Hlavné menu

  • Celoslovenské finále súťaže mladých elektronikov v Trenčíne

     

    V dňoch 8. a 9. Októbra sa v Trenčíne konala súťaž mladých elektrotechnikov, ktorej cieľom bolo podporiť talentovaných študentov v oblasti elektroniky, techniky a inovatívneho myslenia. Súťaž pritiahla desiatky nadšených účastníkov zo stredných odborných škôl a gymnázií s technickým zameraním.

    Praktické zručnosti aj technické vedomosti

    Súťaž bola rozdelená do viacerých kategórií – od teoretického testu z elektrotechniky až po praktickú časť, kde študenti museli zapojiť a oživiť elektronický obvod podľa zadania. Nechýbala ani kategória "voľný projekt", v ktorej súťažiaci predstavili vlastné konštrukcie – od jednoduchých blikajúcich LED obvodov až po zložité mikrokontrolérové systémy.

    Kreativita, presnosť a tímová práca

    Porota, zložená z učiteľov, odborníkov z praxe a bývalých absolventov, hodnotila nielen technickú správnosť riešení, ale aj kreativitu, celkové prevedenie a schopnosť študentov prezentovať svoj projekt. Mnohí účastníci prekvapili vysokou úrovňou vedomostí, inovatívnym prístupom aj tímovou spoluprácou.

    Výsledky a ocenenia

    Martin Ižold sa umiestnil na 13.mieste a Michal Sziudzik na 23. mieste z celkového počtu 46 účastníkov. Obaja sú študenti 1.E triedy. 

    Druhou súťažou bola obhajoba vlastných výrobkov, kde Michal predviedol svoje Fm rádio a skončil na peknom 5. mieste. 

    Víťazi si odniesli diplomy, vecné ceny a predovšetkým cenné skúsenosti, ktoré môžu využiť pri ďalšom štúdiu alebo v budúcom povolaní.

    Budúcnosť patrí technológiám

    Cieľom súťaže bolo nielen preveriť vedomosti a zručnosti mladých elektrotechnikov, ale aj motivovať ich k ďalšiemu rozvoju v oblasti techniky a inovácií. V čase, keď technológie napredujú rýchlejšie než kedykoľvek predtým, má každá podobná aktivita veľký význam.

    Ing. Ján Kunik

  • Žiaci našej školy navštívili Autosalón Nitra 2025

    9. 10. 2025

    Dňa 9.10.2025 sa žiaci 1.C a 1.E triedy zúčastnili Autosalónu Nitra 2025, jedného z najväčších automobilových podujatí na Slovensku.Počas dňa si študenti prezreli celý pavilón plný modelov áut, veteránov a tuningových vozidiel, ktoré zaujali svojím dizajnom aj technickým spracovaním. Veľkým zážitkom bolo aj vyskúšanie driftovania, ktoré im prinieslo poriadnu dávku adrenalínu.Zároveň sa na výstavisku konali aj Majstrovstvá Slovenska v e-športoch, kde si mohli návštevníci pozrieť súboje najlepších slovenských hráčov.Návšteva autosalónu bola pre študentov nielen zábavná, ale aj poučná – mohli naživo vidieť moderné trendy v automobilovom priemysle, elektrické a hybridné novinky či technické inovácie, ktoré formujú dopravu budúcnosti.

    Viac informácií o Autosalóne: 

  • Účelové cvičenie prvých a druhých ročníkov

    15. 10. 2025

    15.10.2025 sa na našej škole uskutočnilo tradičné účelové cvičenie žiakov prvých a druhých ročníkov, ktoré je každoročne zamerané na preverenie vedomostí, zručností a schopností našich študentov v rôznych praktických oblastiach. Vyučujúci pripravili pre žiakov rozmanité stanovištia, na ktorých si v menších, približne šesťčlenných skupinách mohli vyskúšať svoje schopnosti nielen teoreticky, ale aj prakticky. V rámci témy Zdravotná príprava si žiaci zopakovali a prakticky precvičili: všeobecné zásady prvej pomoci, použitie zdravotníckeho materiálu,  ošetrenie rany,  postup pri poruchách dýchania,  masáž srdca, zastavenie rôznych druhov krvácania. Pod vedením vyučujúcich a pracovníčky Slovenského Červeného kríža si žiaci vyskúšali modelové situácie, ktoré môžu nastať v bežnom živote. Vďaka tomu sa naučili, že rýchla a správna reakcia môže zachrániť ľudský život. Druhou časťou cvičenia bola téma Pohyb a pobyt v prírode. Žiaci sa naučili: určovať svetové strany podľa prírodných javov, orientovať sa podľa mapy a buzoly, určovať azimut na terénny bod, rozpoznávať topografické značky, a zisťovať vlastnú polohu na mape.

    Účelové cvičenie však nebolo len o vedomostiach – nechýbala ani zdravá dávka pohybu a súťaženia. Žiaci si mohli zmerať sily v silovom trojboji, vyskúšať si streľbu na terč a zaspomínať si na hodiny telesnej výchovy pri futbalovom zápase.

