bude konať 16. januára 2019 na Strednej umeleckej škole Ladislava Bielika v Leviciach postupuje Pavel Čižik. Všetkým účastníkom olympiády ďakujeme za účasť, víťazom blahoželáme a postupujúcemu budeme držať palce.
Mgr. Martin Gábor, PhDr. Peter Izsóf
Dna 12.10.2018 sa naši žiaci študijného odboru Programátor Programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení a Mechanik elektrotechnik zúčastnili medzinárodnej automobilovej výstavy Autosalón Nitra. Výstava sa konala na výstavisku Agrokomplex v Nitre,
Žiaci si počas výstavy prezreli pavilóny, ktoré boli plné najnovších automobilových noviniek od svetových automobilových značiek. Popri tradičných novinkách automobiliek zaujali žiakov aj elektromobily a vizionárske koncepty. Žiaci si mali možnosť prezrieť exponáty od 242 vystavovateľov s celkovo 45 novinkami. Horúce automobilové novinky z Paríža, 30 značiek, 45 noviniek, výstavné premiéry a zľavy, súťaže, top tuningové autá, kaskadéri, karavany. Opel, Volvo, Nissan, Mitsubishi, Volkswagen, Ford, Mazda a Jeep. Očakávané slovenské premiéry modelov priamo z francúzskeho výstaviska sú Škoda Kodiaq RS, CUPRA Ateca, Hyundai i30 N-line, Citroën Berlingo, Toyota Camry a Corolla. Tí, ktorí inklinujú k športovým vozidlám si taktiež prišli na svoje. Veľké zastúpenie mali aj veterány, hasičská a vojenská technika. Popri výstave automobilov mali žiaic možnosť vidieť vývoj novej servisnej, opravárenskej a garážovej techniky.
Bc. Ján Salaj
Burza informácií - je miestom, kde sa žiaci končiacich ročníkov základných škôl, ich rodičia, výchovní poradcovia, ale aj iní návštevníci mali možnosť informovať o ponuke odborov na stredných školách v Nitrianskom samosprávnom kraji. V konkurencii mnohých škôl sme sa ani my nestratili a zaznamenali veľký záujem o našu školu. Okrem informácií o študijných a učebných odboroch sme návštevníkov informovali o možnosti ubytovania v novootvorenom školskom internáte a o systéme duálneho vzdelávania. Na burze sa s nami zúčastnili aj zástupcovia ZF Slovakia a.s. s ktorými aktívne spolupracujeme v systéme duálneho vzdelávania.
Ing. Jana Hollá
Jakub Valkovič, žiak 3.D triedy
Jakub je reprezentantom Slovenska v plochej dráhe za Speedway Club Žarnovica. Tento ročník sa zúčastnil viacerých medzinárodných súťaží - v SR, v ČR a v Slovinsku. V Prahe na MČR mu ušlo 3.miesto len o pár bodov, v ligách za Žarnovicu sa mu tiež veľmi darilo.
„Tento šport je dosť nebezpečný, ale radšej na to počas pretekov nemyslím. Pustím si hudbu cez sluchadlá a snažím sa trochu uvoľniť. Niekedy sú aj stresy, ale po prvej jazde to vždy opadne. Podporuje ma celá rodina a bez sponzorov by nebolo možné robiť tento finančne náročný šport,“ prezradil nám šikovný študent, budúci programátor Jakub.
Katarína Kováčová, žiačka 1.E triedy
Túto sezónu na MSR bola v silovom trojboji zlatá, v zmiešanej kategórii žien a dorasteniek získala bronz a na ďalšej súťaži na MSR sa umiestnila na 2.mieste, čo je pre ňu tiež veľkým úspechom. Vedie ju tréner Michal Vajda – kulturista, ktorý v roku 2013 získal 3. miesto na MS. Na otázku, prečo si jemná baba vybrala práve tento šport, zareagovala s úsmevom na tvári, že to vyskúšala a začalo ju to napĺňať.
