Výrobná spoločnosť Volkswagen Slovakia je priekopníkom v nasadzovaní najmodernejších technológií, automatizácie a digitalizácie. V rámci projektu "Terminus technicus v praxi" žiaci strojárskych ale aj elektrotechnických odborov absolvovali odbornú prehliadku dvoch hál – karosáreňa agregátna hala a Auto Fora, kde boli oboznámení s históriou a konečnými produktmi, ktoré sa konštruujú v závode. Zoznámili sa s jedinečným svetom elektromobility a z bezprostrednej blízkosti sledovali výrobu čisto elektrického Volkswagenu e-up!.
Žiaci sa rozdelili na 2 skupiny, ktoré po závode sprevádzali dvaja sympatickí mladí sprievodcovia. Žiaci sa dozvedeli zaujímavosti nielen o výrobe automobilov, ale aj o histórii podniku a benefitoch, ktoré ponúka výrobný podnik svojim zamestnancom.
Závod v Bratislave vznikol v roku 1991. V súčasnosti sa v ňom vyrábajú vozidlá Volkswagen Touareg, Audi Q7 a karosérie pre Porsche Cayenne. Od roku 2011 k nim pribudli Volkswagen up!, SEAT Mii a ŠKODA Citigo. Vyrobené vozidlá smerujú najmä do krajín Európskej únie, Číny, USA, Ruska. Bratislavský závod je zároveň jediným automobilovým závodom na svete vyrábajúcim vozidlá piatich značiek pod jednou strechou.
Kým sa v laviciach školy, nad písomnými maturitami, trápili naši štvrtáci - maturanti, žiaci prvých a druhých ročníkov absolvovali odborné exkurzie v rámci projektu „Terminus technicus v praxi“.
V dňoch 14.3. a 15.3. 2023 absolvovali exkurziu vo výrobnom podniku Železiarne Podbrezová, ktorý je výrobcom ocele a oceľových bezšvíkových rúr. Žiaci mali možnosť získať cenné informácie a oboznámiť sa so spracovaním a prípravou vstupných surovín potrebných v procese výroby oceľových bezšvíkových rúr.
Cieľom exkurzie bolo zážitkovou formou sprístupniť žiakom pohľad na výrobu ocele a bezšvíkových rúr. Na vlastné oči mali možnosť vidieť, ako sa "Zo slabosti železa a uhlia sa rodí sila ocele". Prezerali si celý proces premeny oceľového šrotu na presnú rúru.
V rámci exkurzie si mali možnosť prezrieť valcovňu a ťaháreň. Počas celej prehliadky závodu museli dodržiavať prísne bezpečnostné predpisy.
Dozvedeli sa množstvo zaujímavých informácií, ako napríklad, že prvá oceľ tu bola vyrobená v roku 1851 a že elektrická oblúková pec dokáže roztaviť za 1 hodinu 60 ton šrotu pri teplote 1600 °C, že oceľ je jeden z najekologickejších materiálov, pretože je 100% recyklovateľný a že firma svoju produkciu vyváža do viac ako 30 štátov celého sveta.
Na konci prehliadky zamestnankyňa firmy pochválila dvoch našich žiakov - M. Brestenského a B. Chlebu za veľký záujem a množstvo otázok, ktoré jej počas výkladu položili.
Opäť sme sa aj my z SOŠt v Tlmačoch podieľali na humánnej záchrane ľudských životov.
Ročne sa na Slovensku spotrebuje 180 tis. transfúznych jednotiek červených krviniek, na jeden odber pripadá cca 450 ml krvi. Päť litrov krvi môže zachrániť život dvom ľuďom. Najviac sa jej spotrebuje pri operácii srdca, mozgu a hrubého čreva, pri úrazoch s vnútorným krvácaním a pri operáciách nádorov. Preto nebuďme ľahostajní a apatickí.
Medzi našimi žiakmi sa dnes našli aj prvodarcovia, ktorí to zvládli statočne a verím, že aj my učitelia sme pre nich boli príkladom.