    Ďakujeme všetkým vyučujúcim, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii stanovišťa, ako aj pracovníčke Červeného kríža za odbornú pomoc a cenné rady. Vďaka ich nasadeniu si žiaci odniesli množstvo nových poznatkov, skúseností a aj pekných zážitkov.

  • Naši žiaci na Jesennej škole participácie a podnikania

    V dňoch 7. – 10. októbra 2025 sa naši žiaci zúčastnili podujatia Jesenná škola participácie a podnikania, ktoré sa konalo v krásnom prostredí Starej Lesnej. Toto inšpiratívne podujatie organizoval Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) a prinieslo účastníkom množstvo nových poznatkov, skúseností a motivácie.

    Počas štyroch dní absolvovali žiaci rôzne prednášky a workshopy zamerané na podnikanie, investovanie, finančnú gramotnosť, typológiu osobnosti a branding, teda budovanie vlastnej značky. Dozvedeli sa, ako lepšie spoznať svoje silné a slabé stránky a ako ich efektívne využiť pri tímovej práci či rozvíjaní vlastných projektov.

    Lektori boli veľmi inšpiratívni a skúsení, svoje poznatky dokázali odovzdať zrozumiteľne a s množstvom praktických príkladov. Okrem teoretických častí nechýbali ani praktické aktivity – tvorba podnikateľského plánu, diskusie o nápadoch či cvičenia zamerané na osobnostný rozvoj.

    Celé podujatie sa nieslo v príjemnej, tvorivej atmosfére a žiaci si z neho odniesli nielen nové vedomosti, ale aj motiváciu, sebavedomie a chuť rozvíjať svoju podnikavosť. Jesenná škola participácie a podnikania im ukázala, že podnikavosť a spolupráca sa dajú rozvíjať v každom z nás – stačí mať odvahu začať.

  • Burza informácií 2025

    9. 10. 2025

     Technické odbory - vstupenka do sveta moderných technológií

    Dňa 9. novembra 2025 sa v priestoroch Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny uskutočnila tradičná Burza informácií, pod záštitou úradu, určená predovšetkým pre žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl. Podujatie malo za cieľ predstaviť ponuku stredných škôl z Nitrianskeho kraja a pomôcť žiakom pri výbere ďalšieho študijného smeru.

    Medzi vystavovateľmi nemohla chýbať ani naša Stredná odborná škola technická v Tlmačoch, ktorú zastupovali žiaci Daniel Frtús a Adam Kunik z IV. D triedy odboru mechanik elektrotechnik pod vedením majstra odbornej výchovy Mgr. Lukáša Lacka. Ich stánok zaujal nielen modernými vizuálnymi pomôckami, ale aj interaktívnymi ukážkami z oblasti strojárskych a elektrotechnických odborov. Chlapcov prišla podporiť aj pani riaditeľka Ing. Jana Mrázová.

    V rámci prezentácie sme sa snažili ukázať žiakom základných škôl, že štúdium techniky dnes už nie je len o teórii a tradičných nástrojoch – je to vstupenka do sveta moderných technológií a inovácií. Na burze si mohli vyskúšať zvárací simulátor, ktorý verne a bezpečne preniesol reálnu prax zvárania do virtuálneho prostredia. Záujem u návštevníkov vzbudili aj virtuálne okuliare, ktoré im doslova otvorili dvere do fascinujúceho sveta strojárstva. Pomocou nich mohli mladí návštevníci vo virtuálnej realite skladať diely sústruhu či vŕtačky – skúsenosť, ktorá zábavnou a interaktívnou formou ukázala, ako technické odbory dokážu spojiť praktické zručnosti s najnovšími technologickými trendmi.

    Novinkou tohto ročníka bola aj účasť zástupcov spoločnosti Slovenské elektrárne a.s., ktorí práve od školského roka 2025/2026 začali s našou školou spolupracovať v rámci duálneho vzdelávania. Ich prítomnosť bola jasným signálom, že odborné školy a prax idú ruka v ruke a že našim študentom sa otvárajú skvelé možnosti pre budúcu kariéru.

    Daniel Frtús sa o svojich pocitoch z burzy vyjadril veľmi úprimne:"Keď sa pozerám na žiakov, ktorých poznám ešte zo základnej školy, uvedomujem si, ako rýchlo ten čas letí. Všetci mi to hovorili už pred štyrmi rokmi, ale až teraz, keď som už štvrták a stretávam svojich bývalých mladších spolužiakov, mi to došlo naplno."

    Počas celého dňa sa pri stánku našej školy zastavilo veľa zvedavých žiakov a ich učiteľov. Všetci ocenili nielen praktické ukážky, ale aj ochotu našich študentov a pedagógov poradiť, odpovedať na otázky a porozprávať o živote na škole. Každý, kto sa zastavil, si mohol odniesť aj propagačné materiály a malý darček ako pamiatku na tento deň.

    Sme radi, že sme mohli predstaviť našu školu a ukázať, že technické odbory majú živú tradíciu i sľubnú budúcnosť. Veríme, že mnohí z týchto žiakov sa čoskoro stanú súčasťou našej školy.

