Hlavné menu

ESF projekt 2014

Aktivity

Hlavné aktivity projektu

    1.1 Inovovanie vzdelávania a modernizácia pomôcok
    1.2 Implementácia inovovaných vzdelávacích prostriedkov do vyučovania
    2.1 Školenie pedagogických zamestnancov pre potrebu vedomostnej spoločnosti

Podporné aktivity projektu

    Riadenie projektu
    Publicita a informovanosť


1.1 Inovovanie vzdelávania a modernizácia pomôcok

Cieľom aktivity je inovovaním vzdelávania rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov pre potreby trhu práce vo vedomostnej spoločnosti hlavne inovovaním formy, metód, obsahu a didaktických prostriedkov v odborných predmetoch študijných odborov.
Termín realizácie aktivity: 02/2014 - 03/2015
Účelom aktivity je inovácia výučby smerom k interaktívnemu vyučovaniu a skvalitneniu výstupov vzdelávania, ktoré bude podporovať rozvoj kľúčových kompetencií žiakov tak, aby sa zvýšila ich konkurencieschopnosť na trhu práce a prípadne pripravenosť na nadväzujúce vzdelávanie.

Na škole sú študijné odbory:
-    strojný mechanik,
-    mechanik elektrotechnik,
-    pracovník marketingu,
-    mechanik strojov a zariadení,
-    programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení.

Vznikli na základe dopytu na trhu práce. Výber vyučovacej metódy je kľúčový vo vzťahu žiakov k predmetu, a preto sa v rámci inovácie metód bude klásť dôraz na netradičné metódy vzdelávania, s maximálnym využitím názorných pomôcok, ktoré dnes už neodmysliteľne patria k zvyšovaniu motivácie žiakov a pozitívnemu hodnoteniu vyučovania. Zmena vyučovacích metód však úzko súvisí aj so zmenou vzdelávacích materiálov, pedagogického prístupu a myslenia učiteľov, materiálneho a technického vybavenia tried na vyučované predmety a získavania spätnej väzby od žiakov. Metódy vzdelávania sa budú meniť tak, aby žiakov pripravili na budúce zamestnanie, či ďalšie štúdium na VŠ tým spôsobom, že učivo bude prezentované spôsobmi s akými sa môžu reálne stretnúť v budúcom zamestnaní, či pri pokračujúcom štúdiu. Toto všetko predpokladá inovatívnu prestavbu vzdelávania na škole a pri vyučovaní je potrebné zmeniť metódy, podávať žiakom informácie pomocou rôznych hier, cvičení a experimentálnych metód, interaktívnou formou, pomocou didaktických prostriedkov a podobne.

Zmeny sa budú uskutočňovať v predmetoch:
-    technické merania,
-    technológia montáže,
-    organizačná a výpočtová technika,
-    technická mechanika,
-    technické kreslenie,
-    cvičenia z technického kreslenia,
-    automatizácia a robotizácia,
-    základy elektrotechniky,
-    číslicová technika,
-    základy elektroniky,
-    cvičenia z elektrických meraní,
-    odborný výcvik v študijnom odbore pracovník marketingu,
-    programovanie strojov a zariadení,
-    počítačová grafika,
-    marketing,
-    elektrické merania,
-    dielne - odborný výcvik,
-    anglický jazyk,
-    ruský jazyk,
-    technológia,
-    informatika,
-    slovenský jazyk a literatúra,
-    fyzika,
-    matematika.

V uvedených predmetoch je potrebná inovácia vzdelávacieho obsahu tak, aby bola prispôsobená súčasným trendom vzdelávania, ktoré sú zamerané na budovanie vedomostnej spoločnosti. V rámci inovácie výučby je nevyhnutná inovácia a modernizácia didaktických prostriedkov v jednotlivých predmetoch a pri prierezových témach, ktoré tvoria ich súčasť. Toto všetko má za cieľ zmeniť metódy vzdelávania z tradičných na také, ktoré budú podporovať kompetencie žiakov vyžadované trhom práce a pokračujúcim vzdelávaním.