Vďaka patrí Vám všetkým, ktorí ste sa do tejto akcie v Starom Tekove zapojili a šírite myšlienky ľudskosti, spolupatričnosti a empatie.
Bronislava Tomljenovičová
V dňoch 06. - 10. 2 2023 sa žiaci Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch, za pomoci štátnej dotácie MŠVVaŠ zúčastnili výchovno-výcvikového lyžiarskeho kurzu /ďalej LVVK/ vo vychýrenom lyžiarskom stredisku Ski Park Snow Donovaly spojený s ubytovaním v nádhernom Penzióne Limba.
Lyžiarskeho kurzu sa zúčastnili najmä prvé a druhé ročníky, ale pridali sa k nám aj niektorí starší žiaci. Žiakov sme rozdelili do piatich družstiev podľa lyžiarskej zdatnosti. Tri najlepšie skupiny zdolávali náročnejšie trasy na vrchu Nová Hoľa pod dohľadom inštruktorov Miroslava Bernáta, Roba Lacka a Bronislavy Tomjlenovičovej, pričom ich cieľom bolo vedieť zjazdiť terén otvorenými a uzatvorenými carvingovými oblúkmi.
U začiatočníkov sme sa zamerali na to, aby vedeli zjazdiť terén oblúkmi z pluhu, z rozšírenej stopy a pre tých talentovaných, základným carvingovým oblúkom na menej strmšom svahu na Záhradišti za pomoci inštruktoriek Olinky Hatiarovej a Majky Kundrikovej.
Počas LVVK sme mali nadpočetnú skupinu skúsených lyžiarov, čo je v dnešnej hektickej dobe, zameranej len na výpočtovú techniku a sedavý spôsob života, veľmi vzácne. Na konci LVVK sa aj z nelyžiarov stali lyžiari, ktorí dokážu bezpečne a technicky správne zjazdiť svah. Snažili sme sa umožniť žiakom hlbšie si osvojiť základy lyžiarskeho športu a tak vytvárať predpoklady pre ich trvalý vzťah k tejto aktivite.
Vyhodnotenie LVVK sa uskutočňovalo každý deň počas výcviku v skupinách, ale aj na poobedňajších nástupoch priebežne, formatívne pri ukončení LVVK s odovzdávaním vecných odmien a diplomov pre najlepších žiakov. Možnosť dostali i súťažiaci v rámci sebahodnotenia.
LVVK prebehol bez vážnych úrazov a žiaci sa počas celého pobytu správali vzorne a nenastala žiadna kolízna situácia.
Celý týždeň nám prialo počasie, užili sme si päť nádherných slnečných dní bez jediného obláčika, počas ktorých sme sa venovali hlavne lyžiarskym zručnostiam žiakov, upevňovaniu priateľstva a vzťahov, zažili sme veľa zábavy pri hraní bowlingu, biliardu, či bazénových šanteniach a odniesli sme si množstvo nezabudnuteľných zážitkov.
V rámci vzdelávacej oblasti má telesná výchova, ako aj zdravie a pohyb, svoje postavenie, a zvlášť lyžovanie, ako pohybová aktivita, ktorá je kombináciou multifunkčných vedomostí, motorických zručností a praktických postojov človeka nesmierny význam pre rozvíjajúceho sa ducha mladej osobnosti. Tieto vlastnosti sú nevyhnutné pre pohybový, fyziologický, psychologický a motorický rast a rozvoj mladého človeka.
Úzkou špecializáciou podmienok na pohyb v konkrétnych podmienkach pomáha lyžovanie prebudiť u žiakov trvalý záujem o telesný pohyb vo voľnej prírode. Lyžovanie vedie žiakov k správnemu vzťahu k vedeniu ich zdravému životnému štýlu a k vzťahu k prírodnej kráse a k jej ochrane. Zmyslom je, aby žiak spoznal pôsobenie a využitie prírodných síl na realizáciu telovýchovných a športových činností.