    Budeme veľmi radi, ak sa spoločne, teraz už aj s rodičmi, stretneme 14. novembra 2025 na Dni otvorených dverí v priestoroch Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch. Príďte si pozrieť školu, spoznať učiteľov, študentov a všetko, čo vás zaujíma o štúdiu u nás!

  • Deň otvorených dverí

    14. 11. 2025
  • Malí prváci, veľké pokroky

    Už uplynul mesiac, odkedy k nám do školy pribudli naši noví prváci, a môžeme povedať jedno – majú sa čím pochváliť! Počas odborného výcviku mali možnosť ukázať, čo všetko sa za ten čas naučili. Majstri ich pozorne sledovali pri práci, hodnotili dochádzku, dodržiavanie pokynov a hlavne pokroky, ktoré každý z nich dosiahol. Najlepší žiaci si zaslúžene odniesli slovnú pochvalu a malé darčeky od majstrov. Medzi ocenenými sú z I.D triedy Matúš Laktiš a Boriš Ondriškovič, z I.E triedy Marek Mikula, Martin Čudai a Martin Ižold a z I.C triedy Leonid Novikov. Dúfame, že ich nadšenie povzbudí aj ostatných, aby sa snažili a zlepšovali svoje výkony.

    Takže prváci, len tak ďalej – tešíme sa na vaše ďalšie pokroky a úspechy!

     

  • Školské kolo súťaže Mladý elektrotechnik 2025

    1. 10. 2025

    Dňa 1.10.2025 sa na našej škole konalo školské kolo súťaže Mlady elektrotechnik, ktorého cieľom bolo preveriť odborné vedomosti, praktické zručnosti a tvorivé myslenie našich žiakov v oblasti elektroinštalácií, elektroniky a základov elektrotechniky.

    Do súťaže sa zapojilo 15 študentov z prvého ročníka v odbore Mechanik elektrotechnik. Súťaž bola rozdelená do dvoch hlavných častí – teoretickej a praktickej. V teoretickej časti žiaci riešili test zameraný na elektrické obvody, merania, bezpečnostné predpisy a poznatky z elektronických súčiastok. V praktickej časti museli podľa zadanej dokumentácie zostaviť a zapojiť elektrický obvod, pričom sa hodnotila presnosť, funkčnosť, estetika zapojenia a dodržanie bezpečnostných zásad.

    Výsledky školského kola:

    1. miesto: Martin Ižold 1.E

    2. miesto: Michal Siudzik 1.E

    Víťaz školského kola bude našu školu reprezentovať v celoslovenskom  kole súťaže, ktoré sa uskutoční v Trenčíne. Držíme mu palce a prajeme veľa úspechov!

    Všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť, predvedený výkon a záujem o odbor. Veríme, že podobné aktivity motivujú študentov k ďalšiemu odbornému rastu a rozvíjaniu svojich zručností. 

    Ing. Ján Kunik

  • Návšteva zážitkového centra vedy Aurelium

    Dňa 30. septembra 2025 sa žiaci 3.D triedy pod vedení triedneho učiteľa zúčastnili exkurzie v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave. Cieľom tejto návštevy bolo ukázať žiakom, že veda nie je len teória v učebniciach, ale že ju možno objavovať a zažívať vlastnými zmyslami. Aurelium je moderné interaktívne centrum, ktoré zábavným spôsobom približuje princípy prírodných a technických vied širokej verejnosti, najmä žiakom a študentom.

    Po príchode ich privítal lektor, ktorý ich oboznámil s fungovaním centra a pripravil si pre nich krátku ukážku experimentov. Žiakov zaujala najmä laserová show a demonštrácia elektrických výbojov v rámci expozície Teslov svet. Následne mali možnosť voľne sa pohybovať po celom priestore a vyskúšať si desiatky interaktívnych exponátov. Každý si mohol na vlastnej koži otestovať zákonitosti mechaniky, elektromagnetizmu, optiky, hydrauliky či robotiky. Niektoré exponáty si vyžadovali spoluprácu viacerých ľudí, čo podporovalo tímového ducha a vzájomnú komunikáciu.

    Veľký úspech zožal aj model 3D odtlačku tela, optické ilúzie či interaktívne pokusy s kvapalinami. Počas celej prehliadky boli k dispozícii odborní lektori, ktorí ochotne vysvetľovali fungovanie jednotlivých zariadení a odpovedali na zvedavé otázky našich chlapcov. Atmosféra v centre bola veľmi príjemná a motivujúca – každý si našiel niečo, čo ho zaujalo, bez ohľadu na to, či má bližšie k fyzike, biológii alebo technike.

    Z Aurelia si odniesli nielen nové poznatky, ale aj zážitok, ktorý len ťažko sprostredkuje učebnica. Vďaka tejto exkurzii žiaci mohli lepšie pochopiť, ako funguje svet okolo nás, a mnohí si odniesli aj novú inšpiráciu do ďalšieho štúdia.

  • Naši žiaci na Dni rešpektu a športu: Spoločne za slušnosť a toleranciu

    V pondelok 22. septembra 2025 sa naši žiaci zúčastnili výnimočného podujatia Deň rešpektu a športu, ktoré sa uskutočnilo na Štadióne Antona Malatinského v Trnave. Podujatie nieslo silné posolstvo: „Byť slušný je COOL“.