Aktivitu budú vykonávať pedagogickí zamestnanci školy, ktorí sú uvedení v personálnej matici. Každý pedagogický zamestnanec v aktivite vykonáva činnosti spojené hlavne k  predmetom, ktoré vyučuje. K inovácii výučby je potrebné inovovať vzdelávací obsah, didaktické prostriedky, zariadenie a vybavenie pre predmet. Takisto je potrebná analýza potrieb trhu práce v regióne a na jej základe vybrať, ktoré kompetencie je nutné rozvíjať. Analýza potrieb bude sledovať aj kľúčové kompetencie vyžadované v systéme VŠ a ďalšieho vzdelávania. Vstupnými informáciami v neposlednom rade sú aj záujmy a predstavy o budúcej práci žiakov, ktoré sa budú získavať pomocou vstupných dotazníkov.
Metóda: Na základe vstupných dotazníkov a analýzy potrieb trhu práce budú pedagogickí zamestnanci spoločne na poradách a brainstormingoch konzultovať inováciu výučby a následne samostatnou prácou inovovať výučbu na jednotlivých predmetoch, ktoré vyučujú. S prípravou a inováciou metód vzdelávania, učebných materiálov a formy vzdelávania budú postupne vytvárané a zaraďované nové prvky na rozvoj kľúčových kompetencií, ktoré vyžaduje trh práce a vedomostná spoločnosť. Vytvorené vzdelávacie materiály k predmetom, ktoré budú implementované do vyučovania, budú schvaľované metodickými orgánmi a riaditeľom školy.

Aktivita bude prebiehať v dvoch súbežných častiach. V prvej časti budú pedagogickí zamestnanci školy pripravovať a inovovať vzdelávacie materiály k jednotlivým vyučovacím predmetom a v druhej časti bude prebiehať inovácia a modernizácia didaktických prostriedkov, vybavenie odborných učební a doplnenie knižničného fondu.
Výstup: Inovovaný vzdelávací obsah podporujúci kľúčové kompetencie žiakov v predmetoch vyučovaných odbornými pedagogickými zamestnancami zapojenými do projektu. Vyšpecifikované požiadavky na zaradenie inovovaných didaktických prostriedkov, učebníc, odbornej literatúry a vytvorených učebných/vzdelávacích materiálov do vyučovacieho procesu tak, aby podporovali rozvoj kľúčových kompetencií žiakov pomocou inovovaných metód a foriem vzdelávania. Aktívna podpora kľúčových kompetencií žiakov zmenou tradičných vyučovacích metód, zvýšená vybavením odborných učební a predmetov modernými didaktickými prostriedkami a interaktívnym zariadením a vybavením.
Výstupmi aktivity je inovovaný obsah pre jednotlivé predmety, ktorý pozostáva z inovovaných učebných materiálov, modernizovaných didaktických prostriedkov,  doplnenia knižničného fondu, zariadenia a vybavenia. Každý pedagogický zamestnanec vytvorí minimálne 30 vzdelávacích materiálov (napríklad metodický list, pracovné listy pre žiakov, prezentácie a podobne) slúžiacich a využívajúcich modernizované didaktické prostriedky s inovovanými metódami vzdelávania. Tieto vzdelávacie materiály budú tvoriť celok pre každý predmet zvlášť, čiže každý predmet bude mať jeden komplexný inovovaný/novovytvorený učebný materiál. Didaktické prostriedky a knižničný fond pre jednotlivé predmety podrobnejšie rozpísané v komentároch rozpočtu pri jednotlivých položkách. Vytvorené vzdelávacie materiály, inovované didaktické prostriedky, doplnený knižničný fond,  interaktívne vybavenie a zariadenie sú vstupom pre aktivitu 1.2 Implementácia inovovaných vzdelávacích prostriedkov do vyučovania, ktorej cieľom je ich implementácia do vyučovacieho procesu.

Aktivitu budú vykonávať pedagogickí zamestnanci školy, zapojení do projektu uvedení v personálnej matici. Ide o pedagogických zamestnancov s niekoľkoročnou alebo dlhoročnou pedagogickou praxou. Vybratí boli na základe záujmu o spoluprácu na projekte a taktiež na základe predchádzajúcich skúseností s prípravou metodických a pedagogických materiálov v predmetoch, ktoré vyučujú.

1.2 Implementácia inovovaných vzdelávacích prostriedkov do vyučovania

Aktivita má za cieľ zaviesť nové formy, metódy a vzdelávací obsah do vyučovania v predmetoch, ktoré sú uvedené v projekte s využitím modernizovaných didaktických prostriedkov, odborných učební, doplnenia knižničného fondu  a interaktívneho vybavenia a zariadenia. Cieľom aktivity je aj zvýšiť kľúčové kompetencie žiakov, ktoré si vyžaduje trh práce a vedomostná spoločnosť s prihliadnutím na záujmy žiakov a interaktívne vyučovanie v odborných predmetoch študijných odborov. 
Termín realizácie aktivity: 07/2014 - 06/2015