Ďakujem z celého srdca žiakom, rodičom, priateľom a vedeniu za prežitých „pár“ dní s Vami milí moji žiaci a kolegovia.
Verím, že sa stretneme v tejto športovo-priateľskej nálade zas o rok.
S pozdravom a „horám Zdar!“ Vaša inštruktorka Majka K.
Dňa 24.11.2022 prebehlo krajské kolo ZENITu v elektronike a naše farby hájili dvaja žiaci odboru mechanik elektrotechnik, Dušan Valach a Tadeáš Valent.
Krajské kolo súťaže Zenit sa konalo v Strednej odbornej škole technickej vo Vrábľoch. Študenti stredných škôl Nitrianskeho samosprávneho kraja boli rozdelení do dvoch kategórií A (žiaci 3.a 4. ročníka) a B (žiaci 1. a 2. ročníka ). Súťaž mala dve časti – teoretickú a praktickú. V teoretickej časti mali žiaci za úlohu vypracovať test odborných vedomostí s 30 otázkami. V druhej náročnej praktickej časti pomocou softvéru EAGLE navrhli dosku plošných spojov podľa elektrickej schémy, ktorú následne vyrobili a pred súťažnou komisiou predviedli jej funkčnosť. V kategórii B sa Dušan Valach umiestnil na krásnom 2. mieste.
Gratulujeme
23.novembra 2022 naši žiaci nesklamali a opäť všetkým ukázali, že medzi svojimi rovesníkmi len ťažko nájdu premožiteľov. Tentokrát mali možnosť preukázať svoje vedomosti a zručnosti v krajskom kole súťaže ZENIT v strojárstve.
Vyhlasovateľom 23. ročníka súťaže je MŠVVaŠ SR a metodickým, organizačným a finančným garantom je Štátny inštitút odborného vzdelávania. Už piaty rok sa krajské kolo súťaže Zenit v strojárstve konalo na pôde SOŠ technickej v Tlmačoch. V tomto ročníku boli naši žiaci znovu úspešní a náš kraj budú reprezentovať na celoštátnom kole v kategórii ručné a strojové spracovanie kovov.
Súťažilo sa v štyroch kategóriách. S - strojové obrábanie, R - ručné postupy spracovania, C - výroba pomocou technológií CNC a kategória A - obsahovo je určená pre žiakov stredných priemyselných škôl - kreslenie výkresov v grafickom programe, pevnostné výpočty. Najsilnejšou kategóriou bola v tomto ročníku kategória strojového obrábania (S), kde prvé miesto získala naša Melánia Plašeková, žiačka II. D triedy. Prvé miesto v kategórii ručných postupov spracovania získal Pavol Lasab, žiak II.E triedy a len o pár bodov na druhom mieste v tejto kategórii skončil jeho spolužiak Peter Štefanka. Nesklamali ani ďalší zástupcovia z radov našich žiakov - Peter Kárás z III.D triedy obsadil krásne druhé miesto v kategórii CNC programovania a tretie miesto v kategórii strojového obrábania patrilo Martinovi Slukovi z II.D triedy.
Gratulujeme a držíme palce na celoštátnom kole, ktoré sa bude konať 21.-23.februára 2023.
Dňa 25. novembra 2022 sa v našej škole uskutočnila olympiáda v anglickom jazyku.
Najlepší študenti si mohli otestovať svoje vedomosti z anglického jazyka. Olympiáda pozostávala z písomnej a ústnej časti. Súťaže sa zúčastnili študenti I. - IV. ročníka v kategóriách 2 A a 2B. Výsledky sú nasledovné:
Kategória 2A
1. miesto - Dušan Valach – II.D
2. miesto – Adrián Pálaj – II.D
3. miesto – Martin Šimečík – I.D
Kategória 2B
1. miesto - Alex Kováč – III.A
2. miesto – Dávid Hanula – IV.D
3. miesto – Alexander Desat – IV.D
Všetkým účastníkom olympiády ďakujeme za účasť, víťazom blahoželáme a prajeme im ešte veľa radosti s angličtinou.