    Hlavným cieľom Dňa rešpektu a športu je upozorniť na problém šikany, nenávistných prejavov a sociálneho vylúčenia a zároveň podporiť hodnoty ako rešpekt, solidarita a rovnosť príležitostí. TERAZ.sk+2trnava-vuc.sk+2 Organizátori chceli ukázať mladým, že slušnosť nie je slabosť, ale prejav sily a že v ťažkých chvíľach nie sú na problémy sami. Tento ročník bol zároveň československý – pozvanie prijalo aj 2000 detí z Českej republiky.

    Podujatie sa začalo o 10:00 hodine ráno a prinieslo bohatý program, ktorý zahŕňal:

    • Exhibičný futbalový zápas známych slovenských a českých osobností, prepojený s myšlienkou inklúzie a spoločných hodnôt.
    • Vyhlásenie výsledkov súťaže Integračný čin roka 2025, do ktorej sa zapojili základné a stredné školy z celého Slovenska.
    • Kultúrny program s vystúpeniami známych hudobníkov a umelcov, ktorí svojím prejavom podporili myšlienky rešpektu a tolerancie.

    Počas dňa sa na štadióne zišlo približne 18 000 detí z rôznych škôl Slovenska.

    S hrdosťou môžeme povedať, že medzi zúčastnenými boli aj naši žiaci. Ich prítomnosť a nadšenie prispeli k celkovej atmosfére podujatia a ukázali, že hodnoty rešpektu a tolerancie sú pre nich nie len slovami, ale aj činmi.

    Zapojením sa do súťaže Integračný čin roka mali naši žiaci možnosť nielen súťažiť, ale aj premýšľať nad tým, čo znamená byť empatickým a aktívnym členom komunity.

    Naša škola verí, že účasti na akciách ako Deň rešpektu a športu prinášajú viac než len zážitok. Umožňujú mládeži uvedomiť si dôležitosť vzájomného porozumenia, empatie a spolupatričnosti.

    Ďakujeme všetkým organizátorom i zúčastneným školám za inšpiratívny deň a tešíme sa na ďalšie aktivity, v ktorých môžeme šíriť posolstvo: slušnosť je COOL.

  • Naši chalani na SlovakiaTech Fórum-Expo 2025 v Košiciach

    V dňoch 17. a 18. 9. 2025 sa naši žiaci zúčastnili 7. ročníka SlovakiaTech Fórum-Expo 2025, veľkého festivalu inovácií a nových technológií, ktorý sa konal v Kulturparku v Košiciach. Podujatie prinieslo množstvo noviniek zo sveta vedy, techniky a robotiky – a naši chalani mali možnosť byť pri tom.

    Festival sa zameral na aktuálne témy ako robotizácia, automatizácia priemyslu, umelá inteligencia či čisté technológie. Najväčšou atrakciou bola humanoidná robotka Sophia zo spoločnosti Hanson Robotics, ktorá ovláda až 20 jazykov a dokáže viesť rozhovor podobný ľudskej konverzácii. Zaujímavým vystúpením bol aj robot BEN BEN, ktorý vznikol v rámci slovensko-čínskej spolupráce. Okrem toho bolo možné vidieť mobilnú simulačnú zdravotnícku jednotku či roboty určené na zásahy v nebezpečných situáciách.

    Súčasťou programu bolo aj špeciálne pódium pripravené pre študentov a učiteľov technických odborov. Diskutovalo sa na ňom o digitálnej gramotnosti, bezpečnom používaní moderných technológií a o vplyve digitálneho sveta na spoločnosť.

    Účasť na festivale priniesla našim chalanom jedinečnú skúsenosť. Mali možnosť spoznať najnovšie technologické trendy, stretnúť odborníkov, porozprávať sa s ľuďmi z praxe a zároveň načerpať inšpiráciu pre vlastné projekty či budúce štúdium. Okrem samotného podujatia si pozreli aj krásy mesta Košice – a podľa ich slov nevideli len zaujímavých robotov, ale aj krásne slovenské dievčatá, ktoré na nich urobili nemalý dojem.

  • Otvorenie nového školského roka

  • Pozvánka - začiatok nového školského roka

  • Projekt „Hýb sa s nami okolo sveta“ - Keď sa telocvičňa premenila na globálne ihrisko

    V triede I.C na SOŠ technickej sa uskutočnili netradičné hodiny telesnej a športovej výchovy s názvom „Hýb sa s nami okolo sveta“. Išlo o projektové vyučovanie, ktorého cieľom bolo spojiť pohyb, poznávanie rôznych kultúr a rozvoj tímovej spolupráce. Žiaci sa na chvíľu stali sprievodcami pohybových hier z rôznych kútov sveta a zároveň aj učiteľmi svojich spolužiakov.

    Každý kontinent priniesol inšpiráciu

    Projekt bol rozdelený do skupín – každá skupina si vybrala jeden kontinent a z neho pohybovú hru, ktorá je pre daný región typická alebo populárna. Žiaci museli hru vyhľadať, naštudovať, pripraviť krátku prezentáciu o jej pôvode, pravidlách a zaujímavostiach a následne ju predviesť v praxi.