Účelom aktivity je zavedenie inovovaného vzdelávacieho obsahu do vyučovacieho procesu. Inovovaný vzdelávací obsah zahŕňa využívanie modernizovaných didaktických prostriedkov, dovybavenie odborných učební, doplneného knižničného fondu,  interaktívneho zariadenia a vybavenia vo vyučovaní inovovanými metódami v predmetoch, na ktoré boli obstarané didaktické prostriedky podrobnejšie rozpísane v komentároch rozpočtu. Touto implementáciou sa budú priamo vo vyučovaní rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov smerom k vedomostnej spoločnosti. Proces implementácie bude overovať novovytvorené/inovované vzdelávacie materiály, metódy a interaktívnu formu vzdelávania na škole. To si vyžaduje dlhší čas, pretože implementácia musí prebehnúť postupne nenásilnou formou, tak aby mali žiaci aj učitelia možnosť sa zo zmenou oboznámiť a stotožniť. Počas implementácie bude prebiehať aj overovanie inovácií a prípadne vykonávané drobné korekcie na vzdelávacom obsahu a metódach, ak bude počas implementácie potrebné.
Vstupmi aktivity sú výstupy aktivity 1.1 Inovovanie vzdelávania a modernizácia pomôcok a to: vytvorené a schválené vzdelávacie materiály pre každý predmet, modernizované didaktické prostriedky, zariadenie a vybavenie do odborných učební, doplnený knižničný fond, interaktívne zariadenie a vybavenie. Po implementácii by sa formou prieskumu spokojnosti mal zistiť výrazný posun v prístupe ku vzdelávaniu zo strany žiakov aj učiteľov.
Metóda: Pedagogickí zamestnanci školy zapojení v projekte a uvedení v personálnej matici budú postupne implementovať vytvorené vzdelávacie materiály. V rámci implementácie sa budú postupne využívať v predmetoch aj modernizované didaktické prostriedky, čím sa budú rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov v predmetoch smerom k trhu práce. Pedagogickí zamestnanci budú počas implementačného procesu naďalej konzultovať zavádzanie a výsledky implementovaných výukových materiálov na spoločných poradách a snažiť sa udržať jednotnú formu rozvoja kompetencií a interaktívnej výučby. Pedagogickí zamestnanci sa budú počas implementácie vzdelávať v rámci aktivity 2.1 Školenie pedagogických zamestnancov pre potrebu vedomostnej spoločnosti a nadobudnuté poznatky hneď využívať vo vzdelávacom procese. Školenia sú zamerané na inováciu vzdelávacieho procesu smerom k modernej škole, rozvoju kľúčových kompetencií a pútavej forme vzdelávania, tak aby boli absolventi školy pripravení v súlade s požiadavkami trhu práce a pokračujúceho vzdelávania na VŠ.

Výstupy: Výstupný dotazník pre žiakov na konci aktivity. Výstupný dotazník pre pedagogických zamestnancov bude realizovaný v podrobnejšej forme, kde vyjadria svoje názory a skúsenosti s naplnením cieľov aktivity. Vyhodnotenie dotazníkov a testov z priebežného zisťovania nadobudnutých vedomostí žiakov vo vzdelávacom procese.
Pedagogickí zamestnanci školy budú realizovať všetky činnosti spojené s implementáciou vzdelávacieho obsahu, inovovaných metód vzdelávania, didaktických prostriedkov, textových pomôcok a interaktívneho zariadenia a vybavenia do vyučovacieho procesu. Po ukončení aktivity 1.1 Inovovanie vzdelávania a modernizácia pomôcok pedagogickí zamestnanci získajú vstupy určené k implementácii. Vytvorené a schválené vzdelávacie materiály, ktoré spĺňajú podmienky rozvoja kľúčových kompetencií a interaktívnej formy výučby sa začnú postupne využívať na vyučovacích hodinách jednotlivých predmetov. Počas používania na vyučovacích hodinách sa bude overovať splnenie cieľov inovácie vzdelávacieho obsahu, didaktických prostriedkov a interaktívnych zariadení, teda rozvoj kľúčových kompetencií požadovaných trhom práce, ktoré boli zistené v analýze potrieb potenciálnych zamestnávateľov v regióne a požiadaviek inštitúcií zaoberajúcich sa pokračujúcim vzdelávaním. Taktiež bude vykonávaný monitoring jednotlivých predmetov. Správnym rozvojom týchto kľúčových kompetencií sa predpokladá zvýšenie konkurencieschopnosti absolventov školy na trhu práce. Tým, že škola bude rozvíjať tie kľúčové kompetencie, ktoré požaduje trh práce, aktivita bude prispievať aj k lokálnemu rozvoju. Táto aktivita bude vykonávaná pedagogickými zamestnancami uvedenými v personálnej matici. Cieľovou skupinou aktivity sú žiaci našej školy, na ktorých sa bude overovať inovovaný vzdelávací obsah. Rozvoj kľúčových kompetencií vybraných na základe výsledkov analýzy potrieb sa bude overovať pomocou testov, ktoré budú súčasťou vzdelávacích materiálov.
Výstupmi aktivity budú výstupné dotazníky žiakov a výstupné dotazníky pedagogických zamestnancov zúčastnených v projekte, ktoré budú následne štatisticky spracované a vyhodnotené. Na základe vyhodnotenia zistíme splnenie cieľov aktivity v nadväznosti na špecifický cieľ projektu. Vyhodnotenie dotazníkov a testov z priebežného zisťovania nadobudnutých vedomostí žiakov vo vzdelávacom procese. Overenie rozvoja kľúčových kompetencií žiakov pomocou testov, ktoré budú vykonávané počas implementácie v jednotlivých predmetoch.