Mgr. Martin Gábor, PhDr. Peter Izsóff
29.11.2022 sa konal XVI. ročník celoslovenskej súťaže odborných vedomostí a praktických zručností žiakov stredných odborných škôl v oblasti strojárstva a naši chlapci pre školu vybojovali krásne druhé miesto.
Vyhlasovateľom a organizačným garantom súťaže je Sekcia odborného, ďalšieho a celoživotného vzdelávania pri Slovneskej a obchodnej komore a usporiadateľom bola Spojená škola v Martine. Každá škola mohla do súťaže prihlásiť dvoch žiakov z odboru mechanik strojov a zariadení alebo z odboru strojný mechanik.
Cieľom vyhlasovateľa a organizátorov bolo upevniť u žiakov vzťah k zvolenej profesii, rozvíjať ich odborné vedomosti, zručnosti, schopnosti a aktivitu a hlavne umožniť žiakom vzájomne si konfrontovať odborné zručnosti, vedomosti a návyky z prípravy na povolanie, s dôrazom na odbornosť a tvorivosť ako i výmenu skúseností medzi pedagógmi.
Súťaž pozostáva z teoretickej a praktickej časti. V praktickej časti mali súťažiaci za úlohu vyhotoviť výrobok podľa zadania. Išlo dve licovacie časti zostavy, ktoré súťažiaci vyrábali len ručným spracovaním. Teoretická časť pozostávala z písomného testu, ktorého obsahom bolo 30 otázok z učiva 1. až 3. ročníka príslušných odborov.
Našich mechanikov strojov a zariadení na súťaži zastúpili Pavol Lasab a Peter Štefanka. V celoslovenskej konkurencii Pavol Lasab obsadil 4. miesto a Peter Štefanka 8. miesto. Po spočítaní dosiahnutých bodov za jednotlivé školy nám chlapci priniesli ďalší pohár a diplom za celkové II. miesto.
Srdečne pozývame deviatakov a aj ich rodičov na Deň otvorených dverí, ktorý sa bude konať 16.11.2022 v priestoroch našej školy. Máte možnosť získať informácie o odboroch, ktoré škola ponúka a stretnúť sa so zástupcami firiem, ktorí našim žiakom zabezpečujú duálne vzdelávanie.
Tešíme sa na Vašu návštevu.
Orava je región bohatý na prírodné, no i kultúrne krásy. My sme sa zamerali na tie druhé, ktoré súvisia s krásou slova v literatúre. Vybrali sme sa na dvojdňovú literárno-poznávaciu exkurziu do prekrásneho prostredia Oravy. Pod vedením pedagógov sa tlmačskí stredoškoláci podľa hesla „lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť“, vydali po stopách troch velikánov slovenskej literatúry - Pavla Országha Hviezdoslava, Martina Kukučína a Mila Urbana.
Tohtoroční tretiaci a prváci, študenti Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch, navštívili Pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej, Hviezdoslavovo múzeum v Dolnom Kubíne, Hviezdoslavovu hájovňu pod vrchom Babia hora, kde spoznali bližšie skvosty slovenskej literatúry. Videli ukážky vzácnej a hodnotnej Čaplovičovej knižnice. Cieľom exkurzie bolo sprostredkovať študentom osobnú skúsenosť so životnými príbehmi významných osobností slovenskej literatúry pochádzajúcich z tohto regiónu.