    V telocvični tak ožili hry z Ázie, Afriky, Ameriky, Európy aj Austrálie. Nechýbali tradičné loptové hry pôvodných obyvateľov, tímové súťaže, rôzne behy či rovnovážne úlohy s prvkami z miestnych kultúr. Niektoré hry boli rýchle a súťaživé, iné vyžadovali strategické myslenie alebo kooperáciu.

    Žiaci ako učitelia

    Po prezentácii a ukážke pravidiel sa úlohy obrátili – prezentujúci žiaci viedli aktivitu a učili spolužiakov, ako si hru zahrať. Táto výmena rolí podporila ich schopnosť komunikovať, organizovať a viesť skupinu. Spolužiaci sa s nadšením zapájali, kládli otázky a skúšali nové herné prvky, ktoré bežne v rámci telesnej výchovy nezažívajú.

    Viac než len pohyb

    Hodina bola nielen fyzicky aktívna, ale aj vzdelávacia. Žiaci sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o kultúrach rôznych krajín, učili sa rešpektovať rozdiely a zároveň nachádzali spoločné črty. Projekt „Hýb sa s nami okolo sveta“ ukázal, že telesná výchova môže byť kreatívna, zábavná a medziodborovo prepojená.

    Výsledok? Nadšenie a spolupráca

    Hodina prebehla vo výbornej atmosfére. Žiaci preukázali iniciatívu, zodpovednosť a schopnosť spolupracovať. Učitelia ocenili ich prípravu, originalitu i aktívny prístup. Projekt nielen rozvíjal pohybové schopnosti, ale aj posilnil vzťahy v triede a priniesol nové zážitky, na ktoré budú študenti ešte dlho spomínať.

    Projekt „Hýb sa s nami okolo sveta“ tak jasne ukázal, že učiť sa dá aj v pohybe – a že cesta okolo sveta nemusí byť len o zemepise, ale aj o hre, radosti a spolupráci.  Mária 

  • Viac než len prax, zážitky, ktoré ostávajú...

    Tlmačskí študenti nadobudli nové praktické skúsenosti v Českej republike

    Ako prepojiť teóriu zo školy s reálnym svetom praxe? Pre dvadsať študentov druhého a tretieho ročníka Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch sa naskytla aj v tomto školskom roku skvelá príležitosť. Práve oni sa zúčastnili dvojtýždňovej odbornej stáže na dvoch českých stredných školách, v Žďári nad Sázavou a v Ostrave. Odpoveď bola jasná – vyraziť priamo na miesta, kde získajú nové skúsenosti!

    Potvrdzujú to aj slová jedného zo študentov odboru MSZ, tretiaka Samuela Bagalu. „Najviac sa mi páčilo, že sme neboli len pozorovatelia. Pracovali sme na reálnych úlohách a riešili problémy, ktoré naozaj dávajú zmysel. Takto si predstavujem dobrú prípravu na budúcu prácu.“

    Stredná odborná škola technická v Tlmačoch úspešne získala akreditáciu v programe Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu. Následne jej bola schválená žiadosť na čerpanie grantu pre rok 2025 na individuálnu organizáciu v oblasti odborného vzdelávania a prípravy v rámci programu Erasmus+. A tak nič nebránilo tomu, aby chlapci vyrazili do susedného štátu, do Českej republiky!

    V súvislosti so získaním grantu v programe Erasmus+ sa zrealizovali dve prípravné návštevy. Prvá na Střední průmyslová škola v Žďári nad Sázavou a druhá návšteva na Střední škola elektrotechnická v Ostrave za účelom dohodnutia podmienok mobility pre 20 chlapcov v troch odboroch: mechanik strojov a zariadení, mechanik elektrotechnik a mechanik mechatronik.

    Cieľom mobility Erasmus+ je strávenie istej doby v inom členskom štáte EÚ a získať nové pracovné a odborné spôsobilosti. Nie je to po prvýkrát, čo študenti cestovali na odborné stáže. Za posledných pätnásť rokov sa našej škole pravidelne podarí pripraviť kvalitný projekt, ktorý je schválený a študentom nič nebráni na ceste za poznaním a zdokonaľovaním sa v tom čo ich baví a prináša skúsenosti do života. Hlavným cieľom projektu bolo rozvíjať praktické odborné zručnosti na medzinárodnej úrovni v oblasti strojárstva a elektrotechniky, zlepšiť svoje profesijné kompetencie a komunikačné zručnosti. Pod vedením mentorov v každej škole mali študenti možnosť pracovať s inovatívnymi učebnými pomôckami a materiálmi, používať moderné odborné softvéry a v neposlednom rade na vlastné oči vidieť priamo vo výrobných závodoch činnosť pracovníkov v daných odboroch.

    „Najviac ma prekvapilo, ako veľmi sa človek môže naučiť len tým, že je priamo v dianí. Za týždeň v Ostrave som získal viac praktických skúseností než za celý mesiac v škole. A navyše som spoznal nových ľudí, čo bolo super,“ dodáva budúci elektrotechnik Marek Švirik.