Marek Beňuš, žiak 1.D triedy
Marek Beňuš sa tento školský rok zúčastnil významných súťaží v športovom karate za klub ŠK karate Nová Baňa. Išlo o medzinárodnú súťaž v Srbsku Empi Karate Kup v Subotici a súťaž v Bratislave Slovakia Open, získal tu 3 medaily, 2 zlaté individuálne a 4 bronzové klubové.
„Karate som si vybral preto, lebo vďaka nemu spoznávam nových ľudí, môžem cestovať do rôznych krajín a hlavne sa vďaka nemu cítim lepšie po zdravotnej stránke,“ vyjadril sa ku karate náš zdatný prvák.
Dňa 7.6.2018 sa konalo na našej škole školské kolo súťaže v technickom kreslení. Študenti tried III.D a III.E si zmerali sily v konštrukčnej technickej zručnosti. Úlohou bolo nakresliť súčiastku zobrazenú v priestore do technickej podoby zobrazovania v potrebnom počte pohľadov a v pozdĺžnom reze súčiastky pri dodržaní zásad technického kreslenia. Súťaž ukázala výborné technické myslenie väčšiny študentov. Na popredných miestach sa umiestnili študenti: Jaroslav Petrík, Adrián Žido, Gabriela Sádovská z III.D a Adrián Bátovský z III.E. Títo študenti reprezentovali našu školu 14.6.2018 v regionálnej súťaži, ktorá sa konala na Strednej odbornej škole dopravnej v Bratislave. Jaroslav Petrík získal v kategórii študijných odborov krásne III. miesto. Srdečne gratulujeme.
Ing. A. Uhrecká, PaedDr. J. Babec
Praha, Brno, Ždár nad Sázavou. To sú mestá, kde sa tlmačskí študenti SOŠ technickej úspešne v posledných rokoch zúčastňujú zahraničných odborných stáží prostredníctvom získaných grantov z programu Erasmus+. Nie je to po prvýkrát, nakoľko každoročne sa podarí pripraviť kvalitný projekt, ktorý je schválený agentúrou EÚ a študentom nič nebráni na ceste za novými skúsenosťami a poznaním.
Tentokrát sa zdokonaľovali na dvoch odborných školách zároveň. V Prahe a v Brne, kde počas dvoch týždňov získavali nové vedomosti, zručnosti a predovšetkým skúsenosti vo svojom odbore. Druháci a tretiaci pobudli na stredných školách veľmi podobného zamerania, kde získali nové skúsenosti a zručnosti. Táto príležitosť sa naskytla 10 študentom odboru programátor obrábacích strojov a zariadení a 8 žiakom odboru mechanik elektrotechnik, ktorí si rozšírili a znásobili svoje doterajšie nielen vedomosti, ale aj zručnosti. Aj vďaka tomu sú o ďalší krok vpred pred ich rovesníkmi. Ich dvojtýždňovými domovmi sa stali SŠSE v Brne a SPŠ v Prahe.
Hlavným zámerom je rozšírenie odbornej pripravenosti študentov pre ich budúce profesionálne zaradenie do pracovného pomeru. „Veľmi častou požiadavkou súčasných zamestnávateľov, ktorí spolupracujú nielen s našou školou je zvýšiť odbornú pripravenosť absolventov odborných škôl na programovanie a obsluhu CNC obrábacích strojov a zariadení, či obsluhy PLC systémov a ich realizácií. Preto ponúkame študentom absolvovať odborné stáže počas štúdia. Je to pre nich príležitosť naučiť sa nové veci, programovacie systémy, zapojenie a ovládanie PLC systémov a zlepšiť sa v tom, čo už vedia alebo doteraz sa s tým ešte nestretli. Vďaka schválenému projektu mali študenti možnosť absolvovať odborné stáže v partnerských školách v Prahe a v Brne, ktoré majú tiež kvalitné a moderné vybavenie k výchovno-vzdelávaciemu procesu,“ doplnila riaditeľka SOŠt Tlmače Jana Mrázová.