Prvou zástavkou na Orave bolo rodisko spisovateľa Martina Kukučína. Dedinka Jasenová, učupená medzi vrchmi a v nej chalúpka, v ktorej sa Kukučín narodil, útly domček. Všetci sme sa dnu nevošli, a tak sme museli skláňať hlavy pod nízkymi stropmi, ale i históriou a životom ľudí vo vtedajších ťažkých časoch. O jednom z najvýznamnejších predstaviteľov realizmu sme sa dozvedeli veľa, ale prekvapilo nás najmä to, že veľkú časť svojho života prežil v Chorvátsku a v Južnej Amerike, kde našiel inšpiráciu a námety svojich kníh. Naša pozornosť sa sústredila na autorov rodný dom, ktorý bol zrekonštruovaný. Zaujímavý výklad o živote tohto reprezentanta slovenskej prózy bol spojený s prehliadkou fotografického materiálu, ktorý dokumentuje životné cesty a tvorbu v slovenskom, aj v chorvátskom prostredí. Jednotlivé miestnosti sú zariadené dobovým nábytkom tak, ako to bolo za spisovateľovho života. Vedľa rodného domu mali študenti možnosť vidieť i sochu Kukučína v nadživotnej veľkosti.
Druhou literárnou zastávkou bolo Literárne múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. V jednotlivých miestnostiach múzea si počas odborného výkladu prezreli obrazový a textový materiál doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalostí básnika. Pozreli si stálu expozíciu o jeho živote obohatenú o kvíz, ktorý ich nabádal pozorne počúvať, aby vedeli správne odpovedať na otázky a vyplniť úlohy.
Študentom prijalo pekné počasie a preto ich kroky smerovali aj do Hviezdoslavovej hájovne, ktorá je jednou z najkrajších turistických atrakcií severného Slovenska.
Celému podujatiu pridalo na atraktivite aj skutočnosť, že technici z Tlmáč strávili jednu noc mimo domova v penzióne Slanický dvor v blízkosti Oravskej priehrady, čím sa exkurzia zároveň stala výletom plným zábavy a nezabudnuteľných zážitkov. Vieme, že dané poznatky z exkurzie budú využívať dlhé roky, no i zážitky so spolužiakmi im dlho zostanú v pamäti.
Mgr. Marián Sabala
Stredoškoláci z Tlmáč dosiahli ďalší výborný úspech. Tentokrát veľmi dobre obstáli v náročnom vedomostnom kvíze, ktorého 23. ročník sa konal v Leviciach. V Dome Matice slovenskej v Leviciach sa stretli trojčlenné družstvá stredných škôl okresu Levice na súťaži „Poznaj svoju vlasť“, ktorú organizuje miestny odbor Matice slovenskej. Zúčastnilo sa jej osem stredných škôl Levického okresu, ktoré medzi sebou súťažili formou kvízu v troch kolách. Naši študenti úspešne bodovali v silnej konkurencii svojich rovesníkov aj v tomto školskom roku.
Ako každý ročník súťaže nebolo tomu inak ani teraz. Stredná odborná škola technická v Tlmačoch mala svoje zastúpenie. Trojčlenný tím tvorili študenti štvrtého ročníka technického odboru mechanik elektrotechnik v zložení: Adam Belecky, Peter Lukács a Tadeáš Valent. Aj keď po prvom kole boli výsledky ešte veľmi tesné, ďalšie dve kolá ukázali rozdiely vo vedomostiach jednotlivých tímov.
Zúčastnení študenti museli hlboko načrieť do svojich vedomostí o Slovensku a našom regióne. Vo všetkých troch kolách kvízu - slovenská literatúra, história a príroda naše družstvo získalo úctyhodných 29 bodov rovnako ako ďalší tím. V rozstrele, tesne o jeden bod, sa nakoniec umiestnili na štvrtom mieste, z ktorého mali študenti obrovskú radosť. Otázky boli veľmi náročné a preto nás toto umiestnenie milo potešilo zároveň, keďže konkurencia bola veľmi silná. Získali sme do zbierky ďalšie cenné umiestnenie v tejto súťaži. Úspešnému tímu blahoželáme a ďakujeme za úspešnú a vzornú reprezentáciu SOŠT Tlmače.