    „Mám neskutočnú radosť a potešilo ma, že vďaka ďalšiemu získanému grantu z programu Erasmus+ sa nám aj v tomto školskom roku podarilo pripraviť ďalšie dve odborné stáže pre našich študentov. Po dôslednej príprave a výbere chlapcov mali počas dvoch týždňov príležitosť získavať nové odborné zručnosti a skúsenosti vo svojom odbore v hostiteľských školách v Českej republike. Desať chlapcov odboru mechanik strojov a zariadení zavítalo na pôdu strednej školy v Žďári nad Sázavou a ďalšia desiatka mechanikov elektrotechnikov a mechatronikov do Ostravy, kde mali vytvorené výborné a veľmi kvalitné podmienky pre zdokonalenie sa vo svojom študijnom zameraní. Bola to pre nich nielen výzva, aby nadobudli nové zručnosti a skúsenosti, ktoré potrebujú pre výkon svojho budúceho povolania, ale aj taká pekná odmena za ich dosiahnuté doterajšie študijné výsledky,“ prezradila koordinátorka projektu Erasmus+ a zástupkyňa riaditeľky školy Mgr. Mária Medzihradská.

    Prvoradou prioritou je rozšírenie odbornej pripravenosti študentov pre ich budúce profesionálne zaradenie do pracovného pomeru. „V súčasnej dobe je veľmi častou požiadavkou dnešných zamestnávateľov, s ktorými naša škola spolupracuje zvýšenie odbornej pripravenosti absolventov školy na nové technológie a obsluhu strojov a zariadení, či obsluhu pneumatických alebo poloautomatických, ba dokonca plne automatických systémov a liniek, prípadne ich realizáciu. Preto sa zapájame aj do tohto projektu Európskej únie, aby čo najviac študentov z našej školy absolvovalo počas štyroch rokov ich štúdia odbornú stáž na niektorej zo škôl s ktorými dlhodobo spolupracujeme. Je to pre nich fantastická príležitosť naučiť sa nielen nové veci a zlepšiť sa v tom, čo už vedia, ale aj možnosť okúsiť život v českých veľkomestách. Vďaka modernému a vysokokvalitnému vybaveniu spolupracujúcich škôl môžu po návrate odovzdávať svoje skúsenosti ďalším svojim kamarátom a spolužiakom,“ doplnila riaditeľka školy Ing. Jana Mrázová.

    Záujem o odbornú stáž pri výbere bol medzi študentmi obrovský. Bol to doslova boj o miesto. Nedostali sa však všetci, len tí, ktorí splnili kritériá pri výbere účastníkov. Aj to svedčí o tom, že o projektoch, ktoré škola robí kolujú medzi študentmi pozitívne správy. „Veľmi som sa potešil, že na našej škole, sme aj my, druháci, dostali príležitosť vycestovať počas štúdia do zahraničia na odborné stáže. Vďaka tomu máme možnosť pracovať aj na takých strojoch a zariadeniach, ktoré my nemáme. A čo nám to dáva? Okrem nových skúseností zažijeme veľa zážitkov so spolužiakmi pri spoznávaní kultúrnych a historických pamiatok v navštívených mestách. Aj touto cestou chcem za všetkých stážistov poďakovať zapojeným pedagógom pri príprave a realizácii stáží,“ prezradil druhák Daniel Fábri.

    „Z odbornej stáže si odnášam nielen bohaté skúsenosti, ale aj nádherné zážitky, ktoré som so svojimi spolužiakmi mohol počas týchto dvoch týždňov prežiť,“ prezrádza jeden zo študentov odboru mechanik mechatronik, druhák Matúš Slušný. Vzápätí ho dopĺňa ďalší z účastníkov stáže v Ostrave Patrik Opálený. „Aj mne sa tam veľmi páčilo. Stáž v Ostrave bola pre mňa motivácia. Ukázala mi, čo všetko sa môžem naučiť a prečo sa oplatí snažiť už teraz. Bola to super skúsenosť a určite ju odporúčam každému. Táto stáž mi dala do môjho osobného života veľmi veľa za čo som vďačný našej škole a jej pedagógom.“

    Aj keď išlo „len“ o dva týždne stáže, pre mnohých študentov to bolo oveľa viac než krátka epizóda v ich študentskom živote. Bol to krok k tomu, aby sa lepšie spoznali, objavili svoj potenciál a získali prvý reálny prehľad o budúcom zamestnaní.

    Stáž v Českej republike tak nebola školskou povinnosťou, ale naopak príležitosťou, ktorá môže meniť pohľad na budúcnosť – a pre niektorých dokonca pomôcť určiť, kam sa po maturite vyberú. Je to aj zážitok, ktorý navždy ostáva. Aj takto môže vyzerať odborná stáž – ako čas plný inšpirácie, nových pohľadov a posunu vpred. Pre študentov je to skvelý odrazový mostík do sveta, ktorý ich čaká. A pre mnohých aj potvrdenie, že vybraná cesta je pre nich tá správna.

                                                                                                                                                        Mgr. Marián Sabala

  • Technické kreslenie v praxi – naši prváci bodovali!