Vďaka získanému grantu z programu Erasmus+ sa nám podarilo zabezpečiť aj v tomto školskom roku veľmi žiadané a obľúbené odborné stáže pre študentov. „Po dôslednej príprave na stáž a výbere nielen chlapcov, ale aj dievčat z daných odborov, mali príležitosť rozšíriť si odborné zručnosti vo svojom odbore v jednej z hostiteľských škôl v Českej republike. Osem chlapcov a dve dievčatá odboru programátor obrábacích strojov a zariadení zavítalo na pôdu strednej školy v Prahe a osem elektrotechnikov do Brna, kde mali vytvorené veľmi kvalitné podmienky pre zdokonalenie sa v študijnom zameraní. Bola to pre nich výzva, aby nadobudli nové zručnosti a skúsenosti, ktoré potrebujú pre výkon svojho budúceho povolania, na ktoré sa pripravujú,“ prezradila koordinátorka projektu a zástupkyňa riaditeľky školy Mária Medzihradská.
Záujem o odbornú stáž pri výbere bol medzi druhákmi a tretiakmi obrovský. Bol to doslova boj o miesto. Nedostali sa však všetci, len tí, ktorí splnili kritériá pri výbere účastníkov. Aj to svedčí o tom, že o projektoch, ktoré škola robí kolujú medzi žiakmi pozitívne správy. „Veľmi sa teším, že na našej škole máme možnosť vycestovať počas štúdia aj do zahraničia na odborné stáže. Vďaka tomu máme možnosť pracovať aj na takých strojoch a zariadeniach, ktoré my nemáme. Okrem nových skúseností zažijeme veľa zážitkov so spolužiakmi pri spoznávaní kultúrnych a historických pamiatok v Prahe. Aj touto cestou chcem za všetkých stážistov poďakovať zapojeným učiteľom pri príprave a realizácii stáží,“ prezradila druháčka - programátorka Simona Némová.
Po práci mali študenti čas aj na spoznávanie historických miest. Prehliadky historických centier, významných kultúrnych pamiatok oboch miest ich nadchli svojou pompéznosťou. Pre tých, ktorých história až tak „neberie“, tu bola možnosť relaxovať v krásnych sadoch a parkoch. Veľkým lákadlom boli adrenalínové možnosti - motokárová dráha, paintball, laserová aréna, najväčší pražský futbalový štadión, lezecká stena, no až na mieste všetci zistili, že to nie je až také jednoduché prekonávať strach z výšok a plne dôverovať kamarátom v tíme.
Z odbornej stáže si odnášam nielen bohaté skúsenosti, ale aj nádherné zážitky, ktoré som tu so svojimi spolužiakmi mohol prežiť,“ prezrádza nám študent elektrotechniky Patrik Desat. Vzápätí sa k nemu pripája ďalší z účastníkov stáže Dominik Balaj, ktorý ho dopĺňa. „Aj mne sa tam veľmi páčilo. Naučil som sa ovládať jeden z najnovších programov, videl som aj také elektrotechnické programy a zariadenia, o ktorých som doteraz len počul. Táto stáž mi dala do môjho osobného života veľmi veľa.“
Dnes už môžeme povedať, že študenti nám u susedov urobili veľmi dobré meno a otvorili dvere ďalšej spolupráci škôl. Pri rozlúčke padali len slová chvály. Vedenie pražskej a brnenskej školy oceňovalo šikovnosť, záujem, milý úsmev a ochotu našich stážistov a naši zase chválili milé prijatie a starostlivosť. Pre všetkých to boli krásne dva týždne plné nových skúseností a zážitkov. Skúseností, ktoré posilnili vedomie, že sa sami nestratia, že vedia pracovať v tíme, komunikovať v novom prostredí a že sa dokážu o seba postarať. V tomto sú zahraničné stáže nenahraditeľné.
Mgr. Marián Sabala
Pri príležitosti Dňa učiteľov usporiadal Nitriansky samosprávny kraj slávnostné stretnutie, kde boli ohodnotení učitelia stredných škôl. Gratulujeme pani učiteľke Ing. Ľudmile Mrázovej za prínos a vynikajúce pracovné výsledky na Strednej odbornej škole technikej v Tlmačoch.
