Zdravý životný štýl

Plán aktivít na zabezpečenie zdravého životného štýlu v školskom roku 2017/2018

Koordinátor: Ing. Ľudmila Mrázová

Hlavným cieľom plánu je zlepšiť zdravotný stav žiakov a dosiahnuť prevenciu rozšírenosti tzv. civilizačných ochorení - najmä srdcovo - cievnych a niektorých nádorových so závažnými zdravotnými, celospoločenskými a ľudskými dopadmi.

Čiastkové ciele:

• realizovať aktivity a programy na podporu zdravia a zdravého životného štýlu: „výchovou žiakov k zdravému životnému štýlu.“
  • plniť úlohy z Národného programu prevencie obezity.
  • vytvoriť bezpečné prostredie v škole a na školských ihriskách.
  • rozvoj zdravotnej výchovy a prevencie pred chorobami uplatňovaním pohybovej aktivity a zdravých stravovacích návykov.
  • zmeniť životný štýl žiakov vďaka zvýšenej informovanosti.
  • pestovať u žiakov nové stravovacie návyky napr. zníženie kalorického príjmu,  zníženie príjmu tukov, zvýšený príjem ovocia a zeleniny, obmedzenie konzumácie sýtených nápojov .
  • plnenie programu prevencie obezity sa bude uskutočňovať aj v rámci vyučovacích predmetov:  telesná výchova, triednická hodina ako aj v rámci športových záujmových útvarov.

V RÁMCI SEKCIE TELESNEJ VÝCHOVY A ŠPORTU:

• zorganizovať aktivity v rámci Európskeho týždňa športu (23. -30.9. 2017),
  • zapojiť a prihlásiť žiakov na rôzne súťaže na portáli  www.skolskysport.sk:
  • majstrovstvá okresu v basketbale chlapcov a dievčat
  • majstrovstvá okresu vo futbale chlapcov a dievčat
  • majstrovstvá okresu v halovom futbale chlapcov
  • majstrovstvá okresu v plávaní chlapcov a dievčat
  • majstrovstvá okresu vo florballe chlapcov a dievčat
  • majstrovstvá okresu v orientačnom behu chlapcov a dievčat
  • majstrovstvá okresu v cezpoľnom behu chlapcov  a dievčat
  • majstrovstvá okresu v stolnom tenise
  • organizovanie športových súťaží v rámci školy,
  • vyhlásiť SÚŤAŽ O NAJŠPORTOVEJŠIU TRIEDU – t.j. trieda, v ktorej sa do akýchkoľvek športových súťaží (školských i mimoškolských) resp. športových podujatí zapojí najväčší počet žiakov,
  • zúčastňovať sa športových akcií v rámci mesta Levice,
  • organizácia besied a odborných prednášok zameraných na ciele Národného programu boja proti obezite.

V RÁMCI ZÁUJMOVÝCH ÚTVAROV SO ZAMERANÍM NA ŠPORT

• príprava a propagácia materiálov zameraných na rozvoj a upevňovanie zdravia a zdravého životného štýlu u žiakov a obyvateľstva v rámci športovo zameraných krúžkov,
  • organizácia školských športových súťaží.

V RÁMCI TRIEDNICKÝCH HODÍN

• zapracovať do plánu práce TU témy zamerané na zdravú výživu.

PLÁN AKTIVÍT NA ŠKOLSKÝ ROK 2017/2018

SEPTEMBER

• 23. 9. – 30. 9. 2017 – Európsky týžde%n športu -športové aktivity na posledných vyučovacích

hodinách

• monitorovanie nadváhy a obezity v rámci školy – IBM index
  • Zapojenie žiakov do športových súťaží   vyhlasovaných MŠVV a športu a okresných športových súťaží
  • MO – cezpoľný beh

OKTÓBER

• prednáška MUDr. Dana Čechová, oddelenie Výchova k zdraviu, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Leviciach na tému „Obezita a riziká s ňou spojené“
  • SVETOVÝ DEŇ VÝŽIVY - tematický týždeň zameraný na zvýšenú konzumáciu ovocia a zeleniny, propagácia školského stravovania (ochutnávka zeleninových resp. ovocných šalátov)
  • Deň jablka – výstavka a ochutnávka jabĺk vypestovaných v tekovskom regióne
  • MO  v badmintone
  • MO vo florbale

NOVEMBER

• MEDZINÁRODNÝ DEŇ BEZ FAJČENIA (20.11.)- nefajčiarsky deň, je podporovaný  Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC).
  • Tematický týždeň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb.
  • strelecká súťaž ku dňu študenstva
  • MO  v halovom futbale
  • MO  v basketbale

DECEMBER