    17. 6. 2025

    V utorok 17. júna 2025 sa na Strednej odbornej škole dopravnej v Bratislave uskutočnila súťaž v technickom kreslení. Za našu školu sa zúčastnili štyria žiaci z 1. ročníka triedy 1. E – Matúš Kristín, Lukáš Španko, Marcel Saloušek a Maroš Hano, študenti odboru mechanik elektrotechnik. Úloha súťaže bola náročná – na základe 3D zobrazenia technickej súčiastky mali súťažiaci vytvoriť výrobný výkres podľa platných noriem technického kreslenia. Napriek tomu, že ide o prvákov, výsledky hovoria za všetko – Matúš Kristín obsadil 1. miesto, Lukáš Španko 2. miesto. Ich výkresy boli technicky presné a dôsledne vypracované. Marcel Saloušek a Maroš Hano sa síce neumiestnili na stupni víťazov, no ich práca bola na veľmi dobrej úrovni a svedčí o ich záujme a technickej zdatnosti. Celý deň sa niesol v príjemnej, no súťaživej atmosfére. Ako to zhrnul jeden z chlapcov:„Bol to super deň, ktorý sme si užili.“ Veľká vďaka patrí aj vyučujúcemu Ing. Milanovi Ďurčovi, ktorý žiakov na súťaž odborne pripravil a výrazne prispel k ich úspechu.

    Súťaž potvrdila, že aj študenti prvého ročníka dokážu uspieť v odbornej konkurencii, ak majú pevnú vôľu, záujem a kvalitné vedenie. Všetkým zúčastneným ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!

  • Keď sa šikovné ruky spoja s dobrou vôľou

    Pomoc komunite nie je len o povinnosti, ale najmä o ochote, záujme a ľudskosti. A presne tieto hodnoty opäť potvrdili naši šikovní žiaci spolu so svojimi majstrami odborného výcviku.

    Žiaci Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch sa zapojili do dobrovoľnej pomoci pre Komunitné centrum v Tlmačoch, kde vykonali niekoľko užitočných a veľmi vítaných opráv.  Za túto pomoc si vyslúžili nielen uznanie, ale aj úprimné poďakovanie zo strany Komunitného centra Tlmače, ktoré sprostredkovala Mgr. Dominika Danáčová, odborný manažér centra a referentka pre sociálne služby mesta Tlmače:

    „Zamestnanci komunitného centra v Tlmačoch aj touto cestou ďakujú každému, kto sa akýmkoľvek spôsobom zapojil do aktivít a využil služby komunitného centra. Špeciálne poďakovanie patrí zamestnancom a študentom Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch, ktorí nám postupne opravili všetky stoly v komunitnom centre, nastavili dvere, namontovali poštovú schránku a hlavne nám zhotovili nožičky na lavičky, ktoré budú základom oddychovej zóny na Topoľovej ulici.“

    Sme hrdí na našich žiakov i majstrov, ktorí svojou odbornosťou, ochotou a ľudským prístupom prispievajú k tomu, aby naše mesto bolo krajším a lepším miestom pre život. 

  • Peter Frtús z Tlmač patrí medzi najlepších žiakov Nitrianskeho kraja

    „Za každou poctivou snahou skôr či neskôr prichádza zaslúžený úspech.“

    Koncom školského roka sa v Koncertnej sále Župného domu v Nitre každoročne stretávajú tí najúspešnejší žiaci stredných škôl Nitrianskeho kraja. Predseda kraja Branislav Becík im osobne odovzdáva ocenenia za výnimočné výsledky, ktoré dosiahli počas roka – či už v odborných, umeleckých, športových alebo vedomostných súťažiach. Tento rok nás mimoriadne potešilo, že medzi ocenenými bol aj náš žiak Peter Frtús z druhého ročníka, odboru programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení. Peter nás reprezentoval na medzinárodnej súťaži obrábačov kovov, ktorú organizovala Střední škola polytechnická Vyškov, a v konkurencii piatich krajín si vybojoval krásne 3. miesto. Na študenta druhého ročníka je to naozaj výnimočný výsledok. Peter je tichý, cieľavedomý a zodpovedný mladý človek, ktorý ide príkladom. Na slávnostnom podujatí ho sprevádzala pani riaditeľka Jana Mrázová, ktorá jeho ocenenie prežívala s rovnakou hrdosťou ako celá škola. V takejto chvíli si človek uvedomí, aké dôležité je podporovať mladých ľudí v tom, čo ich baví a v čom vynikajú.

    Petrovi zo srdca gratulujeme!

  • Rozlúčka s tretiakmi – obrábači kovov a strojný mechanici ukončili svoje štúdium

    Na Strednej odbornej škole technickej v Tlmačoch sme sa nedávno slávnostne rozlúčili s našimi štvrtákmi a dnes 12.6.2025 sme odprevadili tretiakov – žiakov učebných odborov obrábač kovov a strojný mechanik, ktorí úspešne ukončili svoje štúdium.