„Jedinečný“ - ak by ste v Slovníku slovenského jazyka hľadali toto slovo, našli by ste tam popis významu slova ako zriedka, ojedinele sa vyskytujúci, vzácny, neobyčajný, výnimočný, nevídaný, čo nemá páru. Všetky tieto slová naozaj bližšie popisujú súťaž Mladý zvárač, ktorá sa už jedenásty rok konala na pôde Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch. Súťaž je akreditovaná a koná sa pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Cechu zváračských odborníkov v Trnave a s podporou zriaďovateľa Nitrianskym samosprávnym krajom.
Na jedenástom ročníku súťaže, ktorý sa konal 21. marca 2018 sa zúčastnilo 39 súťažiacich z 11-tich stredných škôl z celého Slovenska. Okrem súťažiacich sme na pôde školy, ktorá zároveň pôsobí aj ako Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre zváranie a nedeštruktívne technológie privítali množstvo vzácnych hostí.
Nitriansky samosprávny kraj reprezentoval vedúci Odboru vzdelávania a kultúry RNDr. Vladimír Gubiš a vedúci Oddelenia ekonomických činností Ing. József Kürti. Za Cech zváračských odborníkov v Trnave sa súťažiacim prihovoril doc. Ing. Jozef Jasenáka. V radoch hostí boli aj zástupcovia zamestnávateľov z blízkeho okolia a mali možnosť vidieť v „akcii“ zručných zváračov, ktorí by v budúcnosti mohli rozšíriť rady ich zamestnancov.
O významnosti a jedinečnosti súťaže svedčí aj zloženie hodnotiacej komisie, v ktorej mali zastúpenie odborníci v oblasti zvárania z celého Slovenska.
Súťažiaci si mali možnosť preveriť svoje zručnosti v troch kategóriách - Metóda 141 TIG zváranie v ochrannej atmosfére argónu, Metóda 111 MMA zváranie obalenou elektródou elektrickým oblúkom a Metóda 135 MAG zváranie v ochrannej atmosfére CO2. Najsilnejšou kategóriu s vysokým počtom účastníkov (18 súťažiacich) bola kategória, v ktorej sa zváralo metódou 135 MAG. V tejto kategórii si s chlapcami zmerali sily dve zástupkyne nežnejšieho pohlavia zo SOŠ Košice Šaca a SŠ Martin.
Na základe hodnotenia, ktoré prebiehalo za zatvorenými dverami, kedy nezávislí odborníci skontrolovali kvalitu a vzhľad zvarov, boli vyhlásené nasledovné výsledky:
Metóda 135 MAG:
1. miesto: Dominik Ženčák, Spojená škola Martin
2. miesto: Patrik Zolčák, Stredná odborná škola technická Tlmače
3. miesto: Tomáč Čanecký, Stredná odborná škola technická Čadca
Metóda 111 MMA:
1. miesto: Patrik Kocúrik, Stredná odborná škola technická Tlmače
2. miesto: Viktor Galči, Stredná odborná škola Šahy
3. miesto: Andrej Trnak, Spojená škola Martin
Metóda 141 TIG:
1. miesto: Adrián Bátovský, Stredná odborná škola technická Tlmače
2. miesto: Matej Teknös, Stredná odborná škola Šahy
3. miesto: Rajmund Škrha, Stredná odborná škola technická Tlmače
Najlepší súťažiaci si každoročne odnášajú hodnotné ceny, ktorými do súťaže prispievajú sponzori a partneri súťaže. Ale nie sú to len ceny, ktoré prilákajú každoročne také množstvo súťažiacich. Výborná atmosféra, výmena skúseností, nové informácie v oblasti zvárania, to všetko sú benefity, ktoré súťaž zúčastneným dáva. Víťazi jednotlivých kategórií postupujú do zváračskej súťaže „Zlatý pohár Linde“ , ktorú organizuje Střední odborná škola Frýdek-Místek v Českej republike.
Dúfame, že aj ďalší ročník bude rovnako úspešný a prívlastok „jedinečná“ si naša súťaž aj naďalej zachová .
Ing. Jana Hollá