Mgr. Marián Sabala
V rámci projektu “Termínus technicus v praxi" , žiaci prvých ročníkov odboru programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, mechanici strojov a zariadení a mechanici mechatronici navštívili spoločnosť RIBE Slovakia k.s. v Nitre. Je jednou z firiem, ktorá patrí do skupiny RIBE GROUP s viac ako 100 ročnou históriou. Spoločnosť sa zaoberá výrobou a predajom spojovacieho materiálu, skrutiek predovšetkým pre automobilový priemysel, poskytovanie služieb v chemicko-tepelnom spracovaní kovov, montáži skrutiek a povrchových úprav kovov.
Žiaci mali možnosť nahlidnúť do výrobných priestorov spoločnosti, kde im zamestnanci spoločnosti vysvetlili postup výroby rôznych druhov skrutiek a iných spojovacích súčiastok, ktoré firma vyrába hlavne pre automobilový priemysel. Celá prehliadka bola spojená aj s odborným výkladom a podrobným popisom postupu výroby špeciálnych skrutiek vyrábaných na zákzku.
Zamestnancom spoločnosti veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu návštevu.
Ing. Jana Hollá
Skvelý nápad, dobrá myšlienka a charitatívny rozmer boli hlavné atribúty najväčšej športovej exhibície Legendy Slovenska vs. Osobnosti Integrácie. Na futbalovom štadióne pod Zoborom v Nitre s účasťou takmer 7000 žiakov sa stretli rôzne osobnosti z oblasti kultúry, športu, vedy či spoločenského života, ktorých spájala nosná myšlienka podujatia – eliminácia nenávistných prejavov na deťoch, odsúdenie šikany a ďalších nenávistných javov v spoločnosti. Cieľ podujatia – povzbudenie žiakov k aktívnemu životnému štýlu, rešpektu a tolerancii – zároveň korešponduje s ustanovením Pamätného dňa boja proti nenávistným prejavom na deťoch, preto aj záštitu nad podujatím prevzal predseda NR SR v spolupráci s Ministerstvom školstva. Charitatívny futbalový zápas zaručoval, že výťažok z podujatia smeroval do neziskových organizácií, nemocníc, športových klubov, ale i k jednotlivcom. Naši žiaci si užili neopakovateľnú atmosféru a zážitok z športových i hudobných vystúpení v nich bude ešte dlho rezonovať.
Mgr. Katarína Ružičková
18.10.2022 sa žiaci prvých, druhých a štvrtého ročníka zúčastnili zujímavého Dňa kariéry v elektrárňach, ktoré organizovali Slovenské elektrárne, a.s. v Infocentre Energoland Mochovce. Bol to plný deň zaujímavých prednášok a aktivít, ktoré pripravili zamestnanci elektrární pre žiakov stredných a vysokých škôl.
O tom, že najlepšia reklama je spokojný zamestnanec sme sa presvedčili v Slovenských elektrárňach Mochovce. Pracovný trh neustále žiada absolventov SOŠ technickej v Tlmačoch, preto aj v rámci Dňa kariéry boli našim žiakom prezentované rôzne pracovné pozície s perspektívou kariérneho rastu a stabilného zamestnania. Ako funguje trh s elektrinou, ako si správne vybrať zamestnávateľa, aká je budúcnosť energetiky, aké nezmysly fyziky sú vo filmoch, aký vplyv má umelá inteligencia na predikciu výroby energie na základe počasia? Na tieto a mnohé iné otázky sme sa dozvedeli odpovede, ktoré boli zúčastneným sprístupnené formou podnetných diskusií, prezentácií, prednášok a kvízových otázok. SE podporujú našich žiakov v praktickej výchove mladých technikov, odbornom výcviku, programe pre absolventov, praxi, brigádach, letných stážach a my budeme len radi, ak žiaci SOŠ t využijú svoj potenciál, získané vedomosti a stanú sa z nich lídri vo svojom odbore.