    Slávnosť otvorili tóny známej študentskej piesne Gaudeámus igitur, ktorá v nás všetkých vyvolala hrdosť, dojatie a spomienky. Následne sa k žiakom prihovorila pani riaditeľka Jana Mrázová, ktorá im popriala veľa úspechov v ďalšom živote, a pripomenula, že získať výučný list nie je samozrejmosť, ale výsledok poctivej práce a vytrvalosti. Po príhovore nastal dlho očakávaný okamih – pani triedna učiteľka Andrea Uhrecká každému osobne odovzdala výučný list, ktorý je potvrdením ich odborných zručností a ukončenia štúdia. Tí najúspešnejší žiaci si okrem výučných listov prevzali aj Osvedčenia o odbornej spôsobilosti, ktoré získali v spolupráci so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. Tieto ocenenia im s hrdosťou odovzdala pani zástupkyňa školy.

    Za ten čas sme spolu prežili naozaj veľa – boli dni, keď to nebolo jednoduché, ale oveľa viac bolo tých, na ktoré budeme s úsmevom spomínať. Pamätáme si spoločné zážitky zo školy, dielní aj každodenných situácií, ktoré nás naučili navzájom si dôverovať. A hoci sme ich občas museli trochu „popohnať“, vždy sme v nich videli potenciál, chuť pracovať a učiť sa. Budú nám chýbať. Ich humor, energia, aj tie typické hlášky, ktorými si vedeli získať našu pozornosť. Niektorí z nich sa chystajú pracovať, iní majú v pláne pokračovať v štúdiu. Veríme, že sa mnohí z nich vrátia už v septembri a prihlásia sa na nadstavbové štúdiu. Radi ich opäť uvidíme na chodbách školy – tentokrát už ako „budúcich maturantov“.

    Milí naši absolventi, ďakujeme vám za spoločný čas, prajeme vám veľa šťastia a odvahy do nových začiatkov. Dvere našej školy zostávajú pre vás vždy otvorené.

  • Odmenení študenti

    Tvoriví tlmačskí stredoškoláci tvoria srdcom aj rozumom

     

    Myslíte si, že slovenčina je len o vybraných slovách a literárnych obdobiach? Omyl. Dnes je čoraz častejšie aj o odvahe vyjadriť seba. Slovenčina sa mení na priestor slobody. „Slovina“ nie je len o gramatike a čítaní povinných diel. Pre mnohých stredoškolákov sa stala nástrojom vyjadrenia vlastných myšlienok, emócií a pohľadov na svet. A práve tvorivosť v tomto predmete začína na slovenských školách zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu.

    Tak tomu je aj na našej Strednej odbornej škole technickej v Tlmačoch. Sme v prvom rade stredná odborná technická škola. A tak ako ide dopredu technika, musíme i my držať krok s ňou.

    V rámci jednotlivých predmetov podporujeme kreativitu a tvorivosť študentov aj my pedagógovia. Tentoraz sme v rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra pripravili pre študentov jednotlivých ročníkov medzitriednu a zároveň školskú súťaž v tvorivosti a hľadaní nápadov súvisiacich s jazykovými a literárnymi témami.

    Svoju šikovnosť a kreatívnosť predviedli študenti na vypracovaní individuálne zadaných témach. Svedčia o tom aj fotografie ocenených študentov, ktorí získali vecné ceny a sladké odmeny.

    A prečo je tvorivosť dôležitá? Tvorivé úlohy v slovenčine učia žiakov nielen lepšie ovládať jazyk, ale aj rozvíjať kritické myslenie, empatiu a schopnosť vyjadriť vlastný názor – čo sú kľúčové zručnosti pre život.

    „Navyše, práve cez takéto dlhodobejšie zadané projekty a úlohy v každom ročníku si my študenti budujeme vzťah k svojmu rodnému jazyku, k slovenčine. Zrazu pochopíme, že slovenčina nie je len gramatika. Je to aj nástroj, ako povedať „mám ťa rád“, „rozumiem ti“ alebo „nebojím sa byť sám sebou“, prezrádza študent druhého ročníka odboru mechanik elektrotechnik Marek Švirik.

    Tvorivá práca so slovenským jazykom ukazuje, že gramatika či literatúra nemusí byť len školskou povinnosťou. Môže byť cestou – cestou k porozumeniu, slobode prejavu a skutočnej láske k materinskému jazyku.

    V čase, keď svet zaplavujú rýchle správy, skratky a emócie na jedno kliknutie, sú tu mladí ľudia, ktorí ukazujú, že slová ešte stále niečo znamenajú. A že slovenský jazyk nie je len predmet, ale živý nástroj – nástroj tvorby, hľadania a vyjadrenia vlastného hlasu.

    „Slovenčina mi pripadá ako dobrodružstvo, nie ako nejaká povinná úloha. Vďaka našej vlastnej tvorivosti a nápadom sa slovenčina pre nás stáva dobrodružstvom“, dopĺňa študent z I.D triedy Peter Ondríšek.

    A to je najlepšia cesta, ako mladých naučiť milovať svoj jazyk a používať ho na to, čo je najdôležitejšie – na vyjadrenie samých seba.                                                                                                             

                                                                                                                                                        Mgr. Marián Sabala

strana:

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola technická, Kozmálovská cesta 9, Tlmače
    Kozmálovská cesta 9, 935 21 Tlmače
  • +421 36 634 19 82
    +421 36 634 23 35