Aktivitu budú vykonávať pedagogickí zamestnanci školy, zapojení do projektu a externý odborník z praxe uvedení v personálnej matici. Ide o pedagogických zamestnancov s niekoľkoročnou alebo dlhoročnou pedagogickou praxou. Vybratí boli na základe záujmu o spoluprácu na projekte a taktiež na základe predchádzajúcich skúseností s prípravou metodických a pedagogických materiálov v predmetoch, ktoré vyučujú.

2.1 Školenie pedagogických zamestnancov pre potrebu vedomostnej spoločnosti

Cieľom aktivity je ďalšie vzdelávanie a podpora osobnostného odborného rozvoja pedagogických zamestnancov, ktoré je zamerané pre  potreby modernej školy.
Termín realizácie aktivity: 02/2014 - 03/2015

Účelom aktivity je odborný a osobnostný rozvoj pedagogických zamestnancov, tak aby boli schopný prispôsobovať vzdelávanie potrebám trhu práce a požiadavkám vedomostnej spoločnosti. V súčasnosti sa od pedagogických zamestnancov vyžaduje okrem odborných vedomostí aj schopnosť správne tieto vedomosti odovzdávať žiakom a riešiť krízové situácie, ktoré vznikajú medzi žiakmi, učiteľmi a rodičmi. Okrem odborných vedomostí musí pedagogický zamestnanec mať aspoň základné vedomosti z oblasti tvorby projektov a využívania informačno-komunikačných technológií. Pedagogickí zamestnanci v rámci inovácie metód a foriem vzdelávania potrebujú rozvíjať aj kreatívne myslenie a naučiť sa vhodne využívať interaktívne zariadenie a  didaktické prostriedky. Medzi základné zručnosti pedagóga patrí aj schopnosť pútavo a efektívne prezentovať učivo, rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov, zaradovať prierezové témy do vyučovania a mať dostatočné počítačové zručnosti a základné jazykové znalosti aspoň z jedného svetového cudzieho jazyka.
Vstupom bude zoznam pedagogických zamestnancov, ktorí sa zúčastnia školení. Pedagogickí zamestnanci školy sa môžu zúčastniť 9 školení. Školenia budú realizované podľa dohodnutého harmonogramu.

Metóda: Vzdelávanie pedagogických zamestnancov bude prebiehať počas školského roka a prázdnin podľa dohodnutého harmonogramu tak, aby nebol narušený výchovno-vzdelávací proces v škole. Počas niektorých školení budú využívané interaktívne zariadenia a didaktické prostriedky, aby pedagogickí zamestnanci postupne získavali zručnosti potrebné k ich ovládaniu. Harmonogram školení bude navrhnutý tak, aby boli školenia realizované v logickom slede podľa určitých kritérií, ktoré ich spájajú do spoločných celkov. Týmito školeniami sa snažíme o premenu klasickej formy vzdelávania na modernú interaktívnu a klasických metód na inovatívne metódy, ktorú podporujú rozvoj kľúčových kompetencií žiakov smerom k vedomostnej spoločnosti a požiadavkám trhu práce.
Výstupy: Výstupom zo školení budú osvedčenia/certifikáty o absolvovaní školenia, prezenčné listiny zo školení, dotazník spokojnosti pedagogických zamestnancov so školeniami. Výstupmi aktivity budú výstupné dotazníky pedagogických zamestnancov zúčastnených na školeniach, ktoré budú následne štatisticky spracované a vyhodnotené. Na základe vyhodnotenia zistíme splnenie cieľov aktivity v nadväznosti na špecifický cieľ projektu. Ďalším výstupom aktivity budú osvedčenia o absolvovaní jednotlivých školení a prezenčné listiny z realizovaných školení.

Aktivity sa budú zúčastňovať pedagogickí zamestnanci školy. Ide o pedagogických zamestnancov s niekoľkoročnou alebo dlhoročnou pedagogickou praxou. Vybratí boli na základe záujmu o spoluprácu na projekte a taktiež na základe predchádzajúcich skúseností s prípravou metodických a pedagogických materiálov v predmetoch, ktoré vyučujú.

 

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola technická, Kozmálovská cesta 9, Tlmače
    Kozmálovská cesta 9
  • +421 36 634 19 82
    +421 36 634 23 35