Hlavné menu

 

Plán práce koordinátora finančnej gramotnosti

Koordinátor: Ing. Jana Hollá

Zdroj :

Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti.

Finančná gramotnosť nie je absolútnym stavom, je to kontinuum schopností, ktoré sú podmienené premennými ako vek, rodina, kultúra či miesto bydliska. Finančná gramotnosť je označením pre stav neustáleho vývoja, ktorý umožňuje každému jednotlivcovi efektívne reagovať na nové osobné udalosti a neustále meniace sa ekonomické prostredie.

Finančná gramotnosť musí obsahovať prvky výchovy a vzdelávania podľa moderných európskych trendov.

Pri sprostredkúvaní informácií je potrebné zachovať vzťah k základnému rámcu finančnej gramotnosti ako celospoločenskej osvety a tieto riešiť vo vzťahu:

  • k fungovaniu jednotlivca a rodín v ekonomickej oblasti, k pochopeniu otázky bohatstva a chudoby
  • k hodnotovej orientácii k peniazom
  • k modelom zabezpečenia jednotlivca a rodín peniazmi s uvedením príkladov extrémov
  • k osobným a rodinným modelom zabezpečenia životných potrieb

 

Hlavné úlohy a ciele:

  • osvojiť všeobecné poznatky a vedomosti veku primeranou formou od intuitívneho a zážitkového osvojenia až po kognitívne poznatky a vedomosti a naopak, od pochopenia pojmov a poznatkov, po zručnosti a ich aplikácie do každodenného života
  • monitorovať, koordinovať, metodicky usmerňovať finančnú gramotnosť v škole
  • spolupracovať s vedením školy a triednymi učiteľmi
  • zameriavať sa na eliminovanie korupčného správania a inej finančnej kriminality

Hlavné metódy a formy práce:

  • realizujú sa v rámci vyučovacích hodín ekonomiky a  matematiky, riešením úloh, rozhovory, inovatívne metódy
  • vhodné využitie tematiky finančná gramotnosť vo všetkých odborných predmetoch – hospodárne nakladanie s materiálom, nástrojmi a energiami
  • monitorovanie správania žiakov a dodržiavanie práv

A) Časový harmonogram plnenia úloh v rámci vyučovania

NŠFG je usporiadaný do šiestich tém: Finančná zodpovednosť spotrebiteľov; Plánovanie, príjem a práca; Rozhodovanie a hospodárenie spotrebiteľov; Úver a dlh; Sporenie a investovanie, Riadenie rizika a poistenie. Poradie tém nie je určené, určuje ho škola v rámci implementácie do svojho školského vzdelávacieho programu. Jednotlivé témy sú rozpísané do čiastkových kompetencií. Tieto čiastkové kompetencie sú popísané na úrovniach, pričom na týchto úrovniach sú opísané poznatky, zručnosti a skúsenosti, ktoré by mali byť žiaci schopní preukázať.

Prvá úroveň je určená pre žiakov prvého stupňa základnej školy.

Druhá úroveň predstavuje požiadavky na žiakov druhého stupňa základnej školy, prvého až štvrtého ročníka gymnázia s osemročným štúdiom, prvého ročníka bilingválneho gymnázia ako aj nižšieho stredného odborného vzdelania a stredného odborného vzdelania.

Tretia úroveň je určená žiakom študijných odborov, ktorí dosiahnu úplné stredné všeobecné vzdelanie (gymnázium) alebo úplne stredné odborné vzdelanie (stredná odborná škola).

Počas školského roku 2023/2024 bude realizovaná výučba finančnej gramotnosti implementovaná do predmetu Ekonomika a Ekonomika a podnikanie v štvrtom ročníku v študijných odboroch a v predmete Ekonomika v 3. ročníku učebných odborov.

FINANĆNÁ OLYMPIÁDA

APLIKOVANÁ EKONÓMIA

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola technická, Kozmálovská cesta 9, Tlmače
    Kozmálovská cesta 9
  • +421 36 634 19 82
    +421 36 634 23 35