Mgr. Katarína Ružičková
Aj tento školský rok Štátny inštitút odborného vzdelávania zorganizoval súťaž so zameraní na elektroniku pre žiakov 1. a 2 ročníkov stredných odborných škôl SR s názvom „Súťaž mladých elektronikov“. Cieľom už 4. ročníka tejto súťaže je zapojiť čo najviac žiakov stredných škôl do aktivít, v rámci ktorých si môžu konfrontovať svoje odborné vedomosti a praktické zručnosti z elektroniky a elektrotechniky. Miestom konania bolo Školiace stredisko KIA v Gbeľanoch pri Žiline a súťaž sa konala v dňoch 18.-19.10.2022.
Súťaže sa zúčastnili aj dvaja žiaci našej školy – Dušan Valach a Adam Tichý z II.D triedy. Počas dvoch dní mali súťažiaci preukázať svoje teoretické vedomosti a praktické zručnosti v konkurencii svojich rovesníkov z celého Slovenska.
V prvý deň mali za úlohu riešiť e-test pozostávajúci z otázok z oblasti elektrotechniky, elektroniky a výpočtovej techniky. Súčasťou testu boli aj otázky týkajúce sa ochrany a bezpečnosti pri práci s elektrickými zariadeniami a základnej znalosti elektrotechnickej angličtiny. Test bol zameraný na schopnosť orientovať sa v danej problematike, na schopnosť riešiť konkrétne problémy aplikáciou nadobudnutých teoretických vedomostí a na orientáciu vo využívaní elektrotechniky v praxi. V rámci praktickej časti bolo úlohou súťažiacich vytvoriť a zapojiť elektronický obvod podľa predloženej schémy zapojenia. Zhotovené elektronické stavebnice „Elektronická hra na postreh s mikrokontrolérom“ žiaci predviedli na záver komisii. Súčasťou hodnotenia praktickej časti bolo samozrejme overenie funkčnosti zapojenia, hodnotila sa kvalita spájkovania, tvarovanie súčiastok a aj čas zhotovenia.
Súťaže za zúčastnilo 45 žiakov stredných škôl z celej Slovenskej republiky. V tejto konkurencii si celkové víťazstvo odniesol náš žiak Dušan Valach. Okrem pohára pre víťaza si z rúk Ing. Branislava Hadára, riaditeľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, prevzal množstvo hodnotných cien, ktoré ako zanietený elektrotechnik určite využije. Zahanbiť sa nenechal ani Adam Tichý, ktorý skončil na krásnom 5. mieste. Pre výrazné úspechy žiakov sa komisia rozhodla udeliť aj Mimoriadnu cenu Ministerstva hospodárstva SR jednej z najlepšie pripravených škôl. Sme veľmi radi, že tou ocenenou školou bola práve naša, Stredná odborná škola technická v Tlmačoch.
Našim žiakom ďakujeme za ochotu reprezentovať a ešte viac za výborné umiestnenie. Ale vďaka patrí aj Ing. Jánovi Kuníkovi, učiteľovi odborných elektrotechnických predmetov a odborného výcviku, ktorý žiakov na súťaž pripravoval a aj počas súťaže nad nimi držal ochrannú ruku. Ing. Jana Hollá
Chceli by sme sa poďakovať každému jednému darcovi, ktorý dnes prišiel na SOŠ technickú v Tlmačoch a daroval vzácnu krv. Bolo nás dokopy 35, niektorí prvodarcovia, najmä z radov našich žiakov, ale aj učitelia a dobrovoľníci z okolia. Zároveň by sme chceli poďakovať Národnej transfúznej službe SR, ktorá nám už niekoľko rokov umožňuje túto dôležitú aktivitu realizovať na pôde našej školy.
Sme veľmi radi, že aj takýmto spôsobom pomáhame tým, ktorí to potrebujú, denne sa tak podarí zachraňovať ľudské životy. Z mnohých našich žiakov sa stali pravidelní darcovia a viem, že to bolo práve na našej škole, kedy sa pvý krát rozhodli pre tento záslužný čin. Ďakujeme všetkým 👏